Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Wyjaśniamy wszystkie zmiany od 1 września 2020 r.

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
_Alicja_/ Pixabay.com
1 września 2020 r. wzrosła kwota zasiłku dla bezrobotnych. To już druga podwyżka w 2020 roku. Sprawdź, jakie są pozostałe zmiany obejmujące bezrobotnych.

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych to efekt starań związków zawodowych, ale związkowcy nie są zadowoleni z podwyżki. Na konieczność podniesienia świadczenia do wyższej kwoty wskazywały m.in. OPZZ oraz NSZZ „Solidarność".

Skąd druga podwyżka zasiłku dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych idzie w górę raz do roku, od 1 czerwca, jednak w 2020 roku doczekaliśmy się aż dwóch podwyżek. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na epidemię COVID-19.

Zasiłek dla bezrobotnych jest przyznawany na ściśle określonych warunkach. Nawet jeżeli zarejestrujesz się w urzędzie pracy, nie masz gwarancji, że go dostaniesz. Czy znasz swoje prawa? Sprawdź.

Zasiłek dla bezrobotnych a wymogi urzędu pracy. Co warto wie...

Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych była możliwa dzięki ustawie o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, która weszła w życie 21 czerwca 2020 roku. Ustawa ta od 1 września 2020 roku zmienia treść ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych po podwyżce

Od 1 września zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1200 zł brutto. Taka kwota będzie wypłacana osobie bezrobotnej przez pierwsze 90 dni korzystania z prawa do zasiłku (w przypadku prawa do 100% zasiłku). Po tym okresie kwota zasiłku dla bezrobotnych spadnie do 942,30 zł brutto miesięcznie.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

1 września wzrosły także kwoty zasiłków, stypendiów i dodatków aktywizacyjnych, o których jest mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany obowiązują również beneficjentów, którym przyznano świadczenie przed 21 czerwca 2020 roku.

Osoby, którym w dniu wejścia w życie ustawy o dodatku solidarnościowym zasiłek dla bezrobotnych nie przysługiwał ze względu na karencję, po jej zakończeniu, nie wcześniej niż 1 września 2020 r., też nabywają prawo do zasiłku dla bezrobotnych w kwocie 1200 zł brutto, a po upływie 90 dni posiadania prawa do zasiłku – w kwocie 942,30 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych a obniżony wymiar czasu pracy

Kolejna ważna zmiana dotycząca zasiłku dla bezrobotnych obejmuje okres zatrudnienia uprawniający do pobierania świadczenia. W związku z tym, że przez COVID-19 wielu pracodawców obniżyło wymiar czasu pracy zatrudnionym przez siebie osobom, ustawodawcy postanowili ułatwić im zdobycie uprawnień do pobierania zasiłku.

Tradycyjnie, aby mieć prawo do świadczenia, w ciągu 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy trzeba przepracować łącznie co najmniej 365 dni (180 dni, jeżeli mieszka się w powiecie, którego stopa bezrobocia na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju). Podstawa wymiaru składek w tym okresie powinna stanowić co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy i ubezpieczenie społeczne.

Osoby bez pracy mogą uzyskać status osoby bezrobotnej. Uprawnia on m.in. do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Aby otrzymać świadczenie, trzeba jednak spełnić odpowiednie kryteria związane z wiekiem, dochodami, ubezpieczeniem, świadczeniami społecznymi i okresem zatrudnienia.Zobacz, czy masz szansę na zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych – kiedy przysługuje? Sprawdź, czy k...

Tutaj pojawił się problem, ponieważ przy obniżonym wymiarze czasu pracy wiele osób straciło perspektywy na przepracowanie okresu uprawniającego do świadczenia na dotychczasowych zasadach. Ustawa o dodatku solidarnościowym wprowadziła jednak istotne zmiany do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, gdzie jest mowa o tym, kiedy zdobywa się prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Zgodnie z nowymi przepisami, do 365 dni wlicza się także okresy zatrudnienia z wynagrodzeniem poniżej minimalnego wynagrodzenia, o ile pensja znajdowała się na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę i została obniżona w związku z COVID-19. (Przepisy obejmują osoby, którym na podstawie art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, obniżono wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy.)

Przed 1 września maksymalna kwota zasiłku dla bezrobotnych wynosiła 881,30 zł brutto (763,98 zł netto), co stanowiło zaledwie 17% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Po 90 dniach pobierania świadczenia zasiłek dla bezrobotnych ulegał obniżce do 692,00 zł brutto (609,72 zł netto).

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Po wrześniowej podwyżce zasiłek dla bezrobotnych wyniesie niemal ¼ przeciętnego wynagrodzenia (dokładnie 23%). Związkowcy z NSZZ „Solidarność" uważają jednak, że problem stanowi nie tylko bardzo niska kwota świadczenia, ale problematyczne są same kryteria, które należy spełnić, aby dostać pomoc z urzędu pracy. Wiele osób w ogóle nie kwalifikuje się do zasiłku dla bezrobotnych albo dostaje zaniżone świadczenie.

Kto ma prawo do 100% zasiłku dla bezrobotnych?

Do pobierania zasiłku dla bezrobotnych w pełnej kwocie uprawnia odpowiedni staż pracy. Aby uzyskać 100% zasiłku, trzeba mieć przepracowanych od 5 do 20 lat. Osoby, które są na rynku pracy poniżej 5 lat, otrzymają tylko 80% świadczenia, natomiast osobom ze stażem pracy wynoszącym minimum 20 lat przysługuje 120% świadczenia. Stawia to w bardzo niekorzystnej sytuacji absolwentów i młodych pracowników rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Zasiłek dla bezrobotnych a dodatek solidarnościowy

Od czerwca do sierpnia 2020 r. kwestię braku zasiłku dla bezrobotnych oraz niskiej kwoty świadczenia rozwiązywał, przynajmniej częściowo, dodatek solidarnościowy. Do 31 sierpnia 2020 r. mogły ubiegać się o niego osoby, które straciły pracę w związku z COVID-19 po 31 marca 2020 r., wskutek rozwiązania umowy o pracę z wypowiedzeniem przez pracodawcę lub których umowa po tym dniu wygasła i nie została przedłużona. Aby dostać świadczenie, trzeba było podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 90 dni w 2020 roku. Niestety na czas pobierania świadczenia solidarnościowego wypłaty zasiłku dla bezrobotnych musiały być wstrzymane.

Związkowcy krytykowali dodatek solidarnościowy ze względu na fakt, że osoby z umowami cywilnoprawnymi lub samozatrudnione mogły liczyć na znacznie wyższą zapomogę od państwa niż osoby z umowami o pracę (nawet 2080 zł postojowego miesięcznie). Członkowie OPZZ wskazywali, że dodatek solidarnościowy nie powinien być niższy od świadczenia postojowego.

Strefa Biznesu: Jak sztuczna inteligencja zmieni handel i usługi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie