Zastal Zielona Góra pokonał w finale Spójnię Stargard i triumfował w Lublinie w turnieju Suzuki Pucharu Polski (ZDJĘCIA)

Koszykarze Zastalu Zielona Góra nie mieli sobie równych w turnieju Suzuki Pucharu Polski. W niedzielę po raz trzeci wygrali w lubelskiej hali Globus i zdobyli pierwsze krajowe trofeum w tym roku. W finałowym spotkaniu Zastal pokonał Spójnię Stargard 86:73. Zwycięzcy otrzymali czek na 150 tys zł., a najlepszym graczem turnieju został Gabriel Lundberg.

Przed pierwszym gwizdkiem decydującego starcia turnieju w Lublinie wszystkie atuty były po stronie drużyny trenera Żana Tabaka. Zawodnicy ze Stargardu przeciwstawili całą swoją ambicję, determinację i wolę sprawienia niespodzianki. Po niespełna 30 sekundach meczu pierwsze punkty zdobył Blake Reynolds, a po dwóch udanych akcjach Gabriela Lundberga Zastal prowadził 6:1.

Spójnia zaczęła odrabiać straty akcjami trzypunktowymi i w 5. minucie Raymond Cowels III niespodziewanie dał swojej drużynie prowadzenie 12:9. Radość kibiców ze Stargardu nie trwała długo, bo trzy minuty później rywale byli już lepsi o sześć punktów (18:12).

Od tego momentu zielonogórzanie cały czas utrzymywali przewagę, a po pierwszej połowie prowadzili różnicą 17 punktów (48:31). Po przerwie koszykarze Spójni nie poddawali się, cały czas szukając swoich szans na zmniejszeniu wyniku. Ale Zastal wykorzystywał każdy ich błąd, czy zawahanie, a gracze z Zielonej Góry wykorzystywali niemal każdą otwartą pozycję. Za każdym razem więc, gdy drużyna trenera Marka Łukomskiego odrobiła część start, rywale natychmiast odpowiadali skutecznymi akcjami.

W połowie trzeciej kwarty Spójnia zbliżyła się na osiem punktów (45:53), ale przed ostatnią część traciła 13 oczek (51:64). Na niewiele ponad trzy minuty przed końcem Jay Threatt trafił „trójkę” i znowu różnica wynosiła tylko osiem punktów (69:77). Zielonogórzanie również rzutami z dystansu szybko jednak niemal podwoili swoje prowadzenie i nie wypuścili triumfu z rąk.

Enea Zastal BC Zielona Góra – PGE Spójnia Stargard 86:73 (24:16, 24:15, 16:20, 22:22)

Zastal: Lundberg 21, Freimanis 20, Richard 15, Groselle 15, Koszarek 7, Berzins 6, Reynolds 2, Put. Trener: Żan Tabak

Spójnia: Steele 16, Cowels III 14, Threatt 13, Faust 9, Kostrzewski 8, Matczak 6, Gudul 5, Młynarski 2, Han. Trener: Marek Łukomski