Tak to pewnie z grubsza naprawdę wygląda i marna pociecha, że w dzisiejszych czasach nie tylko w Polsce. Piszę "z grubsza", bo jednak znam wiele przypadków, gdy młodzi ludzie sensowną pracę prędzej czy później jednak znajdują. Sensowną, czyli niekoniecznie szczególnie dobrze płatną.
Aby dodać nieco otuchy i wiary w przyszłość tym, którzy właśnie ukończyli studia i rozpoczynają ostatnie w swoim życiu bardzo długie wakacje, opowiem, jak może wyglądać rozmowa kwalifikacyjna. Powinno to też choć trochę uspokoić tych, którzy niebawem będą musieli definitywnie określić, jaki kierunek studiów wybierają i boją się, czy za kilka lat da im on perspektywy na znalezienie pracy.
Informację mam z pierwszej ręki, od osoby, która od czasu do czasu takie rozmowy prowadzi. Nie jest żadnym pracownikiem działu HR, czy jak to tam się teraz nazywa. Jest po prostu specjalistą w tym, co robi i jako specjalista rozmawia z tymi, którzy dopiero specjalistami będą. I żeby nie było wątpliwości od razu dodam, że chodzi o dobrą firmę i o taką pracę, w której trzeba dość mocno pracować głową.
Otóż rozmowa dotyczy głównie zainteresowań kandydata, tego co już umie, ale znacznie bardziej tego, czego chciałby się nauczyć i co chciałby robić. Potem jest pogawędka o ogólnym rozeznaniu w podstawowych problemach branży, w której owa firma działa. Pod koniec, gdy już widać, że coś z tego będzie, mówi się o warunkach pracy i możliwościach rozwoju. A dopiero na samym końcu pada pytanie o ukończony kierunek studiów. I w zasadzie nie ma to znaczenia dla wyniku rozmowy. Bo przede wszystkim liczy się osobowość, motywacja i wykształcenie ogólne.
Są zawody, do których uprawiania potrzebny jest konkretny rodzaj dyplomu. Ja ze swoim nie mógłbym być lekarzem, prawnikiem, nie mógłbym projektować mostów ani pracować w poradni psychologicznej. Ale jakoś nigdy nie narzekałem na brak zawodowych możliwości i perspektyw.
Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?