Zbieraj reprodukcje dawnych widoków i map Lublina

  Zbieraj reprodukcje dawnych widoków i map Lublina

  Witold Michalak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W najbliższy piątek do rąk Czytelników trafi reprodukcja ryciny z 1618 roku

  W najbliższy piątek do rąk Czytelników trafi reprodukcja ryciny z 1618 roku ©Jacek Babicz

  - To bardzo dobry pomysł. Oprawię te mapy i powieszę na ścianie - zapowiedział pan Artur Malinowski, jeden z mieszkańców Lublina na wieść o nowej kolekcji Kuriera. - Już nie mogę się doczekać.
  W najbliższy piątek do rąk Czytelników trafi reprodukcja ryciny z 1618 roku

  W najbliższy piątek do rąk Czytelników trafi reprodukcja ryciny z 1618 roku ©Jacek Babicz

  Ruszamy od najbliższego piątku, a później co tydzień będziemy wydawać reprodukcje dawnych rycin i planów Lublina. Każdy Czytelnik będzie mógł stać się posiadaczem profesjonalnie wydanych ilustracji, ukazujących przeszłość naszego miasta. - Ta kolekcja będzie miała wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy do rąk szerokiego grona odbiorców, zainteresowanych dziejami Lublina, trafią materiały, które są świadectwem rozwoju przestrzennego miasta - podkreślał wczoraj dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.


  Do rąk naszych Czytelników trafi osiem przedstawień z przeszłości Lublina. Oprócz barwnej reprodukcji, w każdym piątkowym wydaniu Kuriera znajdzie się jej omówienie. - To będą pamiątki bliskie sercu każdego mieszkańca miasta - nie miał wątpliwości Stanisław Turski, miłośnik historii Lublina, były szef LOIT -u.

  Kolekcję zaczniemy widokiem Lublina Hogenberga i Brauna z początku XVII wieku. - Do czasu wynalezienia fotografii nie powstało równie dokładne przedstawienie Lublina - przypomniał Turski: - To praca doskonała pod względem precyzji odwzorowania miasta.

  W następnych tygodniach oddamy do rąk Czytelników reprodukcje: Pożaru Lublina z 1719 r., Widok Lublina z 1774 r., Wjazd generała Zajączka do Lublina w 1826 r., plany z lat 1884-1889, oraz późniejsze z 1912 r., 1931 r., i 1943 r. - Plany i widoki dawnego miasta to rzecz ze wszechmiar godna pokazywania. Nie tylko ze względu na rękę dawnych mistrzów, ale także wartość pamiątkową. Doskonale opowiadają o dziejach miasta - mówiła Marta Denys, przewodniczka i znawczyni historii Lublina.

  Wydanie reprodukcji jest możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin, Muzeum Lubelskiego, klasztoru oo. Dominikanów i Archiwum Państwowego. Głównym partnerem jest SKOK Chmielewskiego.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Swietnie

  osbornn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 68

  Niech do ludzi dotrze ze nie tylko sprawy nowych centrow handlowych i dziur w drogach sa istotne

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo