Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbieraj reprodukcje dawnych widoków i map Lublina

Witold Michalak
W najbliższy piątek do rąk Czytelników trafi reprodukcja ryciny z 1618 roku
W najbliższy piątek do rąk Czytelników trafi reprodukcja ryciny z 1618 roku Jacek Babicz
- To bardzo dobry pomysł. Oprawię te mapy i powieszę na ścianie - zapowiedział pan Artur Malinowski, jeden z mieszkańców Lublina na wieść o nowej kolekcji Kuriera. - Już nie mogę się doczekać.

Ruszamy od najbliższego piątku, a później co tydzień będziemy wydawać reprodukcje dawnych rycin i planów Lublina. Każdy Czytelnik będzie mógł stać się posiadaczem profesjonalnie wydanych ilustracji, ukazujących przeszłość naszego miasta. - Ta kolekcja będzie miała wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy do rąk szerokiego grona odbiorców, zainteresowanych dziejami Lublina, trafią materiały, które są świadectwem rozwoju przestrzennego miasta - podkreślał wczoraj dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Do rąk naszych Czytelników trafi osiem przedstawień z przeszłości Lublina. Oprócz barwnej reprodukcji, w każdym piątkowym wydaniu Kuriera znajdzie się jej omówienie. - To będą pamiątki bliskie sercu każdego mieszkańca miasta - nie miał wątpliwości Stanisław Turski, miłośnik historii Lublina, były szef LOIT -u.

Kolekcję zaczniemy widokiem Lublina Hogenberga i Brauna z początku XVII wieku. - Do czasu wynalezienia fotografii nie powstało równie dokładne przedstawienie Lublina - przypomniał Turski: - To praca doskonała pod względem precyzji odwzorowania miasta.

W następnych tygodniach oddamy do rąk Czytelników reprodukcje: Pożaru Lublina z 1719 r., Widok Lublina z 1774 r., Wjazd generała Zajączka do Lublina w 1826 r., plany z lat 1884-1889, oraz późniejsze z 1912 r., 1931 r., i 1943 r. - Plany i widoki dawnego miasta to rzecz ze wszechmiar godna pokazywania. Nie tylko ze względu na rękę dawnych mistrzów, ale także wartość pamiątkową. Doskonale opowiadają o dziejach miasta - mówiła Marta Denys, przewodniczka i znawczyni historii Lublina.

Wydanie reprodukcji jest możliwe dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin, Muzeum Lubelskiego, klasztoru oo. Dominikanów i Archiwum Państwowego. Głównym partnerem jest SKOK Chmielewskiego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zbieraj reprodukcje dawnych widoków i map Lublina - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski