MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zburzone kamienice przy ul. 1 Maja w Lublinie. Co powstanie w tym miejscu? Zobacz zdjęcia

SKO
Z dwóch kamienic przy ulicy 1 Maja w Lublinie zostały już tylko gruzy. Taki sam los spotkał budynek przy ul. Zesłańców Sybiru. W miejscu wyburzonych obiektów powstaną nowe: hotel i blok mieszkalny.

Zacznijmy od adresu ul. Zesłańców Sybiru 2 (ponad rok temu jeszcze ul. Hempla), bo historia związana z tym budynkiem ciągnęła się od lat.

Stanął na mocy miejskiego pozwolenia z 1988 roku, ale po wieloletnich bataliach sądowych okazało się, że właściciel działki nie uzgodnił projektu przybudówki z konserwatorem zabytków, a poza tym właściciel nie miał prawa dysponować ziemią „na cele budowlane”. Dlatego trwająca właśnie rozbiórka była konieczna.

Dziś budynek ogrodzony razem z fragmentem chodnika biało-czerwonymi barierami nie ma już dachu, ale stoi jeszcze frontowa witryna i boczne ściany. Widać robotników pracujących przy rozbiórce.

Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa ratusza, o przyszłości działki mówi rzeczowo: - Prowadzone jest postępowanie administracyjne na wniosek osoby fizycznej w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie i przebudowie budynku mieszkalnego z usługami oraz budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami na działce nr 75 przy ul. Peowiaków 10/Zesłańców Sybiru 2.

Druga rozbiórka dotyczy dwóch kamienic przy 1 Maja. Chodzi o adresy 23 i 25. Tam też już zamiast budynków widać gruzowisko.

Kamienice to własność znanej w Lublinie spółki CRH Żagiel a jej plany są śmiałe - wybudować w tym miejscu hotel. Urząd miasta już nawet zaczął prowadzić odpowiednie postępowanie. - W sprawie ustalenia warunków zabudowy - precyzuje Duma.

Ma to być hotel z częścią konferencyjną, gastronomiczną i rekreacyjną oraz usługowo-biurowo-handlową. Co ciekawe, złożony przez CRH Żagiel wniosek wskazuje trzy adresy pod tę inwestycję. To nie tylko ul. 1 Maja 23, 25 ale także 27.

Jednak z racji tego, że w życie wszedł uchwalony w październiku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta, prowadzone postępowanie zostało umorzone. - Dotychczas nie wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę - dodaje Katarzyna Duma.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że wygląd nowego obiektu musi być uzgodniony z konserwatorem zabytków, choć same wyburzane kamienice w rejestrze zabytków się nie znajdują. W tym przypadku chodzi o to, aby hotel odpowiadał zabudowie i kompozycji ulicy 1 Maja.

Wczoraj nie udało nam się porozmawiać z przedstawicielami CRH Żagiel o ewentualnej inwestycji. Nieoficjalnie wiadomo, że to bardzo aktualny projekt zwłaszcza w kontekście planów budowy Dworca Metropolitalnego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski