Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgnilizna twardzikowa na plantacjach rzepaku. Poraża już na etapie kwitnienia. Jak się przed nią chronić?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wykonany wcześniej zabieg fungicydowy pomoże ograniczyć skalę odglebowego występowania zgnilizny twardzikowej.
Wykonany wcześniej zabieg fungicydowy pomoże ograniczyć skalę odglebowego występowania zgnilizny twardzikowej. pixabay.com/Uschi_Du
Zgnilizna twardzikowa poraża plantacje rzepaku już na etapie kwitnienia, ale wtedy jeszcze nie widać jej efektów. Odpowiednia ochrona może wyeliminować zagrożenie w postaci znacznych strat w plonach. Co trzeba zrobić, aby zabezpieczyć żółte rośliny przed tym problemem?

Czym jest zgnilizna twardzikowa?

Zgniliznę twardzikową wywołuje patogen Sclerotinia sclerotiorum, co czyni ją jedną z groźniejszych chorób rzepaku. Może znacznie osłabić plony, a zwalczenie grzyba jest ciężkie. Objawy widać w okresie przedzbiorczym lub w czasie zbiorów. Porażone łodygi roślin są suche, a nasiona słabo wykształcone. Na tym etapie już nie da się przeprowadzić zabiegów, dlatego warto wykonać je wcześniej, profilaktycznie, gdy zagrożenia jeszcze nie widać.

Infekcja zgnilizną następuje w okresie kwitnienia, a sprzyjają jej deszcze oraz wilgoć. Pierwszym krokiem do ochrony roślin jest ich zabezpieczenie. Dzięki temu płatki nie opadną, nie będą się kleić, a to pomoże uniknąć porażenia patogenem. Warto także podjąć walkę ze szkodnikami, ich uszkodzenia sprzyjają rozwojowi grzybów.

Jakie zabiegi wykonać we wczesnej fazie?

Eksperci przekonują, że wykonany wcześniej zabieg fungicydowy pomoże ograniczyć skalę odglebowego występowania zgnilizny twardzikowej. Marcin Kanownik, menedżer ds. upraw rolniczych z INNVIGO podkreśla, że na etapie kwitnienia dobrze jest używać konkretnych substancji. Ochronę rzepaku dadzą m.in. fungicydy zawierające dwa triazole: difenokonazol i tebukonazol, a także relatywnie dużą dawka azoksystrobiny.

Substancje te chronią rzepak przed grzybami, a dodatkowo wpływają korzystnie na fizjologię roślin. Efekt zieloności ma także znaczenie w kontekście niezwykle wysokich obecnie cen nawozów. Azoksystrobina nie dostarczy plantacji dodatkowej dawki azotu, ale poprawi efektywność przyswajania tego pierwiastka.

Wpływ pogody na rozwój choroby

Pogoda w kontekście rozwoju rzepaku ma istotne znaczenie. Jeśli wystąpią deszcze i wysoka wilgotność, warto wykonać zabiegi fungicydowe w dwóch dawkach. Najpierw, gdy rośliny zaczną kwitnąć, potem w połowie tego okresu. Dzięki odpowiedniej ochronie rolnik może nie tylko zapewnić bezpieczeństwo uprawom, ale też uzyskać wyższy plon.

Źródło: mat. prasowe

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zgnilizna twardzikowa na plantacjach rzepaku. Poraża już na etapie kwitnienia. Jak się przed nią chronić? - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski