Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zieleń w Lublinie w trakcie upałów usycha, ale ratusz zapewnia, że podlewa

Artur Jurkowski
Ul. Narutowicza. Klon stracił większość liści, a te które pozostały, są uschnięte
Ul. Narutowicza. Klon stracił większość liści, a te które pozostały, są uschnięte Małgorzata Genca
- Wszystko więdnie, usycha, a ratusz nic nie robi, aby ratować rośliny - alarmują nasi Czytelnicy. - Podlewamy - twierdzi ratusz.

- Ratujcie, bo wszystko usycha, a urzędnicy nic nie robią - denerwuje się nasza Czytelniczka. I opisuje: - W niedzielę szłam od KUL-u w stronę pl. Litewskiego i byłam przerażona kondycją roślin rosnących przy ulicach w Śródmieściu i Centrum: nic nie było podlewane. Za chwilę te wszystkie rośliny umrą- opowiadała.

W ostatnich dniach temperatura powietrza przekraczała 30 stopni Celsjusza.

- Ze względu na długo utrzymującą się suszę niektóre drzewa w pasie drogowym nie są w najlepszej kondycji, wpływ na to ma przede wszystkim mocne słońce, które powoduje w niektórych przypadkach oparzenia liści, więc stan ten nie zawsze wynika z nieodpowiedniego nawodnienia - przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

W poniedziałek po południu spadł deszcz. To podniosło trochę wilgotność gleby. Miasto przekonuje, że rośliny są podlewane przez firmy zajmujące się zielenią.

- Dokładają wszelkich starań, aby poprawić ich stan. Odstąpiliśmy od wskazania konkretnych dni podlewania, firmy wykonują to częściej w zależności od potrzeb. Takie podlewanie zaczyna się od godziny 5 rano - wyjaśnia Mazurek-Podleśna. - Podlewane są drzewa młode, nasadzone dwa-trzy lata wcześniej oraz rok temu.

- Jeśli są podlewane, to czemu ziemia w donicach z drzewami np. przy Krakowskim Przedmieściu jest sucha jak pieprz? - pyta nasza Czytelniczka.

Betonowe donice z rosnącymi w nich drzewami stoją przy kilku ulicach. W ub. roku stanęły na pl. Łokietka.

- Na pl. Łokietka zamiast w betonowych pojemnikach lepiej byłoby posadzić duże drzewa w gruncie. W takich warunkach rośliny lepiej sobie radzą. A korzyści płynące z obecności dużych drzew w przestrzeni miasta są nie do przecenienia: począwszy od obniżania temperatury w związku z rzucanym cieniem do zachowania retencji wody - mówi Jan Kamiński z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL.

- Drzewa i każda inna roślina uprawiana w donicy muszą być podlewane. Aby rośliny właściwie się rozwijały, ziemia musi być lekko wilgotna - mówi Wojciech Januszczyk z firmy Garden Concept Architekci Krajobrazu.

Podlewane - bez względu, gdzie rosną - muszą być też nowo posadzone rośliny. - Bo w szkółkach, gdzie były wyhodowane, były stale nawadniane - dodaje Januszczyk.

Magistrat zapewnia, że stale podlewane są też kwiaty jednoroczne sadzone w skrzynkach, które wiszą wzdłuż ulic.

Chodzi o „kwietniki”, np. wzdłuż ul. Lubartowskiej czy Jana Pawła II. Podobnie jest z kompozycjami kwiatowymi w donicach stojących wzdłuż Tysiąclecia.

Nie są natomiast podlewane trawniki. - Przy obszarze, jaki zajmują w Lublinie, byłoby to wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew zasadom ekologii. Zamiast podlewać, trzeba siać gatunki traw odpornych na suszę oraz ograniczać koszenie - dodaje Januszczyk.

Lublin już zrezygnował z koszenia trawników. Chce, aby zmieniły się w łąki kwietne.

- Łąka jest w stanie wchłonąć i zatrzymać dużo większe ilości wody niż zwykły trawnik, co ma duże znaczenie również w przypadku miejsc narażonych na podtopienia - wyjaśnia Mazurek-Podleśna.

Ta zasada nie dotyczy jednak „trawników reprezentacyjnych”. Np. te na pl. Litewskim są podlewane przez systemy zraszające.

Zdaniem Kamińskiego miasto powinno wypracować spójną politykę dotyczącą zieleni.

- Warunki klimatyczne się zmieniają, co widać gołym okiem i trzeba mieć plan, jak na to reagować. Niektóre działania można podjąć natychmiast, np. poprawić warunki rozwoju drzew, rezygnując z budowania tuż obok pni miejsc parkingowych - mówi Kamiński.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Słodków Pierwszy (pow. kraśnicki)

Burze w woj. lubelskim. Chmury także nad Lublinem. Zobacz zd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski