Zieleń w mieście - towar deficytowy

Materiał informacyjny URSA
Budynki z zielonymi dachami to moda, ale i spore oszczędności (fot. AdobeStock)
Budynki z zielonymi dachami to moda, ale i spore oszczędności (fot. AdobeStock)
Udostępnij:
Budynek z dachem zielonym wolniej się przegrzewa latem i wychładza zimą, gdyż warstwa zielona - połączona z dobrą izolacją - stanowi bardzo dobrą barierę dla przenikania ciepła

Tereny zielone - lasy, parki, skwery, zieleń osiedlowa - zajmują średnio 20% powierzchni polskich miast, ale w wielu miejscach jest to poniżej 10% (np. Krosno, Łomża, Tarnów). W takim przypadku każdy dodatkowy kawałek zieleni jest na wagę złota. Kiedy ziemia jest zabetonowana, pokryta budynkami, ulicami, parkingami i chodnikami, zwracamy oczy w górę - ku dachom. Ich ogromna powierzchnia, dotychczas raczej nie wykorzystywana i przyczyniająca się do wzrostu temperatury w mieście, może stać się miejscem, gdzie rozkwitnie zieleń.

Dachy zielone, zwane też żywymi, to najczęściej płaskie dachy budynków mieszkalnych, przemysłowych, sportowych czy użyteczności publicznej, umożliwiające uprawę roślin i tworzące bogate ekosystemy w centrach miast. Przyczyniają się one do redukcji smogu, obniżenia temperatury w mieście i w samym budynku, magazynowania wody opadowej.

Korzyści środowiskowe
155 m2 powierzchni zielonej - czyli tyle co przeciętny dach parterowego budynku jednorodzinnego - produkuje taką ilość tlenu, jaką zużywa jeden człowiek i pochłania rocznie nawet 30 kg cząstek pyłów zawartych w powietrzu. Dodatkowo zieleń na dachu magazynuje wodę deszczową, która w przeciwnym wypadku spłynęłaby kanalizacją.

Powierzchnia dachu zielonego to naturalne środowisko życia wielu gatunków roślin, owadów i ptaków, idealnie nadaje się np. na założenie miejskiej pasieki pszczół. Powstaje wtedy swoisty ekosystem, siedlisko życia i przyrody zamiast betonowej pustyni. Zielone wyspy na dachach umożliwiają też tworzenie naturalnych ścieżek, którymi mogą się przemieszczać owady zapylające roślinność.

Korzyści finansowe
Poza wymienionymi wyżej efektami środowiskowymi, dachy zielone przynoszą również wymierne korzyści ekonomiczne właścicielom i użytkownikom budynków.

Po pierwsze, dach zielony jako powierzchnia biologicznie czynna wpływa na obniżenie stawki „podatku od deszczu” (opłaty związanej z utratą naturalnej retencji). Po drugie, coraz więcej polskich miast już wprowadziło lub zamierza wprowadzić zwolnienie od podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków mieszkalnych pokrytych zielenią.

Budynek z dachem zielonym wolniej się przegrzewa latem i wychładza zimą, gdyż warstwa zielona połączona z dobrą izolacją stanowi bardzo dobrą barierę dla przenikania ciepła, co wprost przekłada się na niższe koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem.

Dach zielony - jak to zrobić
Zamiana tradycyjnego dachu w istniejącym budynku w dach zielony nie zawsze jest możliwa, wymaga dokładnego sprawdzenia, czy budynek wytrzyma dodatkowe obciążenie. Projektu i wykonania może podjąć się tylko specjalista z uprawnieniami.
Natomiast w przypadku nowego budynku, szczególnie z dachem płaskim, nic nie stoi na przeszkodzie, aby już na etapie projektu zdecydować się na takie rozwiązanie.

Warto więc zadbać przede wszystkim o odpowiedni dobór roślin, szczelną hydroizolację oraz skuteczną i wytrzymałą izolację termiczną z płyt z polistyrenu ekstrudowanego URSA XPS.

W skład konstrukcji zielonego dachu jako izolacja termiczna wchodzą wodoodporne płyty izolacyjne, wykonane z tworzywa o gładkiej powierzchni, którym jest polistyren ekstrudowany XPS.

Dedykowane produkty URSA odznaczają się wysoką odpornością na ściskanie, niskim ciężarem własnym oraz wszechstronnym zastosowaniem. Dachy płaskie umożliwiają swobodę poruszania się po ich obszarze, przez co stanowią doskonałą przestrzeń rekreacyjną (np. ganków, ogrodów, tarasów). Za pomocą dobrych materiałów izolacyjnych, praktycznego projektu oraz sprawnych prac aranżacyjnych, każdy może stworzyć dla siebie idealne miejsce wypoczynku we własnym domu.

Zobacz i ściągnij pdf dodatku specjalnego DACH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zieleń w mieście - towar deficytowy - Polska Times

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie