Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone Świątki. Święto Zesłania Ducha Świętego oraz święto ludowców. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
23 maja obchodzone są Zielone Świątki inaczej nazywane Świętem Zesłania Ducha Świętego. To ważny dzień w kalendarzu liturgicznym. Jednak tradycja sięga czasów przedchrześcijańskich. Tego dnia świętuja również ludowcy.

Zielone Świątki to wiosenne, najbardziej radosne święto w naszej tradycji. Jedno z najważniejszych i najstarszych świąt kościelnych, obchodzone od IV w., w siódmą niedzielę po Wielkanocy na pamiątkę Zesłania Ducha Świętego na apostołów. Ma rangę uroczystości i obchodzone przez jest przez dwa dni.

Zielone Świątki w kościele obchodzone są na pamiątkę zesłania Ducha Świętego. Natomiast w kulturze ludowej święto to ma charakter obrzędów pogańskich związanych z obchodami wiosny. Dawniej święta te przez ludność wiejską obchodzone były bardzo hucznie. Z prastarych uroczystości przetrwał zwyczaj majenia domów zielonymi gałęziami, tatarakiem i kwiatami oraz ubierania rogów zwierząt zieleniną. W dniu tym święcono pola, a zielone gałązki zatykano na zagonach.

Zielone Świątki. Święto Zesłania Ducha Świętego oraz święto ...

Tradycja obchodzenia Zielonych Świątek jest ciągle żywa w całym regionie. Po raz kolejny w Urzędzie Gminy Wierzbica stanęły brzózki i bukiety tataraku, a wójt gminy Bożena Deniszczuk złożyła z tej okazji życzenia wszystkim mieszkańcom.

- Brzózki i tatarak to ludowy atrybut Zielonych Świątek. To jak choinka w Boże Narodzenie. Moi dziadkowie i rodzicie i sąsiedzi pielęgnowali ten zwyczaj - podkreśla wójt Bożena Deniszczuk.

Również przedszkolaki z Gminnego Przedszkola z Wierzbicy włączyły się w obchody Zielonych światek. Maluchy odkrywały tajniki przyrody a dziewczynki stroiły głowy w wianki zgodnie z tradycją Zielonych Świąt.

Święto Ludowe od ponad stu lat

Dzień Zielonych Świątek to też główne święto ludowców. To jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej, które utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalną spuścizną. Nierozłącznie towarzyszy historii Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego początki łączą się z zaraniem Ruchu Ludowego w Polsce. Inicjatywa powołania obchodów tego dnia została podjęta 30 maja 1903 r. na posiedzeniu Rady Naczelnej w Rzeszowie – przyjęta jednogłośnie.

Tego dnia w wielu miastach i gminach regionu pojawiły się zielone sztandary. Zielonym sztandar jest symbolem tego, co najważniejsze w kulturze ludowo-chrześcijańskiej: tradycji, patriotyzmu, szacunku dla ciężkiej i uczciwej pracy mieszkańców wsi i miast. To ponadczasowe i uniwersalne wartości, dlatego zielone sztandary pojawiły się w m.in. w Wierzbicy, a także w całej w Włodawie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski