Zielono mi. 17. edycja Nocy Kultury w botanicznej odsłonie

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski
Muzyka klasyczna na boisku, Plac Po Farze porośnięty trawą, czy kwiaty które mogą nas pożreć to przykłady nieoczywistych atrakcji kulturalnych, które zobaczymy w trakcie Nocy Kultury (3/4 czerwca). Nocy, której motywem przewodnim będzie tym razem botanika i szeroko pojęta kultura.

- Dzika roślinność wniknie w tkankę miejską Starego Miasta. Zadaniem Nocy Kultury jest ożywianie murów, kamienic i podwórek, a także otwieranie oczu i zaskakiwanie mieszkańców oraz turystów nowymi rozwiązaniami. Chcemy odnaleźć zieleń w mieście, pokazać, że może ona istnieć równolegle z architekturą w przestrzeni użytkowej. Botanika ma tej nocy odczarować Lublin i sprawić, że poczujemy się w miejskiej dżungli naprawdę dobrze – opowiada Marzena Bielecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Motywem jest botanika i natura, ale hasło przewodnie brzmi: „Połącz kropki”.

– Każdy z nas zapewne pamięta, jaką satysfakcję daje obraz wyłaniający się z gąszczu ponumerowanych kropek. To co pozornie było chaosem, okazuje się piękną, często skomplikowaną treścią, pełną detali i ornamentów. Im więcej kropek i chwil z ołówkiem, tym większa radość! Noc Kultury to co roku mnóstwo punktów programu i ludzi, których łączymy, aby każdy na swój sposób mógł tworzyć własne ścieżki i wspomnienia – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Festiwalu.

Tegoroczną Noc Kultury należy rozpatrywać w kontekście szerszego projektu jakim jest Europejska Stolica Młodzieży 2023. Ten fakt przesądził, że organizatorzy wydarzenia znaczną część programu przekazali w ręce młodych.

- Dzięki Nocy Kultury co roku mamy szansę odkrywać Lublin na nowo i odczuwać w pełni twórczą energię naszego miasta. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tej niezwykłej i jedynej nocy w roku, zwłaszcza młodym wolontariuszom i wolontariuszkom, studentom i studentkom, twórcom i twórczyniom, którzy przygotowują program tegorocznego wydarzenia - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, z-czyni prezydenta Lublina.

Co zobaczymy w tym roku na Nocy Kultury?

Już teraz możemy zdradzić, że na Placu Po Farze wyrośnie drzewo i trawa, która zostanie rozłożona we wnętrzu murów kościoła i drzewa w nawie głównej. Przestrzeń, która jest jasną plamą koloru piaskowca na mapie Starego Miasta, na ten wieczór zamieni się w zieloną oazę. Oprócz tego artyści plecionkarstwa odtworzą część łuków dawnej budowli, interpretując od nowa zarysowane fundamenty.

Z kolei w podwórku przy Złotej 5 pojawią się kwiaty zła. „Zasadzi” je Jarosław Koziara. Przekonany się, że istnieją rośliny złowrogie i mięsożerne, powodujące niepokój. Jak co roku będzie też dużo muzyki. I to w jakiej formie! Na boisku szkolnym ZSE im. A. i J. Vetterów powstanie scena klasyczna. Wystąpią tam fantastyczni muzycy, wśród których nie zabraknie znanych osobowości lubelskiej estrady oraz najlepszych uczniów i nauczycieli szkół muzycznych z regionu.

O szczegółach będziemy informować.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie