Spis treści
Jak wygląda zimowit jesienny?
Zimowity (Colchicum autumnale) to dekoracyjne kwiaty, które mają nietypowy cykl życiowy. W kwietniu-maju z bulw zimowitów wyrastają same liście, które utrzymują się do lipca, po czym usychają. Wtedy roślina zaczyna czas odpoczynku.
Natomiast we wrześniu, a czasem nawet pod koniec sierpnia, z cebuli wyrastają same łodygi z kwiatami (bez liści). Kwitną jeszcze na początku października. Najczęściej mają bladofioletowy kolor. Z jednej bulwy nawet trzy, cztery kwiaty. Są one delikatne i niezwykle dekoracyjne. Można je ścinać do wazonu, najlepiej nadają się do tego młode rośliny, które dopiero zaczynają kwitnąć (będą dłużej stały w wazonie).
Zimowit a krokus. Na tę pomyłkę uważaj
Zimowity są też nazywane jesiennymi krokusami i rzeczywiście mają podobne do nich kwiaty. Jednak absolutnie nie wolno ich mylić! Bo choć są też krokusy kwitnące jesienią, to zupełnie inne rośliny. Jedną z najważniejszych różnic jest to, że zimowity są trujące! Natomiast krokusy dostarczają cennej przyprawy (szafranu). Dowiedz się więcej o różnicach między zimowitami i krokusami.
Gdzie i kiedy sadzić zimowity?
Bulwy zimowitów sadzi się w lipcu i sierpniu. A już po miesiącu zakwitną. Najpiękniej wyglądają, podobnie jak krokusy na brzegach rabatek oraz na skalniakach. Teoretycznie można je także uprawiać na trawnikach. Jednak latem nie powinno się ścinać ich liści, a to poważne utrudnienie przy koszeniu trawnika. Kwiaty zimowitów mają ok. 15-20 cm wysokości, więc umieśćmy je tak, żeby nie zasłaniały ich inne, wyższe rośliny. Zimowity można także sadzić do donic, które zdobią balkony lub tarasy.
Jak głęboko sadzić zimowity?
Sadząc zimowity, bulwy należy umieścić na głębokości ok. 10-15 cm. Na dno dołka warto wysypać cienką warstwę żwirku lub keramzytu, szczególnie jeśli ziemia w ogrodzie jest cięższa - zimowity nie lubią wody zalegającej przy bulwach.
Uprawa zimowitów w ogrodzie: to trzeba im zapewnić
Aby dobrze się rozwijały, zimowity potrzebują ziemi żyznej, umiarkowanie wilgotnej, ale bogatej w składniki pokarmowe. Nie lubią piasków ani glin. Po posadzeniu w ogrodzie, gdy pojawią się liście, a na zewnątrz jest sucho – podlewamy je. Należy wybrać dla nich stanowiska słoneczne lub półcieniste. Jednak trzeba pamiętać, że w słońcu kwitną lepiej. W jednym miejscu mogą rosnąć kilka lat, rozrastając się w ładną kępę. Najdorodniejsze będą przez pierwsze cztery, pięć sezonów, potem można je przenieść w inne miejsce, rozdzielając cebule na bardziej i mniej dorodne. Najlepiej robić to w lipcu, po zaschnięciu liści. Zimowity są mrozoodporne.
Na co uważać, uprawiając zimowity?
Uwaga! Zimowity to rośliny trujące. Zawierają trujący alkaloid kolchicynę – jeden z najbardziej trujących środków pochodzenia roślinnego. Dlatego wszelki prace nad tymi roślinami róbmy w rękawiczkach i nie sadźmy ich tam, gdzie często bawią się dzieci.
Jednak trzeba uważać na jeszcze jedną rzecz, bo zimowity można pomylić nie tylko z krokusami. Liście zimowitów rozwijają się wiosną, w tym czasie co jadalny i smaczny czosnek niedźwiedzi. Choć obie rośliny nie wydają się podobne, zdarzają się tragiczne w skutkach pomyłki. Warto wiedzieć, że liście czosnku mają wyraźny czosnkowy zapach, a w praktyce zbierać je można tylko z ogrodu (jest pod częściową ochroną). Z drugiej strony – zimowity występują właśnie w ogrodach, więc uważajmy, co zbieramy. Sprawdź, z jakimi trującymi roślinami można pomylić czosnek niedźwiedzi.