Ziobro o zwolnieniu Nowaka z aresztu: Rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Tuska a decyzją sądu

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ziobro o zwolnieniu Nowaka z aresztu: Rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Tuska a decyzją sądu
Ziobro o zwolnieniu Nowaka z aresztu: Rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Tuska a decyzją sądu fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
Były minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak opuścił w poniedziałek areszt. Tym samym sąd odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie izolacji byłego posła PO. - Pewnych rzeczy mi już nie zwrócą, pewnych blizn i ran nigdy z siebie nie zdejmę, ale czas na walkę o dobre imię, na prawdę jeszcze przede mną - oświadczył Nowak po opuszczeniu aresztu. Decyzję sadu w ostrych słowach skomentował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował się uchylić tymczasowe aresztowanie byłego posła PO i byłego ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, pomimo wniosku prokuratury o jego przedłużenie.

Były poseł PO opuścił areszt, w którym przebywał od lipca ubiegłego roku (pierwotnie miał w areszcie pozostać do 16 kwietnia). - Jestem mocno poruszony, proszę mi wybaczyć, że nie jestem w stanie komentować tych rzeczy, które wokół mnie się działy - mówił Nowak, opuszczając warszawski areszt. - Jako ponury żart traktuję, że w zasadzie 40 lat temu z tego samego aresztu wychodził między innymi Bronisław Komorowski po internowaniu. Nigdy nie sądziłem, że w taki sposób historia zatoczy koło – dodał.

Były minister w rządzie Donalda Tuska stwierdził, że „teraz władza czeka tak naprawdę na każde jego potknięcie, każde słowo, niefortunnie być może powiedziane”. - Dlatego pozwólcie, że się na razie nie będę odnosił. Przyjdzie czas na prawdę, na odwojowanie tego wszystkiego. Pewnych rzeczy mi już nie zwrócą, pewnych ran i pewnych blizn już nigdy z siebie nie zdejmę, ale czas na walkę o dobre imię, o prawdę jeszcze przede mną – mówił Sławomir Nowak.

Do sprawy odniosła się także mec. Joanna Broniszewska, adwokat Nowaka. Pierwotnie były minister miał w areszcie pozostać do 16 kwietnia. - Sąd skorzystał ze swojego uprawnienia i uchylił areszt w dniu dzisiejszym. Zostało ustanowione poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju – wyjaśniła adwokatka.

Zaapelowała także do Zbigniewa Ziobry. - Jeżeli zostaną ujawnione materiały z tego postępowania, będziemy mogli walczyć na argumenty. Bardzo proszę Prokuratura Generalnego o powstrzymanie się od medialnych manipulacji faktami, które rzekomo wynikają z materiałów postępowania – mówiła.

Ziobro: Rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Donalda Tuska a decyzją sądu

Sprawę zwolnienia z aresztu Sławomira Nowaka skomentował podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Na panu Sławomirze N. ciążą zarzuty nie tylko przyjmowania łapówek ale kierowania grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym – mówił.

Minister wskazał, że były premier i były szef Rady Europejskiej Donald Tusk „pozwolił sobie mówić, że Sławomir N. jest de facto więźniem politycznym i tak być nie może. - Takie sformułowania, jak widać, mogą mieć swoją moc sprawczą i siłę, bo rodzi się pytanie o związek między tymi wypowiedziami Donalda Tuska a decyzją sądu – przekonywał Ziobro.
Prokurator generalny podkreślił, że mamy do czynienia ze sprawą, która „jest w toku, bardzo rozległą ,która wymaga czynności poza Polską”. - Według prokuratorów takiego rodzaju decyzja to postępowanie utrudnia – mówił. - W sposób ewidentny pan premier Donald Tusk w sposób jednoznaczny atakuje sądy i prokuraturę stwierdzając, że ten areszt to polityczne działanie – dodał.

Prokuratura złoży zażalenie

Zbigniew Ziobro powiedział, że zgodnie prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu. - Ta sprawa nie może pokazywać podwójnych standardów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – mówił.

Prokurator krajowy: Część podejrzanych obciążyła bardzo mocno Sławomira N.

Z kolei obecny na konferencji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski przypomniał, że obecnie w śledztwie zarzuty usłyszało 10 osób, śledztwo jest rozwojowe, a część podejrzanych przyznała się do popełnianych czynów i „obciążyła bardzo mocno Sławomira N.”.

Świeczkowski podkreślił, że sąd podejmując decyzję nie zatrzymał ukraińskiego paszportu Sławomira N.

- W mediach pojawiają się komentarze, że to porażka prokuratury. To nie jest porażka prokuratury. Niewątpliwie taka decyzja sądu może doprowadzić do utrudnienia prowadzenia tego postępowania. Materiał to tysiące stron dokumentów, akt – tłumaczył.

Zarzuty dla Nowaka

Pod koniec lipca ub.r. Sławomir Nowak usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych. Minister transportu w rządzie PO-PSL w efekcie przestępczej działalności miał uzyskać ponad 1,3 mln złotych. Zarzuty przedstawiono także byłemu szefowi jednostki „GROM” Dariuszowi Z. oraz przedsiębiorcy Jackowi P. Zatrzymani nie przyznają się do winy.

Polsko-ukraińskie śledztwo

Zatrzymanie Sławomira Nowaka i innych osób, to efekt międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, a także funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antykorupcyjnej NABU.

Jak informowała warszawska prokuratura Sławomir Nowak jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa. W jego efekcie uzyskał ponad 1,3 mln złotych. Część kwoty posłużyła do zakupu przez podstawioną osobę samochodu marki Range Rover Velar za 310 tys. złotych i obrazów za prawie 56 tys. złotych.
Przedstawione zarzuty poczatkowo dotyczyły okresu od października 2016 r. do września 2019 r., gdy były minister w polskim rządzie kierował ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych – Ukrawtodor. Wkrótce pojawiły się kolejne zarzuty i nowi zatrzymani.

Sławomir Nowak jest dodatkowo podejrzany m.in. o podżeganie lekarza z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie do wystawienia mu zaświadczeń lekarskich, którymi zamierzał posłużyć się do usprawiedliwienia swojej nieobecność w pracy na Ukrainie.

W komunikacie prokuratura pisała, że z obszernego materiału dowodowego wynika, że Sławomir Nowak, jako szef ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor żądał „udzielania mu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za decyzje o przyznawaniu prywatnym firmom zleceń w zakresie zamówień publicznych”. Decyzje dotyczyły m.in. kontraktów na budowę i remonty dróg na Ukrainie oraz nadzoru nad realizacją już zawartych umów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Ziobro o zwolnieniu Nowaka z aresztu: Rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Tuska a decyzją sądu - Polska Times

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka
12 kwietnia, 20:51, kasienka:

Mało jest takich kanali i lajdakow jak Donald Tusk.

13 kwietnia, 8:06, gość:

bierz Kaczora między nogi do fugi

Trudno zprzeczyc, że Donald Tusk to wyjątkowa kanalia, tchorzliwy klamczuch, cyniczny manipulant, cwiercinteligent, który dla wladzy i apanazy zrobi każde swinstwo Polsce i Polakom. Takiego POziomu nienawisci wobec Rzeczpospolitej i Jej Obywateli przed Tuskiem nawet za rządów sld nie bylo. To on nakręcił ( oczywiście cudzymi rękami jak każdy tchórz ) te nienawisc przy wsparciu rosyjsko niemieckiej agentury. Przykre ale i niebezpieczne, że takiemu czemus POzwalacie na cyniczne gierki kosztem naszej wolnosci i przyszlosci. Lajdak! Tuska czytam jak otwarta ksiege od 20 lat i publicznie wyrażam swoje zdanie o tej POdlej POstaci do czego mam konstytucyjnie zagwarantowane prawo.

R
Rhw

"Rodzi się pytanie o związek między wypowiedziami Tuska a decyzją sądu"

ŹLE SFORMUŁOWANE - BO NAIWNE PYTANIE O OCZYWISTOŚĆ !

Politycy (Ziobro i reszta ze wszystkich opcji) lubią "GUPIO" pytać to tak aby coś mówić by powiedzieć!

A układy były są i będą i nie ma i nie będzie niezawisłych sędziów, prokuratorów no i członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa wszystko tylko zaleczy która, opcja rządzi to i tak robi tak samo - DLA SIEBIE I SWOICH !

g
gość
12 kwietnia, 20:51, kasienka:

Mało jest takich kanali i lajdakow jak Donald Tusk.

bierz Kaczora między nogi do fugi

g
gość

Zbychu Poncjusz Piłat ha ha jako Koronny ,Miler dobrze mówił .000

A
Antoni Adam

Pewnie już jutro będzie wywiad ze Sławomirem N. w TVN :) w końcu to kolejny męczennik pisoskiego reżimu hahaha

Ale, żeby wpaść na Ukrainie za korupcję to trzeba mieć talent :) widać działał na bezczela i był zbyt pewny siebie.

Ta POsłuszna sędzia, która go dzisiaj wypuściła chyba nie brała pod uwagę, że w styczniu tego roku zatrzymano kolejne 3 osoby mające związek z tą sprawą i że sprawa jest rozwojowa, pojawiają się nowe wątki i zatrzymywane są kolejne osoby, Sławomir N. zagrożony jest karą do 20 lat pozbawienia wolności, a POsłuszna sędzia go wypuszcza zabierając polski paszport w momencie kiedy Sławomir N. dysponuje przecież ukraińskim paszportem :) śmiechu warte.

h
hehehe

mafia pisu opłaciła sędziego - efekty widać - siedział wiele miesięcy bez dowodów

G
Gość

Zwolniło się miejsce dla zera.

G
Gość
12 kwietnia, 19:16, myśl:

Jeżeli są twarde dowody, to oskarżyć, osądzić i zamknąć w więzieniu. Polska już miała parę spraw w Trybunale praw człowieka za przetrzymywanie w areszcie bez oskarżenia.

Dowody nowe dochodziły ale sędzia która nie chce reform sądownictwa nie chciała ich dostrzec.

G
Gość
12 kwietnia, 19:15, Gość:

Jak zwykle w takich sprawach, Ziobro dostaje zlecenie o Kaczyńskiego na aresztowania polityczne. A że nie ma żadnych dowodów na cokolwiek to delikwent jest w końcu wypuszczany.

I znowu można insynuować o spisku sędziów, UE i Tuska, oczywiście znowu bez żadnych dowodów.

Czyli siedział 9 m-c ot tak bo sam chciał ?

m
myśl

Jeżeli są twarde dowody, to oskarżyć, osądzić i zamknąć w więzieniu. Polska już miała parę spraw w Trybunale praw człowieka za przetrzymywanie w areszcie bez oskarżenia.

G
Gość

Jak zwykle w takich sprawach, Ziobro dostaje zlecenie o Kaczyńskiego na aresztowania polityczne. A że nie ma żadnych dowodów na cokolwiek to delikwent jest w końcu wypuszczany.

I znowu można insynuować o spisku sędziów, UE i Tuska, oczywiście znowu bez żadnych dowodów.

G
Gość

I jaki związek przynależenie sędzi do stowarzyszenia Lustitia który sprzeciwia się reformom wymiaru sprawiedliwości ?

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie