W skrócie:
Mirabelka to odmiana śliwy domowej o niewielkich, żółtych, okrągłych owocach. Jej ojczyzną jest Francja, a dokładnie Lotaryngia, w której mirabelki są niezwykle cenione, a przyrządzane z nich przetwory uchodzą za prawdziwe rarytasy. W Polsce ten owoc jest nieco zapomniany i mocno niedoceniany. A szkoda, bo mirabelki są zdrowe, przyspieszają perystaltykę jelit (jak na śliwki przystało) i bardzo smaczne. Nasze babcie robiły z nich wyśmienite dżemy, konfitury i kompoty, a także kandyzowały w całości. Słodki dżem z mirabelek rozpływający się na chrupiącej grzance to wspaniały pomysł na pyszne śniadanie.
Jako dziecko miałam to szczęście, że mieszkałam przy ulicy, którą porastały dzikie mirabelki. W środku lata trudno było przejść chodnikiem, żeby nie deptać po soczystych owocach, które po prostu się marnowały. Mirabelkowe drzewa do dziś porastają dziko polskie ulice i parki. Pochodzące z nich owoce nie są może tak słodkie jak te z dużych upraw, ale można je jeść i na surowo, i robić z nich pyszne przetwory. Drylowanie mirabelek może wydawać się mozolne, ale tak naprawdę pestki bardzo łatwo odchodzą od owoców. Najłatwiej dryluje się je za pomocą szpilki do włosów. Można także zagotować mirabelki i wyjąć pestki łyżeczką, ponieważ owoce popękają. Dżemu z mirabelek nie trzeba pasteryzować, chyba że chcesz, aby przerwał całą zimę - do wiosny.
Dżem z mirabelek - najprostszy przepis
Składniki:
1 kg mirabelek,
400 g cukru,
4 łyżki soku z cytryny.
Jak zrobić najprostszy dżem z mirabelek?
Owoce umyłam i wydrylowałam za pomocą szpilki do włosów.
Mirabelki przełożyłam do miski i zasypałam częścią cukru. Odstawiłam w chłodne miejsce na 10 godzin. W tym czasie mirabelki puszczą sok.
Mirabelki wraz z sokiem przełożyłam do szerokiej patelni. Smażyłam ok. 15 minut, aż zaczęły gęstnieć. Na koniec dodałam sok z cytryny.
Gotowy dżem mirabelkowy przełożyłam do wyparzonych słoików.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!