Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote czasy złotej kury, czyli Lublin za Jagiellonów

Sylwia Hejno
Jacek Babicz
Wypolerowana kura już czeka. Symbolowi Jarmarku Jagiellońskiego dumnie lśni grzebień. Za chwilę Stare Miasto utonie w tłumie

Dokładny program Jarmarku Jagiellońskiego

Turyści, matki z dziećmi i całe rodziny będą się przeciskać między kramikami. W tym roku wystawców jest 250. Jak oni wszyscy się tutaj zmieszczą? Nie wiadomo. W ubiegłym roku wtórowało im około stu piętnastu tysięcy ludzi. Tak oszacowanych "pi razy drzwi", bo organizatorzy liczyli tylko osoby przechodzące przez Bramę Krakowską.

Lublin, XV - XVI wiek. Panowie nosili buty z zakrzywionymi noskami i obcisłe nogawice. Ci bogatsi mogli sobie pozwolić na gustowne wierzchnie okrycie - fałdziste szuby z adamaszku albo aksamitu. Szuby narzucało się i na zbroję. Dobrze, żeby zdobił je pyszny kołnierz z kuny, lisa albo popielicy. Zamężne kobiety skromnie przemykały w czepkach. Niezamężne panienki z wdzięcznymi przepaskami na głowie uśmiechały się do kawalerów. Zalotnie połyskiwały na nich perły, szeleściły piórka i bukieciki kwiatów. Na stołach stały i parowały soczyste mięsiwa, w tym jeden z czołowych przysmaków - ogon bobra, którego do końca XIX w. uważano za rybę.

Na ulicach gwar panował okrutny. Lublin Jagiellonów liczył 10 tys. mieszkańców i był jednym z siedmiu największych miast w Polsce. Mieszkali w nim Niemcy, Żydzi, Litwini, Szkoci, Węgrzy, Włosi, Francuzi, Holendrzy i Ormianie. Śladem tamtych czasów są choćby rusko-bizantyjskie polichromie w kaplicy zamkowej, których wykonanie opłacono z miejskich funduszy.

Zgiełk tężał w czasie jarmarków, które odbywały się cztery razy w roku: na Matkę Boską Gromniczną, w Zielone Świątki, na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i na Szymona Judę. Na straganach kupcy wykładali hiszpańskie wina, rosyjskie skóry, dalekowschodnie korzenie i przyprawy.

Jarmark Jagielloński nawiązuje do tej międzynarodowej, kupieckiej tradycji i dorzuca sporą dawkę kulturalnych imprez. Spróbujemy huculskich serków, kindziuków, blinów, litewskich chlebków, poszukamy drewnianych zabawek, koniakowskich koronek. Ale i zajrzymy na wystawę czy koncert. Zagrają kapele ludowe i zespoły śpiewacze. Wśród zaproszonych wykonawców wystąpią m.in.: Mosaic, Bubliczki, Kapela ze Wsi Warszawa, Transkapela, R.U.T.A. czy Kapela Brodów. Warto też pójść pod Zamek popatrzeć na rycerzy. Ich obozowisko, w którym koczują jak przed wiekami, będzie otwarte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę.

12-14 sierpnia, Jarmark Jagielloński, www.jarmarkjagiellonski.pl


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski