Złoty medal studentów UMCS Lublin w Akademickich Mistrzostwach Polski w koszykówce 3x3

Koszykarze UMCS Lublin, grający na co dzień w drużynie U!NB AZS UMCS Start, zdobyli złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce 3x3. Do jednego z nich powędrował także tytuł MVP turnieju.

W złotej drużynie grali Kamil Waniewski, Wojciech Matyska, Krzysztof Wąsowicz oraz wybrany najlepszym zawodnikiem AMP, Szymon Jaworski.

W fazie grupowej UMCS wygrał wszystkie cztery mecze. W fazie pucharowej lublinianie pokonali UMK Toruń 20:8, PG Gdańsk 18:9, w półfinale AWFiS Gdańsk 15:9 i w finałowym spotkaniu Politechnikę Opolską 17:16.

– Cieszymy się, że udało nam się wygrać, bo przyjechało tu wielu dobrych zawodników. Miejsce rozgrywania zawodów było świetne i atmosfera również - mówi Krzysztof Wąsowicz. - Najtrudniejszym meczem był oczywiście finał. Dopisali pozostali uczestnicy, którzy przyszli zobaczyć ostatnie spotkania, a do tego jeszcze była transmisja internetowa. Wszystko to wzbudzało w nas dodatkowe emocje. Myślę, że naszym kluczem do wygranej było to, że się dobrze znamy i gramy razem w drugiej lidze. Mamy opracowane pewne schematy i część nawyków czy komunikacja sprawdził się – dodaje zawodnik UMCS Lublin.

Zawody rozgrywane w Wilkasach koło Giżycka były drugim w historii AMP turniejem w tej odmianie koszykówki. Łącznie wystąpiło 47 drużyn z 28 uczelni, w tym 19 zespołów kobiecych. W turnieju mężczyzn oprócz UMCS wystąpiły ekipy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (18. miejsce) i Politechniki Lubelskiej (25. miejsce).

Natomiast trzecie miejsce w turnieju kobiet zajęły koszykarki AWF Biała Podlaska (Nikola Adamczyk, Aleksandra Iwaniuk, Karolina Zieniewska, Weronika Karpiszuk). W decydującym meczu wygrały z Uniwersytetem Gdańskim 17:14. Z kolei UMCS zajął 7. miejsce, Politechnika Lubelska była 13., a Uniwersytet Medyczny zakończyły zawody na 16. pozycji.

Akademickie Mistrzostw Polski w koszykówce 3x3 2021: