Zmarł ksiądz Antoni Kość, profesor KUL

  Zmarł ksiądz Antoni Kość, profesor KUL

  IL

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  W środę 7 bm., w godzinach porannych, w wieku 62 lat zmarł ksiądz profesor Antoni Kość. Autor ok. 150 publikacji z zakresu teorii i filozofii prawa. Wieloletni prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, członek Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej.
  Antoni Kość urodził się 12 maja 1949 r. w Rokietnicy, koło Jarosławia. W wieku osiemnastu lat wstąpił do seminarium diecezjalnego w Przemyślu i podjął studia teologiczne. W 1971 roku, przekonany o swoim powołaniu misyjnym, wstąpił do misyjnego zgromadzenia werbistów. Trzy lata później ukończył studia teologiczne na KUL-u i przyjął święcenia kapłańskie w Misyjnym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie.

  Ksiądz Antoni Kość miał talent do nauki języków obcych, który ułatwił pięcie się po kolejnych szczeblach edukacji.
  Kształcił się prawie 20 lat. Języka angielskiego uczył się w Maynooth pod Dublinem, japońskiego w Kamakurze, w Center for Japanese Studies a koreańskiego w Yonsei University w Seulu. Studiował filozofię prawa na Sophia University w Tokio, obronił doktorat na uniwersytecie we Freiburgu, studiował prawo anglo-amerykańskie w Chicago University w USA i prawo kanoniczne na Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie.

  W lutym 2000 roku, ks. Antoni Kość otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego KUL, a w marcu 2002 tytuł naukowy profesora nauk prawnych. W latach 2000-2008, przez dwie kadencje, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a w latach 2005-2008 - Dyrektora Instytutu Ogólnych Nauk o Prawie KUL.

  Studenci mogli poznać profesora na zajęciach z teorii i filozofii prawa, prawa japońskiego, historii myśli prawnej kultury chińskiej, filozoficznych podstaw prawa chińskiego oraz doktryn polityczno-prawnych.

  Msza św. żałobna zostanie odprawiona 13 grudnia o godz. 12.15 w Kościele Akademickim KUL. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 grudnia w Pieniężnie.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smutek i żal

  BoguslawWojnarowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

  Odejście takiego człowieka napełnia bezbrzeżnym smutkiem. Był Guru dla wielu adeptów i prawa i filozofii. Człowiek niespotykanej skromności, wielkiego umysłu i zdrowego dystansu do zaszczytów i...rozwiń całość

  Odejście takiego człowieka napełnia bezbrzeżnym smutkiem. Był Guru dla wielu adeptów i prawa i filozofii. Człowiek niespotykanej skromności, wielkiego umysłu i zdrowego dystansu do zaszczytów i honorów. Był spiritus movens dla wielu. Smutek i żal, bo takiego profesora już nie będzie. Niech dusza Jego odpoczywa w zasłużonym spokojuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przykro mi

  M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25

  Był wspaniałym profesorem!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czujemy pustke po stracie tak wybitnej osoby

  była studenka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 29

  Księże Profesorze - Byleś jedynym autorytetem na KULU spośród duchownej kadry dydaktycznej, zawsze będziemy pamiętać twoje słowa i zdrowe podejście do życia. Twoje maxymy były cytowane na...rozwiń całość

  Księże Profesorze - Byleś jedynym autorytetem na KULU spośród duchownej kadry dydaktycznej, zawsze będziemy pamiętać twoje słowa i zdrowe podejście do życia. Twoje maxymy były cytowane na studenckich spotkaniach, na Twoje zajęcia przychodziło się z zaszczytem. Dziękujemy Ci za filozofię którą zaraziłeś nasze serca. Kul już nigdy nie będzie taki sam. Odpoczywaj w pokojuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo smutna wiadomość

  D. B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 18

  Odpoczywaj w pokoju:(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bóg zapłac!

  Leszek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 11

  Bóg zaplac za wszystko Dobro Księże Profesorze. Odpoczywaj w pokoju!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo