Zmarł prof. Edward Skrętowicz, wieloletni wykładowca prawa...

  Zmarł prof. Edward Skrętowicz, wieloletni wykładowca prawa na UMCS

  DH

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Zmarł prof. Edward Skrętowicz, wieloletni wykładowca prawa na UMCS

  ©kul.pl

  Nie żyje prof. dr hab. Edward Skrętowicz, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Przez kilka lat pracował także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Miał 82 lata.
  Zmarł prof. Edward Skrętowicz, wieloletni wykładowca prawa na UMCS

  ©kul.pl

  Urodził się w 1937 w Kuropatnikach na Podolu. Tytuł magistra prawa uzyskał w 1955 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę naukową rozpoczął 1 lipca 1963 roku w Katedrze Postępowania Karnego na Wydziale Prawa UMCS. Stopień naukowy doktora nauk prawnych otrzymał w 1970 roku na podstawie rozprawy pt. "Wyłączenie organów procesowych w postępowaniu karnym".

  W 1983 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 1995 został mianowany przez prezydenta RP profesorem nauk prawnych, a pięć lat później profesorem zwyczajnym.

  W latach 1987-1990 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji UMCS, był także dyrektorem Instytutu Prawa Karnego UMCS i kierownikiem Katedry Postępowania Karnego. Na UMCS pracował od 1963 do 2012 roku.

  Pracował w utworzonej w 2001 roku przez prezydenta RP Komisji Kodyfikacyjnej do spraw zmian w kodeksie postępowania karnego. Był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

  W latach 2008-2013 był kierownikiem Katedry Prawa Karnego Materialnego i Procesowego Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Gospodarce KUL w Stalowej Woli.

  Jest autorem ponad 100 prac naukowych. Wychował wiele pokoleń prawników i wypromował 10 doktorów.

  Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Złotym za długoletnią służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Zasłużony dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

  Pogrzeb prof. Skrętowicza odbędzie się w piątek (15 lutego) o godz. 12 na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W odróżnieniu od wykładów „Korby”

  Pawel (gość)

  Zgłoś / 2

  gdzie towarzystwo siedziało nawet na schodach, do „Skręta” nie chodziło zbyt wielu (może nie aż tak mało jak do Jasia Szreniawskiego, ale tłumów nie było). Mimo to profesor czesto zaczynał wykład...rozwiń całość

  gdzie towarzystwo siedziało nawet na schodach, do „Skręta” nie chodziło zbyt wielu (może nie aż tak mało jak do Jasia Szreniawskiego, ale tłumów nie było). Mimo to profesor czesto zaczynał wykład od „Witam serdecznie delegację drugiego roku wydziału prawa i administracji”.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wspomnienie

  student (gość)

  Zgłoś / 4

  Profesor Skrętowicz vel. "Skręt"... barwna postać WPiA UMCS. Ciekawy, inteligentny człowiek. Specyficzne poczucie humoru. Cieszył się dużą estymą wśród ówczesnych studentów. Mój promotor.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To co w czasie studiów

  monika (gość)

  Zgłoś / 3

  nas irytowało później nie raz wspomniało się z sentymentem. Stara Kadra odchodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szacunek

  Student-Prawnik (gość)

  Zgłoś / 5

  Dziękuję Panie Profesorze. To była przyjemność znać Pana.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do zobaczenia panie Profesorze

  Robert (gość)

  Zgłoś / 8

  Pana ciętego humoru nie sposób zapomnieć.

  Pamiętam jak kiedyś dla zgrywy wsiedlismy za profesorem do windy by z parteru pojechać na pierwsze piętro zamiast wejść schodami. Skwitowal to krótkim...rozwiń całość

  Pana ciętego humoru nie sposób zapomnieć.

  Pamiętam jak kiedyś dla zgrywy wsiedlismy za profesorem do windy by z parteru pojechać na pierwsze piętro zamiast wejść schodami. Skwitowal to krótkim pytaniem "A panowie to co, inwalidzi?" zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo