Spis treści
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Zmiana czasu na letni 2022. Kiedy przestawiamy zegarki?
Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z 2.00 na 3.00) i śpimy krócej. W 2022 roku czas z zimowego na letni zmienimy w nocy z soboty na niedzielę (26/27 marca).
W Europie jakiś czas temu przeprowadzono referendum, w którym zapytano mieszkańców czy opowiadają się za zniesieniem zmiany czasu. Zdecydowana większość stwierdziła, że jest za likwidacją tej zasady. Ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zdążył zakomunikować, że koniec zmiany czasu w UE jest bliski...
Likwidację zmiany czasu zaakceptował również Parlament Europejski, szczegóły jednak miały ze sobą dogadać państwa członkowskie, ale tego nie uczyniły. W trakcie rozmów pojawiło się sporo wątpliwości.
Zmiana czasu w Polsce - jaki jest stan prawny?
Obecny stan prawny jest taki, że w Polsce będą obowiązywały dotychczasowe zasady zmiany czasu - przez co najmniej pięć lat (zgodnie z rekomendacjami i ustaleniami na poziomie Unii Europejskiej, która jest na razie za utrzymaniem zmiany czasu).
Konsultacje na temat zmiany czasu w Polsce
Warto przypomnieć, że w Polsce przeprowadzono jakiś czas temu konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Co ciekawe, z opublikowanych wówczas danych ministerstwa wynikało, że zdecydowana większość preferuje czas letni.
Letni czy zimowy na zawsze? Główny Urząd Miar o pozytywnych i negatywnych skutkach:
Czas letni na zawsze? Tak by to wyglądało
Przykład: Słońce w Szczecinie 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Słońce w Szczecinie pojawiłoby się o 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.
Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Część pracujących osób, uczniów, itd. mogłaby dzięki temu wracać zimą do domu jeszcze przy naturalnym świetle.
Jak to wygląda na świecie?
Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Zmiana czasu w Polsce powoduje sporo kłopotów szczególnie przy rozkładach jazdy. Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś. Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia w Polsce przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września.
POLECAMY
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?