Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana pogody odsłoniła dziury na lubelskich ulicach

Artur Jurkowski
Na przebudowę ul. Łęczyńskiej mieszkańcy Bronowic i Tatar czekają od lat. Ratusz od 2011 r. obiecuje co roku rozpoczęcie  prac. Teraz urzędnicy mówią, że remont może ruszyć wiosną tego roku
Na przebudowę ul. Łęczyńskiej mieszkańcy Bronowic i Tatar czekają od lat. Ratusz od 2011 r. obiecuje co roku rozpoczęcie prac. Teraz urzędnicy mówią, że remont może ruszyć wiosną tego roku Małgorzata Genca
Zmiana pogody odsłoniła "brzydszą twarz" lubelskich ulic. Jezdnie są pełne dziur. - Ulica Łęczyńska to obraz nędzy i rozpaczy. Sytuacja jest fatalna - nie kryje oburzenia Marian Ignaciuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Bronowice.

- Na Łęczyńskiej obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę. Ale nawet jazda z taką prędkością to ryzyko poważnego uszkodzenia samochodu na dziurze, których w jezdni jest masa - mówi pan Kamil, nasz Czytelnik.

Łęczyńska to jedna z najbardziej zniszczonych ulic w Lublinie. Dziury to standard. I to nie tylko w okresie pozimowym. Jezdnia jest popękana i nierówna. Ratusz od lat obiecuje remont drogi. I nic. - Prace miały się zacząć już kilka lat temu - przypomina Ignaciuk.

Pieniądze na inwestycję były zarezerwowane w budżecie Lublina na 2011, 2012, 2013 rok. Za każdym jednak razem Łęczyńska wypadała. - Powód? Zmiany w projekcie. Między innymi chodziło o wyznaczenie innego przebiegu tras rowerowych - tłumaczy Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Pierwotnie planowano ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Łęczyńskiej. Trasa została jednak skrócona i będzie tylko od strony Drogi Męczenników Maj-danka, a dalej zastąpią ją pasy rowerowe na jezdni, o szerokości 1,5 metra. - To będzie podobne rozwiązanie, jakie zastosowano na ul. Krochmalnej - wskazuje Kieliszek.

- Ciągle jesteśmy zwodzeni nowymi terminami rozpoczęcia prac na ul. Łęczyńskiej. Tymczasem nic się nie dzieje. A tu po prostu nie da się żyć - przekonuje Waldemar Janiak, przewodniczący zarządu dzielnicy Tatary.

W tym roku ratusz zarezerwował po raz kolejny pieniądze na przebudowę Łęczyńskiej. Chodzi o 7,25 mln zł. - Już wystąpiliśmy o wydanie pozwo-lenia na realizację inwestycji. W pierwszym kwartale roku planujemy ogłosić przetarg na wykonanie prac. Jeśli sprawnie uda się przebrnąć przez wszystkie formalności, to prace przy przebudowie ulicy ruszą wiosną - zapowiada Karol Kieliszek.

Łęczyńska ma być przebudowana na całym odcinku, od Drogi Męczenników Majdanka do wiaduktu nad aleją Tysiąclecia. Chodzi o ok. 1,2 km jezdni. Inwestycja jest planowana do realizacji w cyklu dwuletnim.

- Zakres prac będzie duży. Chodzi zarówno o wykonanie nowej nawierzchni, jak i przebudowę sieci podziemnych. Prace nie będą powodowały kolizji z istniejącą zabudową - dodawał Kieliszek.

Nie wiadomo, jakie utrudnienia czekają kierowców podczas robót. - Tymczasową organizację ruchu zaproponuje firma wybrana w przetargu - wyjaśnia rzecznk ratusza.

- Trzeba będzie zacisnąć zęby. Ta inwestycja to konieczność. Trochę pocierpimy, a później już będzie dobrze. Oby tylko znowu nie skończyło się na obietnicach - mówi Janiak.

Łęczyńska to nie jedyna ulica, na której jest "wysyp" pozimowych dziur.

- Ubytki w jezdniach usuwaliśmy m.in. na al. Kraśnickiej, ul. Zana, ul. Nadbystrzyckiej. Prace obejmą też kolejne połączenia, m.in.: rondo Dmowskiego przy Zamku, al. Tysiąclecia, al. Solidarności, al. Warszawską - wylicza Kieliszek.

Mieszkańcy mogą się domagać odszkodowania

Pamiętajmy, że w sytuacji uszkodzenia samochodu na drodze, możemy się domagać odszkodowania od Urzędu Miasta. Wystraczy tylko w porę zareagować.
- Topniejący śnieg odsłonił gigantyczne dziury w ulicach na terenie miasta. Jedna z nich znajduje się na ul. Narutowicza. W sobotę, wpadając tam w wielką wyrwę, uszkodziłem zawieszenie! - denerwuje się pan Maciej. I dodaje. - Co robią służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg? Czy tak ciężko jest zareagować na czas?

Z najświeższych danych ratusza wynika, że w ciągu ostatnich miesięcy do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie wpłynęło 20 wniosków o odszkodowanie za uszkodzenie samochodu na drodze. - Dotyczyły one różnych rejonów miasta - zaznacza Karol Kieliszek z biura prasowego UML. W jaki sposób ubiegać się o zwrot pieniędzy? Wystarczy tuż po zdarzeniu wezwać Straż Miejską lub policję. Notatkę funkcjonariuszy, którą sporządzą na miejscu zdarzenia, należy dołączyć później do specjalnego wniosku. Znajdą go Państwo na stronie www.bip.lublin.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski