Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana w Bogdance. Artur Wasilewski p.o. prezesa spółki

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Rada nadzorcza kopalni zdecydowała o odwołaniu prezesa podlubelskiej kopalni Artura Wasila. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca prezesa ds. ekonomiczno-finansowych, Artur Wasilewski.

Zakończyło się posiedzenie rady nadzorczej, na której ważyły się losy dotychczasowego prezesa - Artura Wasila. Jak poinformowała spółka został on odwołany. Rada nadzorcza podjęła też uchwałę w sprawie powierzenia obowiązków prezesa
zarządu LW Bogdanka Arturowi Wasilewskiemu, zastępcy prezesa ds. ekonomiczno-finansowych do czasu powołania nowego prezesa.

- To skandal – denerwuje się jeden z górników, który pojawił się przed siedzibą zarządu spółki i wspólnie z ok. 30 osobami oczekiwał na wieści dotyczące efektów posiedzenia rady nadzorczej. - Chcemy wyrazić nasze poparcie dla prezesa - tłumaczą górnicy.

O planach odwołania Artura Wasila poinformował w środę na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Nie są znane oficjalne powody takiego kroku, ale część analityków łączy to z informacją o wyłączeniu z eksploatacji jednej ściany w kopalni. Oznacza to mniejsze wydobycie węgla. Ze zaktualizowanego planu na 2022 rok wynika, że Bogdanka zamierza wydobyć w tym roku 8,3 mln ton tego surowca, choć w pierwotnych założeniach miało być ok. 9,5 mln ton.

Dorota Choma, rzecznik prasowy Bogdanki decyzji rady nadzorczej nie komentuje. - Powołanie i odwoływanie zarządu należy do kompetencji rady nadzorczej LW Bogdanka i zarząd się tej decyzji podporządkuje - oświadcza Dorota Choma.

Jednocześnie poinformowała, że ściana, która została wyłączona z eksploatacji znajduje się na głębokości 800 metrów pod ziemią i została uruchomiona 31 sierpnia na terenie gdzie nie była do tej pory prowadzona eksploatacja.

- To coś niespotykanego w historii kopalni Bogdanka. Takie sytuacje miały miejsce przy budowie tej kopalni, ale w ostatnich latach absolutnie nie - przyznaje rzeczniczka kopalni i dodaje, że obecnie wydobycie węgla w tamtym miejscu jest niemożliwie ze względów technologicznych i bezpieczeństwa.

Tymczasem część załogi kopalni nie kryje rozgoryczenia zmianami.

- Nie wiemy czy nowy prezes będzie w stanie rozwiązać sprawę ponownego uruchomienia ściany. Dzisiaj wiemy jakie zasługi ma prezes Wasil. A są to rekordowy pod względem wyników finansowych i produkcyjnych dla spółki rok 2021, czy wyniki za pierwsze pół roku tego roku - mówi Artur Brzozowski, przewodniczący związku zawodowego „Kadra” w Bogdance. - Do tej pory wszystko było okej, a raptownie okazało się, że nie jest okej. Biorąc pod uwagę dotychczasowe prezesowanie Artura Wasila, tych argumentów przemawiających za tym, że zostało tutaj zrobione coś dobrego pod jego rządami jest znacznie więcej niż problemów, takich jak zaciśnięcie ściany, które – wszystko na to wskazuje – wynikają z kwestii geologicznych. Obecnie nikt nie potrafi wskazać, że to co się stało na polu Stefanów jest wynikiem błędnej decyzji, czy sposobem wykonywania pracy przez człowieka - dodaje Artur Brzozowski.

Z opublikowanych w czwartek (15.09) wyników finansowych Bogdanki za pierwsze półrocze wynika, że przychody spółki wyniosły w tym okresie 1,46 mld zł, a zysk netto – 336 mln zł. W pierwszym półroczu 2022 r. Bogdanka wykonała ok. 18,4 km wyrobisk korytarzowych, a produkcja węgla handlowego wyniosła ponad 5,6 mln ton. Sprzedaż węgla ukształtowała się natomiast na poziomie 5,2 mln ton i była o 14,1 proc. wyższa niż rok wcześniej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski