Zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas! Jak europejska młodzież może wesprzeć ochronę środowiska?

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Udostępnij:
Coraz głośniej mówi się o zmianach klimatu, które realnie wpływają na nasze codzienne życie. Globalne ocieplenie, wyniszczające połacie lasu pożary, rosnące zanieczyszczenie środowiska czy blaknięcie raf koralowych to tylko część problemów, jakie powstają wskutek zmian klimatycznych. Tych zagrożeń nie można ignorować, a trzeba im zapobiegać. Taką możliwość daje Konferencja w sprawie przyszłości Europy oraz platforma youthideas.eu. Każda osoba, która chce zaangażować się w ratowanie środowiska naturalnego, teraz ma taką okazję!

Zmiany klimatyczne w UE, poważne zagrożenie, z którym można walczyć

Zmiany klimatu mają wpływ na wszystkie części świata. Polarne czapy lodowe topnieją, a poziom mórz wzrasta. W niektórych regionach ekstremalne zjawiska pogodowe i opady deszczu stają się coraz częstsze, podczas gdy inne regiony cierpią z powodu ciężkich fal upałów i susz. W Europie Południowej i Środkowej coraz częściej występują niebezpieczne dla zdrowia fale upałów, wyniszczające naturalną florę i faunę pożary lasów oraz susze. W Europie Północnej klimat staje się coraz bardziej wilgotny, a zimą wzrasta ryzyko wystąpienia powodzi.

Takie zmiany klimatyczne niosą ze sobą poważne konsekwencje nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla gospodarki, przemysłu, a co najważniejsze dla nas – ludzi. Niekorzystne zmiany klimatyczne mogą przyczynić się do wystąpienia następujących problemów:

  • zmniejszania się dostępności wody,
  • topnienia lodowców i podnoszenia się poziomu wody w morzach,
  • zmiany rozłożenia geograficznego,
  • wymierania fauny i flory, chorób roślin i rozprzestrzeniania się szkodników,
  • niedoborów żywności i wody pitnej,
  • migracji osób uciekających od tych zagrożeń.

Czy wiesz, które zmiany klimatyczne są najbardziej niebezpieczne?

Obecnie trudno jest precyzyjnie określić, które ze zmian klimatycznych są najgroźniejsze. Ocieplenie klimatu ma ogromny wpływ na inne obszary środowiska naturalnego. Trudno też jednoznacznie określić, jaki dokładnie będzie wpływ stopniowego wzrostu temperatury na ekosystemy i życie człowieka. Pewne jednak jest, że pogłębieniu ulegnie zapoczątkowany już proces topnienia lodowców i intensywnego parowania wód, który wpłynie na kształt globalnej gospodarki wodnej. Do tego powiększeniu ulegną obszary pustynne, co przyczyni się do wymierania gatunków roślin i zwierząt. Sporym zagrożeniem będą także, coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe i to na obszarach, na których dotąd były rzadkością.

Analizy ekspertów wykazują, że do połowy obecnego stulecia zmiany klimatu uczynią znaczne obszary Afryki i Azji niezdatnymi do życia, a to może wywołać migracje ludności na olbrzymią skalę. Liczbę potencjalnych uchodźców klimatycznych do roku 2050 eksperci szacują na 250 mln osób.

Warto pamiętać, że jeśli człowiek nie podejmie natychmiastowych działań dla obniżenia emisji gazów cieplarnianych, zmiany klimatu będą przyspieszać. Nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się przed katastrofami naturalnymi, ale można zminimalizować ich konsekwencje poprzez różnego rodzaju działania zapobiegawcze.

Czym jest Zielony Ład?

Europejski Zielony Ład to strategia rozwoju, która ma przekształcić Unię Europejską w obszar neutralny klimatycznie. Jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny i silne procesy degradacji środowiska. Wedle ogólnych założeń Zielonego Ładu Unia Europejska ma stać się społeczeństwem neutralnym klimatycznie, sprawiedliwym i dostatnim z gospodarką, która będzie nowoczesna, zasobooszczędna, a co najważniejsze przyjazna środowisku.

Wśród najważniejszych założeń Zielonego Ładu, można wyróżnić:

  • redukcję gazów cieplarnianych do 2050 roku w całej unii europejskiej,
  • nieodwracalne przejście na neutralność klimatyczną,
  • stworzenie przewidywalnego otoczenia biznesowego dla przemysłu i inwestorów, wskazującego co należy zrobić i jak szybko.

Europejski Zielony Ład ma również wspierać państwa w wyjściu z pandemii COVID-19 w sposób korzystny dla środowiska naturalnego.

Wiesz, jak wesprzeć ochronę środowiska? Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest dla Ciebie

Jak widać, aby uniknąć nieodwracalnych konsekwencji zmian klimatycznych, konieczne jest podjęcie działań. Każda osoba, która ma pomysł, jakie działania warto podjąć, aby przeciwdziałać ociepleniu klimatu i zanieczyszczeniu środowiska, może wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Konferencja w sprawie przyszłości Europy. To idealna okazja, aby włączyć się do debaty na temat wyzwań i priorytetów Europy. Bez względu na to, gdzie się mieszka i co robi na co dzień, można podzielić się swoimi pomysłami. Co najważniejsze, wszystko to można zrobić online i nie trzeba się przejmować barierami językowymi, ponieważ wydarzenie oraz platforma przeznaczona do składania pomysłów jest wielojęzyczna.

Jak korzystać z platformy youthideas.eu?

Każda osoba, która chcę mieć realnych wpływ na przyszłość Europy może skorzystać z platformy youthideas.eu: https://www.youthideas.eu/pl, która przeznaczona jest do dzielenia się swoimi pomysłami oraz przemyśleniami związanymi m.in. z ochroną środowiska. Przesłane przez tę platformę koncepcje zostaną opublikowane na stronie, a inni użytkownicy będą mogli je lajkować i komentować. Każdy pomysł można omówić z innymi użytkownikami platformy, dzięki temu może on zostać dopracowany lub rozbudowany.

Ponadto pomysły zebrane na tej platformie trafią pod lupę zespołu młodych redaktorów i wszystkie będą dostępne dla obywateli i decydentów dzięki funkcji „Przeszukuj pomysły” na platformie. A do tego uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE2021) online, jak i offline, będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których będą mieli szansę omówić i rozwinąć najbardziej popularne i najczęściej powtarzające się pomysły. Podczas sesji plenarnej kończącej EYE2021, uczestnicy będą głosować, aby wyłonić najważniejsze pomysły młodzieży. Pomysły, które zdobędą największe poparcie, trafią do sprawozdania z pomysłami młodzieży na Konferencję w sprawie przyszłości Europy. Zapoznają się z nimi członkowie konferencji i posłowie do Parlamentu Europejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiany klimatyczne dotyczą każdego z nas! Jak europejska młodzież może wesprzeć ochronę środowiska? - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski