Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na cmentarzu na Majdanku. Zobacz na co poszły miliony złotych?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Nie trzeba już brodzić w błocie chodząc po największej komunalnej nekropolii na Majdanku. Obok alejek pojawiło się też m.in. oświetlenie. Zmiany objęły ponad 15 hektarów terenu. Kosztowały prawie 6 mln zł.

Zmiany w nowej części największej miejskiej nekropolii przy Drodze Męczenników Majdanka. Zakończyły się roboty przy budowie niezbędnej infrastruktury technicznej. - Przede wszystkim alejek, oświetlenia i wodociągu – wylicza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Inwestycja objęła obszar o powierzchni prawie 16,5 hektarów. To teren położony w południowej części nekropolii. Prace objęły sektory S7-S14.

- Wykonano asfaltowe alejki o łącznej powierzchni blisko 12,4 tys. metrów kwadratowych, o wielowarstwowej podbudowie i o różnej szerokości, wynoszącej od 1,5 m do 5 m. Wzdłuż środkowej alei głównej prowadzącej od wejścia na cmentarz, pomiędzy sektorami S5 i S6, wykonano dwa pasy nawierzchni o szerokości 4,4 m z zieleńcem po środku – precyzje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Wzdłuż wszystkich głównych alejek między sektorami pojawiło się oświetlenie. Łącznie zamontowano 88 latarni ledowych. Są zainstalowane na żeliwnych słupach o wysokości 4,5 m.
Zagospodarowano ponad 30 tys. m kw. terenów zielonych.

- W miejscach krzyżowania się ciągów pieszych między sektorami wykonano 15 placów gospodarczych z pojemnikami na odpady oraz studzienkami. Teren uzupełniono ławkami z drewnianym siedziskiem – opisuje Głazik.

Wybudowano ponad 1,5 kilometrowy odcinek sieci wodociągowych. Pojawiło się 15 żeliwnych zdrojów ulicznych. - W miejscu dużej kumulacji wód opadowych powstały 3 duże studnie chłonne o średnicy 1,8 m, których zadaniem jest przejęcie spływającej deszczówki i odprowadzenie jej do gruntu – dodaje Głazik.

Prace trwały ponad rok. Ich łączna wartość to 5,6 mln zł.

– Dzięki przyjętej trzy lata temu zmianie planu miejscowego, powiększyliśmy cmentarz komunalny o nowe obszary na pochówki, co pozwoli zabezpieczyć potrzeby Lublina na kilka najbliższych lat, do czasu powstania nowej nekropolii na Sławinie – podkreśla Szymczyk.

Nekropolia na Sławinie ma mieć 50 hektarów. Jej granicą od wschodu będzie ul. Bohaterów Września, od północy – granica Lublina, na zachód nekropolia będzie się rozciągać aż po rosnący tam lasek. Od południa granice wyznaczy przedłużenie ul. Zelwerowicza.

Główne wejście będzie u zbiegu Zelwerowicza z Bohaterów Września czyli w południowo – wschodniej części cmentarza. Za główną bramą nie będzie od razu grobów. Obszar jest zarezerwowany na obiektu związane z „funkcjami cmentarnymi”. Chodzi m.in. kaplicę, dom pogrzebowy.

Wokół cmentarza powstaną cztery parkingi (przy Zelwerowicza, Bohaterów Września, przy granic Lublina oraz od strony lasu). Łącznie pomieszczą 1200 samochodów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski