Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na rondzie Honorowych Krwiodawców w Lublinie. I to zarówno dla kierowców jak i pasażerów autobusów miejskich

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
ZTM Lublin/facebook
Skrzyżowanie u zbiegu Racławickich, Kraśnickiej, Warszawskiej i Sikorskiego znowu działa jak rondo. Od ośmiu miesięcy jest przebudowywane. Przywróceniu ruchu okrężnego na rondzie towarzyszyła też zmiana lokalizacji przystanków komunikami miejskiej.

Rondo Honorowych Krwiodawców znowu działa jak zwykłe rondo. Zmiany weszły w życie od wtorku (22 grudnia). Wcześniej przez osiem miesięcy funkcjonowało ono jako skrzyżowanie proste.

Zmiany odczuli nie tylko kierowcy. Dotknęły też pasażerów komunikacji zbiorowej. – Przywrócona została pierwotna lokalizacja przystanku Rondo Krwiodawców 01 na al. Sikorskiego oraz przystanku Rondo Krwiodawców 02 na Al. Racławickich – informuje Monika Fisz z ZTM Lublin. I precyzje: – Tym samym tymczasowy przystanek zlokalizowany na al. Warszawskiej zostaje zlikwidowany.

Na razie autobusy i trolejbusy zatrzymują się na jezdni, a nie w zatokach.

– Przywracamy ruch okrężny na ważnym skrzyżowaniu w mieście. Cieszę się, że jeszcze przed świętami możemy korzystać z odnowionego obiektu drogowego – mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Na rondzie wykonano kanalizację deszczową, powstały tam również elementy sygnalizacji świetlnej i trakcji trolejbusowej m.in. fundamenty, na których stanęło 18 słupów trakcyjnych. Powstała podbudowa pod ścieżkę rowerową i chodnik, ułożono krawężniki oraz podbudowę bitumiczną i warstwę wiążącą nawierzchni ulic.

– Kluczowe z punktu widzenia przebudowy całego ronda, były prace na III ćwiartce. Objęły one powstanie uzbrojenia podziemnego w postaci zbiornika retencyjnego i kanalizacji deszczowej. Zbiornik na deszczówkę pomieści 143 tys. litrów wody, która będzie odprowadzana do Czechówki, przez al. Sikorskiego – podkreśla Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Przebudowano zatoki autobusowe w rejonie ronda.
– Otwarcie ronda dla ruchu okrężnego nie oznacza, że całkowicie zakończyły się na nim prace. Drogowcy nadal będą kontynuowali roboty w ciągach pieszych oraz te związane z montażem sygnalizacji świetlnej. Rozpocznie się również budowa muru oporowego przy jednostce wojskowej – wylicza Góźdź.

To spowoduje zawężenie jezdni na wlotach z każdego kierunku. - Skrajne jezdnie posłużą drogowcom do składowania niezbędnych materiałów i sprzętu. Po zakończeniu całej inwestycji, jaką jest przebudowa Al. Racławickich, uruchomione zostaną na rondzie wszystkie cztery pasy ruchu – opisuje Góźdź.

Przebudowa ronda to element prac związanych z wielką przebudową Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego. Inwestycja będzie kosztować prawie 104 mln zł. Potrwa do połowy czerwca 2021 r.

Od 22 grudnia na rondzie Honorowych Krwiodawców wróci ruch okrężny

Kierowcy pojadą inaczej. Finisz prac na rondzie u zbiegu Rac...

Kierowców jeszcze w tym roku czekają kolejne zmiany w ruchu na obszarze objętym pracami. Chodzi o Al. Racławickie. – W najbliższych dniach na Al. Racławickich, na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Łopacińskiego, drogowcy położą warstwę wiążącą i skierują ruch na środkowe pasy, co również ułatwi poruszanie się w tej części miasta, szczególnie komunikacji miejskiej – zapowiada Szymczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski