MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w emeryturach. Nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów. Jakie są nowe stawki? Nowe pieniądze dla emerytów

OPRAC.:
Agnieszka Kostuch
Agnieszka Kostuch
Są nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów
Są nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów 123rf.com - zdjęcie ilustracyjne
W grudniu 2022 zmiany w emeryturach, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczyć mają podwyższenia limitów dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Sprawdźcie, co przygotowano, a także do kiedy będą obowiązywać nowe, wyższe limity.

Spis treści

GUS o przeciętnym wynagrodzeniu. Tak wpłynie na rencistów i wcześniejszych emerytów

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie publikuje dane m.in. na temat wysokości przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia.

Według najnowszych informacji jest ono wyższe niż poprzednio, co z pewnością przysłuży się rencistom i wcześniejszym emerytom. Dzięki temu świadczeniobiorcy będą mogli dorobić więcej do swoich świadczeń.

Zmiany wejdą w życie już w czwartek, 1 grudnia 2022. Nowe limity będą obowiązywały do końca lutego 2023 r.

Renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić do swoich świadczeń. Jest jedno "ale"

Chociaż renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić sobie do świadczeń, powinni być jednak uważać na jeden ważny aspekt.

Niektórzy świadczeniobiorcy powinni kontrolować czy ich dodatkowe zarobki nie zimniejszą bądź nie zawieszą otrzymywanych świadczeń. Limity, czyli graniczne kwoty przychodu są uzależnione od średniej płacy krajowej, której wysokość publikowana jest co trzy miesiące przez GUS - podali eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli sobie dorobić? Te kwoty wchodzą w grę

Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS przekazał, że "świadczeniobiorcy, którzy pobierają emerytury, ale nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz wszyscy renciści, będą mogli dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 4536,50 zł - czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia".

Jeśli ich przychód przekroczy 70 proc. ale będzie niższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, czyli 8424,90 zł. to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Od 1 marca tego roku do końca lutego 2023 r. wynosi ona 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba. Jeżeli dodatkowe przychody przekroczą kwotę 8424,90 zł to świadczenie zostanie zawieszone - poinformował Krzysztof Cieszyński.

Kto może dorobić do emerytury bez żadnych konsekwencji?

Bez ograniczeń mogą dorabiać do emerytury ci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni). Nie muszą się martwić o rozliczenia z ZUS-em.

Tutaj także są jednak pewne wyjątki.

Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. Wówczas, jakakolwiek kwota dodatkowego przychodu będzie skutkowała zawieszeniem jednego ze świadczeń. Natomiast jeżeli przychód z tytułu pracy emerytów, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, przekroczył wysokość kwoty podwyższenia, to emerytura będzie przysługiwała w niższej kwocie, bez dopłaty - podkreślił Krzysztof Cieszyński.

Ograniczenia nie dotyczą części rencistów.

Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń. - wyjaśnił Krzysztof Cieszyński.

Nowe limity będą obowiązywały do końca lutego 2023 r.

Są nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów

Zmiany w emeryturach. Nowe, wyższe limity dorabiania dla ren...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski