Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w odbiorze śmieci. Chcesz czy nie segregować musisz

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
Część lublinian znowu musi złożyć „deklarację śmieciową”. Chodzi o tych, który kilka lata temu zadeklarowali, że nie będą segregować odpadów komunalnych. Teraz muszą się zobowiązać , że odpady będą dzielić na różne frakcje.

„Deklaracja śmieciowa” to dokument, który składamy do gminy. Dotychczas dopuszczał dwie możliwości oddawania śmieci. Można się było zobowiązać do ich segregowania i wtedy korzystało się z niższej stawki opłat. Ci, którzy nie chcieli tego robić mogli wybrać opcję „niesegregowania” ale za odbiór takich odpadów płacili drożej.

Teraz segregacja jest przymusowa. - Zgodnie z przepisami zmienionej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadzono obowiązek segregowania odpadów komunalnych powstałych na terenie nieruchomości – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

To oznacza, że ci którzy poprzednio w deklaracji stwierdzili, że nie będą segregować śmieci muszą złożyć ponownie ten dokument. I wskazać w nim, że zaczną dzielić śmieci na poszczególne frakcje.

Jak dużo jest taki osób w Lublinie? - Zaledwie 0,61 procent gospodarstw domowych w złożonych deklaracjach wskazało nieselektywną zbiórkę odpadów tj. 877 gospodarstw domowych (w tym 255 w zabudowie jednorodzinnej oraz 622 w zabudowie wielorodzinnej). Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów zadeklarowało 142 655 gospodarstw domowych – wylicza Głazik.

Na złożenie deklaracji mają czas do 10 września. - Właściciele nieruchomości, którzy złożyli wcześniej deklaracje wskazujące selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, nie muszą składać deklaracji ponownie – informuje Głazik.

Zmiany w prawie zmuszają tym samym do segregowania śmieci. - W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadamia o tym Urząd Miasta oraz właściciela nieruchomości. Za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku segregacji, zastosowana zostanie stawka opłaty podwyższonej – dodaje Głazik.

Oznacza to, że nie segregując śmieci zapłacą dwa razy więcej niż ci, którzy to robią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski