Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w samorządach. Będzie specjalna sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Marek Kos (PSL), Bożena Lisowska (PO) i Krzysztof Bojarski (PO) podczas konferencji prasowej
Marek Kos (PSL), Bożena Lisowska (PO) i Krzysztof Bojarski (PO) podczas konferencji prasowej SKO
- Władza, która nie otrzymuje sygnałów, uważa że wszystko robi dobrze – mówią jednym głosem politycy Platformy Obywatelskiej i PSL domagając się nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa. W poniedziałek będą dyskutować o zmianach w samorządach.

Przekazanie ośrodków doradztwa rolniczego wojewodom, odebranie kontroli nad sanepidem, zmiany w ordynacji wyborczej czy powiększenie Warszawy. Właśnie z tych powodów radni wojewódzcy PO i PSL domagali się zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa poświęconej samorządowi.

- To sprawa fundamentalna, dlatego wymaga sesji nadzwyczajnej. Chcemy tym problemom poświęcić więcej uwagi, niż można to zrobić podczas regularnej sesji – tłumaczył we wtorek Marek Kos, radny PSL i argumentował: - Od kilku miesięcy mamy zmasowany atak na samorząd terytorialny. Można wręcz mówić o zamachu i rozbiciu Polski samorządowej.

Pod wnioskiem o zwołanie sesji podpisało się 11 radnych. Zgodnie z przepisami, w takich wypadkach, sesja musi się odbyć w ciągu siedmiu dni.

Jeszcze we wtorek zapadła decyzja, że sesja odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Na niej ma być przyjęte stanowisko sejmiku. Jego treść jest jeszcze opracowywana, ale na pewno będzie krytyczne wobec polityki rządu.

- Obecna władza dąży do centralizacji, a samorząd przez 27 lat istnienia wypracował bardzo dobre metody działania – mówiła radna PO, Bożena Lisowska. – Chodzi o sprawy dotyczące mieszkańców, jak np. o reformę edukacji. Za jej przeprowadzenie będą odpowiadać burmistrzowie, ale zmiany dotkną każdego – dodała.

Radni chcą na sesję zaprosić lubelskich samorządowców i autorytety prawne, które pracowały nad stworzeniem obecnego systemu samorządowego. Jeszcze nie wiadomo, kto to będzie, ale nieoficjalnie mówi się o Jerzym Stępniu, byłym sędzim Trybunału Konstytucyjnego.

- Chcemy też poznać zdanie radnych PiS, może nas przekonają do zmian. Przyznam, że ostatnio nie chcą brać udziału w dyskusjach na sesjach sejmiku – mówił Kos.

Michał Mulawa, radny opozycyjnego w województwie PiS: - Naszym zdaniem, jeśli chodzi o samorząd, to sejmik powinien się troszczyć o stan dróg wojewódzkich, wydatkowanie środków unijnych czy przyrost zatrudnienia a urzędzie marszałkowskim – mówi polityk i radzi, żeby kwestie ustawodawcze zostawić parlamentowi.

- To kolejna hucpa polityczna koalicji PSL – PO. Regularnie przyjmują jakieś stanowiska. Wkrótce przyjmą stanowisko o przyłączeniu Inflant do Polski, ale i tak nie będzie miało to znaczenia – dodaje Mulawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski