MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w wieku emerytalnym. W Sejmie czekają projekty o emeryturach stażowych. Pozwolą w końcu wcześniej przejść na emeryturę? [3.02.2023]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach stażowych emerytura przysługiwać  ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni), pod warunkiem że urodzili się oni po 31 grudnia 1948 r.
Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach stażowych emerytura przysługiwać ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni), pod warunkiem że urodzili się oni po 31 grudnia 1948 r. Wojciech Gadomski / Polska Press
Projekt emerytur stażowych znalazł się 28 padziernika 2021 r. na liście ustaw, które czekają na I czytanie w Sejmie. Przez kolejne tygodnie toczyły się nad nim sejmowe prace. I nagle nieoczekiwanie we wtorek 14 grudnia swój projekt w Sejmie złożył także prezydent Andrzej Duda!

Już rok osoby zainteresowane przejściem na wcześniejszą emeryturę czekają na kolejne działania polskiego parlamentu w tym kierunku. Na razie sprawa nie posuwa się do przodu. Są coraz mniejsze szanse na to, że możliwość skorzystania z emerytur stażowych znajdzie się w polskim prawie już w 2023 r.

Projekty zmiany przepisów wciąż nie mogą opuścić komisji sejmowych i trafić pod plenarne obrady, by w Sejm w końcu zadecydował: wprowadzić nową kategorię wieku emertytalnego do polskiego ustawodawstwa czy nie. Równo przez rok nic się w tym temacie nie zmieniło i poniższe informacje z początku bieżącego roku pozostają aktualne.

W uzasadnieniu do projektu ustawy zakłada się, że jeśli 100 proc. uprawnionych skorzysta z projektowanego rozwiązania, to w 2023 r. na emerytury stażowe przejdzie 156,7 tys. Osób, natomiast w latach 2024-2036 liczba ta wyniesie 26,7-29,5 tys. osób rocznie. Bez wątpienia jednak nie wszyscy uprawnieni do emerytury stażowej skorzystają z niej - podobnie jak ma to miejsce w przypadku emerytury powszechnej. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2020 r. 62,4 proc. Polaków przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla porównania, w 2017 r. emeryturę zaczęło pobierać 88,3 proc. osób dokładnie w momencie do tego uprawniającym. Oznacza to, że liczba osób decydujących się na odłożenie w czasie przejścia na emeryturę w ostatnich trzech latach potroiła się. Biorąc pod uwagę, że emerytura stażowa będzie niższa niż byłoby świadczenie emerytalne przyznane na zasadach powszechnych, należy spodziewać się, że wielu uprawnionych do emerytury stażowej nie skorzysta z tego rozwiązania i odłoży moment zakończenia aktywności zawodowej do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego..

W międzyczasie swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie zaprezentowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Czytamy w nim:
"Stoimy na stanowisku, że uzyskanie prawo do emerytury stażowej powinno przysługiwać pod warunkiem wykazania się okresem składkowym i nieskładkowy wynoszącym 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat w przypadku mężczyzn - identyczny minimalny staż ubezpieczeniowy został przewidziany w projektach ustaw złożonych w 2020 r. przez Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy oraz Klub Parlamentarny PSL-Kukiz’15. Dr. hab Ryszard Szarfenberg, prof. UW, w ekspertyzie pt. „Analiza skutków wprowadzenia emerytur stażowych” wyjaśnił, że w wariancie proponowanym przez OPZZ kilkaset tysięcy osób skorzysta z uprawnienia do emerytury stażowej w pierwszych latach po jej wprowadzeniu i w stosunku do wszystkich 16 mln pracujących jest to kilka procent. Jeżeli 70 proc. uprawnionych skorzysta z tego rozwiązania będzie to stanowiło zaledwie 2 proc. wszystkich pracujących".

Zainteresowane Osoby wykazują coraz większą niecierpliwość na forum Facebooka gdzie działa grupa - licząca ponad 3,2 tys. osób - Gdzie nasze obiecane emerytury stażowe panie prezydencie Duda

"Wysłałem spokojną informację do Komisji Sejmowej. Być może to kogoś zmotywuje i zobaczę w planie prac Komisji, że zaczyna pracować na ustawą ES 35/40. Jeżeli NIE to wracam do opcji, która skutecznie zadziałała, czyli :
Jeżeli nie będzie ustawy o ES Projekt Obywatelski 35/40 i tylko ten to moja rodzina, znajomi, zainteresowani tą ustawą, masa aktywnych zawodowo, najliczniejsza klasa pracująca NIE zagłosujemy na partie z góry listy sondaży przedwyborczych" - pisze jeden z uczestników Grupy.

Projekt ustawy w Sejmie od 14 grudnia 2021

We wtorek 14 grudnia do Sejmu wpłynął prezydencki projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zakłada on, że o emeryturę niezależnie od wieku będą mogli wystąpić: kobiety po 39 latach pracy oraz mężczyźni po 44 latach pracy. Musi być jednak spełniony dodatkowy warunek: beneficjent takiego przepisu musi mieć zgromadzony w ZUS kapitał ze składek pozwalający na wypłatę emerytury w wysokości przynajmniej minimalnej emerytury obowiązującej w dniu składania wniosku o świadczenie!

Projekt obywatelski

Wcześniej na listę projektów ustaw rozpatrywanych przez Sejm wpisany został Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw. 28 października 2021 r. skierowano go do I czytania na posiedzeniu Sejmu. Nie wiadomo jednak na razie kiedy to I czytanie nastąpi. Mamy dzięki temu pełny tekst samago projektu ustawy oraz uzasadnienia.

Jeśli interesuje Cię treść projektu ustawy o emeryturach stażowych, po prostu kliknij w ten tekst!

Jeżeli interesuje Cię uzasadnienie do projektu ustawy o emeryturach stażowych, kliknij w ten tekst!

Emerytury stażowe obiecał w 2015 r. kandydujący wówczas po raz pierwszy na prezydenta Andrzej Duda. Zainteresowane są nimi tysiące Polaków – kobiet i mężczyzn, którzy mimo iż nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego – odpowiednio 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni – mają już przepracowane nawet więcej niż czterdzieści lat.

Emerytury stażowe 2021: niespełnione obietnice

Są to Polacy, którzy w zasadniczych szkołach zawodowych już ciężko pracowali w ramach tzw. zajęć warsztatowych, ale nie brakuje osób, które ze względu na sytuację materialną – swoją lub rodziny – zaczynały regularną pracę, zatrudnieni zgodnie z prawem jako tzw. młodociani pracownicy, bezpośrednio po ukończeniu obowiązkowej wówczas tylko szkoły podstawowej.
**Co ważne, są to grupy osób, które przez całe życie ciężko pracowały, w związku z czym nie są w zbyt dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Dla nich więc każdy miesiąc wcześniejszego lub późniejszego zakończenia aktywności zawodowej wymuszonej przez przepisy jest więc sprawą wręcz egzystencjalną. Osoby te teraz, po sześciu latach czekania na spełnienie obietnic czują się podwójnie poszkodowane – poza sytuacją jaką zgodtował im los w sprawie życia zawodowego nieustannie miesiąc po miesiącu karmią się nadzieją, że w końcu emeytura stażowa stanie się dla nich dostępna i z ulgą z niej skorzystają.**

Emerytury stażoweprojekt "Solidarności"

Ponieważ ze swoich obietnic nie wywiązał się prezydent Andrzej Duda, sprawą zajął się związek zawodowy „Solidarność”, który chce sprawę załatwić drogą inicjatywy obywatelskiej. Eksperci związku przygotowali stosowany projekt ustawy. By zgodnie z prawem legislacyjnym mógł on oficjalnie trafić pod prace Sejmu poza ścieżką prezydencką i rządową możliwe były dwie drogi: zebranie podpisów grupy posłów i zgłoszenie go jako projekt poselski, albo jako obywatelski projekt ustawy – do czego potrzebne jest co najmniej 100 tys. podpisów obywateli.

„Solidarność” zebrała ponad 260 tys. podpisów i w ostatnim dniu września złożyła projekt. Po weryfikacji podpisów, projekt ustawy powinien znaleźć się na liści projektów ustaw formalnie zgłoszonych do Sejmu, a powinno się stać to lada moment, bo wiadomo, że zweryfikowano już pierwsze 100 tys. podpisów.

Dla kogo emerytury stażowe

Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach stażowych emerytura przysługiwać ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni), pod warunkiem że urodzili się oni po 31 grudnia 1948 r.
Ponadto po wyliczeniu świadczenia według zasady tzw. zdefiniowanej składki nie byłaby niższa od minimalnej emerytury (aktualnie 1 250,88 zł brutto).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski