Zmiany w zasadach funkcjonowania budżetu obywatelskiego....

  Zmiany w zasadach funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Znikają duże projekty

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Największe poparcie wśród projektów dużych (wartość 0,3-1,2 mln zł) na rok 2019 zyskał II etap modernizacji stadionu żużlowego przy al. Zygmuntowski

  Największe poparcie wśród projektów dużych (wartość 0,3-1,2 mln zł) na rok 2019 zyskał II etap modernizacji stadionu żużlowego przy al. Zygmuntowskich ©archiwum

  Do tej pory była to dobra wola gminy, teraz jest to obowiązek - chodzi o budżet obywatelski. Wszystko przez decyzje posłów. Lublin musi się dostosować do zmian w prawie, m.in. znikną tzw. duże projekty, zastąpią je projekty ogólnomiejskie.
  Największe poparcie wśród projektów dużych (wartość 0,3-1,2 mln zł) na rok 2019 zyskał II etap modernizacji stadionu żużlowego przy al. Zygmuntowski

  Największe poparcie wśród projektów dużych (wartość 0,3-1,2 mln zł) na rok 2019 zyskał II etap modernizacji stadionu żużlowego przy al. Zygmuntowskich ©archiwum

  - Rewolucji nie będzie, ale zmiany są spore - przyznaje Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin. Chodzi o nową edycję budżetu obywatelskiego. Dzisiaj, we wtorek, odbędzie się pierwsze ze spotkań z mieszkańcami. Zaplanowano je w siedzibie Biura Partycypacji Społecznej przy ul. Przechodniej 4 (początek godz. 17).

  300 tysięcy zł dla dzielnicy


  - Proponuję ważną zmianę, polegającą na wprowadzeniu projektów dzielnicowych z pulą środków 300 tysięcy złotych - informuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

  Aby zrozumieć mechanizmy, jakimi będzie się rządził BO w nowej edycji, trzeba przypomnieć w skrócie jego historię w Lublinie.
  Do tej pory były cztery edycje (znamy też wyniki głosowania na piątą, na 2019 r.) Kiedy BO był ustanawiany w Lublinie była to dobra wola miasta. Teraz - w przypadku miast na prawach powiatu takich jak Zamość, Chełm, Biała Podlaska - jest to obowiązek.

  Do tej pory w Lublinie funkcjonował podział na dwa typy projektów: małe i duże. Teraz zastąpią je projekty dzielnicowe oraz ogólnomiejskie. To, co będzie odróżniać je od siebie to głównie wartość (dzielnicowe nie będą mogły przekroczyć 300 tys. zł, a ogólnomiejskie - 1,2 mln zł). - Kwoty to wstępne propozycje - zastrzega Machocka.

  Na terenie dzielnicy będą mogły być zrealizowane projekty dzielnicowe o łącznej wartości do 300 tys. zł (obecnie mogą to być dwa projekty małe).

  Wraca, po kilku latach nieobecności, wymóg przedstawienia listy poparcia dla projektu. Tak wskazuje ustawa. Przy czym pozostawia samorządom dowolność w określeniu skali poparcia. Lublin proponuje, aby były to dwie osoby, z czego jedną jest autor projektu.

  Ustawa określa też ile pieniędzy miasta mają przeznaczyć na budżet obywatelski. To co najmniej 0,5 proc. wydatków. - W Lublinie w puli budżetu obywatelskiego jest to 15 mln zł czyli więcej niż mówi ustawa - dodaje Machocka.

  Niezmienione mają być terminy naboru projektów (13 marca - 15 kwietnia) oraz głosowania (23 września - 10 października).

  - Co do zasady zachowujemy regułę, że projekty muszą być wykonane w ciągu roku - wskazuje Machocka.

  Rok to za mało


  Na liście zwycięzców BO na 2018 rok znalazły się 44 projekty. Gdyby wszystko szło zgodnie z planem, to te najpóźniej realizowane wchodziłyby właśnie w końcową fazę prac. Ale nie szło. I część projektów nie zostanie zrealizowana w tym roku. Ratusz przedstawił właśnie listę niezrealizowanych projektów w ramach zmian zaproponowanych w tegorocznym budżecie Lublina. Łącznie ich wartość opiewa na ok. 2,4 mln zł. - Nie rezygnujemy z nich. Nie zostały zrealizowane m.in. w związku z brakiem chętnych do wykonania prac, opóźnieniami w opracowaniu dokumentacji - wyjaśnia Machocka. Na liście są m.in. budowa schodów na skarpie od ul. Rückemana do wąwozu; dokończenie i wyposażenie parku Jana Pawła II na Czubach; rewitalizacja terenu na cele rekreacji i wypoczynku na osiedlu Świt, boiska na Szerokim.

  Nie będzie też budowany park linowy przy ul. Altanowej. Tu powód jest nieoczekiwany: brak dojazdu do działki, bo na przejazd przez jej tereny nie zgadza się Wspólnota Mieszkaniowa Kaskadowa 11. - Na wjeździe na teren wspólnoty ustawiony jest szlaban odcinający wjazd. Brak dojazdu sprawia, że inwestycje nie mogą być zrealizowane - tłumaczył jeszcze w czerwcu Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

  Kasa na 2019 rok już podzielona


  44 projekty trafią do realizacji w ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego. Pulę 15 mln zł podzieliło między siebie pięć projektów dużych oraz 39 projektów małych.

  Największe poparcie wśród projektów dużych (wartość 0,3-1,2 mln zł) zyskał II etap modernizacji stadionu żużlowego przy al. Zygmuntowskich, którego wartość jest szacowana na 1,2 mln zł. Zgarnął 3045 głosów. Do realizacji trafią też remonty: ul. Rycerskiej i Kaczeńcowej, wąwozu pomiędzy Czubami Północnymi a Rurami, a także inwestycje: na Kalinowszczyźnie oraz odnowienie boiska przy SP nr 31 przy ul. Lotniczej.

  Wśród projektów małych (o wartości 25-300 tys. zł) wygrała modernizacja stadionu żużlowego (2528 głosów) z kwotą 290 tys. zł. Ponadto mają pojawić się place zabaw m.in. przy szkołach podstawowych nr 16 przy ul. Poturzyńskiej i nr 33 przy ul. Pogodnej. Kontynuowany będzie m.in. projekt przeciwdziałania bezdomności zwierząt (kastracja, sterylizacja i czipowanie).  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie gospodarz

  jednym głósem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Na Poturzyńskiej już wszystko jest nawet fikalnia, a skwet na Braci wieniawskich dalej zaniedbany. Wstyd

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  budżet obywatelski

  mam pytanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  skoro juz rozdzielono ,na rok 2019 to po co spotkanie. Ktoś znów przytuli parę groszy z miejskiej kasy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mi

  Pajace (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Brawo Kaskadowa 11.A droge byście chcieli odgrodzone państwo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lipa

  Jaro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Ten cały budżet obywatelski to jedna wielka lipa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Ośrodek w Podlodowie. Dramat w królestwie księżnej Tarkowskiej

  Ośrodek w Podlodowie. Dramat w królestwie księżnej Tarkowskiej

  Pedofile i gwałciciele z woj. lubelskiego. Oni są się w rejestrze

  Pedofile i gwałciciele z woj. lubelskiego. Oni są się w rejestrze

  Zaginieni z woj. lubelskiego: Rozpoznajesz kogoś?

  Zaginieni z woj. lubelskiego: Rozpoznajesz kogoś?