MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy laureatów Ambasadora Wschodu. Wśród wyróżnionych jest artystka z województwa lubelskiego

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Ambasador Wschodu/Facebook
Lubelska artystka Monika Trypuz otrzymała wyróżnienie podczas IX edycji Ambasadora Wschodu za projekt „Atencja”. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się też m.in. pisarz Andrzej Stasiuk.

Konkurs o tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Jego początki sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów.

Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których łącznie przyznano 78 tytułów Ambasadora Wschodu. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. prof. Leon Tarasewicz, Ewa Dados, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, prof. Iwona Hofman i prof. Konrad Rejdak.

Tegorocznych laureatów poznaliśmy podczas sobotniej (26.11) gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Statuetki Ambasadorów Wschodu trafiły do siedmiu laureatów w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Dodatkowo przyznano też jeden tytuł honorowym, jedno wyróżnienie oraz nagrodę specjalną.

Najwięcej wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego i podkarpackiego - po trzy, a województwo lubelskie jedno.

W kategorii projekt wygrał Arkadiusz Andrejkow za „Cichy memoriał”, a wyróżniona została lubelska artystka Monika Trypuz za projekt „Atencja”.

W dziedzinie turystki nagrodzona została Tatarska Jurta (woj. podlaskie), a w kategorii samorządność – Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica oraz jego zastępca Robert Petka. Wśród nagrodzonych znaleźli się też: Augustowska Miodosytnia, firma ML System, Karolina Cicha. Specjalna nagroda trafiła do malarza i fotografa Andrzeja Bieńkowskiego, a tytuł Honorowego Ambasadora Wschodu do pisarza Andrzeja Stasiuka.

Po raz kolejny w dziedzinie społecznie odpowiedzialny przyznano tytuł zbiorowo. Ze względu na zaangażowanie wielu podmiotów i prywatnych osób w pomoc Ukrainie, kapituła konkursu postanowiła nie nagradzać i nie wymieniać żadnej konkretnej organizacji, firmy ani osób indywidualnych, ale docenić je wszystkie.

- Żyjemy w czasach pandemii, wojny, inflacji, kiedy odpowiedzialność społeczna nabiera wymiernego znaczenia. Konkurs Ambasador Wschodu jest inicjatywą, która wyróżnia tych, którzy potrafią działać, rozwijać swoje projekty i otoczenie oraz wspierać potrzebujących mimo tych okoliczności. To budujące. Mam nadzieję, że kolejne lata pokażą, że na wschodzie Polski wciąż mamy, kogo promować i być z tego dumni – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i sekretarz konkursu.

JS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski