Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz "Dawny Lublin" w kadrze mistrza Trembeckiego

Małgorzata Szlachetka
„Ostatni lubelski dorożkarz” - jedna z najbardziej znanych fotografii Jana Trembeckiego
„Ostatni lubelski dorożkarz” - jedna z najbardziej znanych fotografii Jana Trembeckiego Jan Trembecki/archiwum Kuriera Lubelskiego
Zdjęcia Jana Trembeckiego, wieloletniego fotoreportera Kuriera Lubelskiego, będzie można od czwartku oglądać w Radiu Lublin. Polecamy!

– Jan Trembecki był niezwykłym fotografem. Pokazywał Lublin, którego dziś już nie ma. Słynął z tego, że chętnie fotografował przechodniów. Jesteśmy radiem Lublina i Lubelszczyzny, dlatego chcieliśmy pokazać twórczość Jana Trembeckiego w naszej galerii – mówi Małgorzata Piasecka, redaktor naczelna Radia Lublin.

„Dawny Lublin” – to tytuł wystawy, którą od czwartku będziemy mogli oglądać w hallu rozgłośni przy ul. Obrońców Pokoju 2, w cyklu Galeria Fotografii Radia Lublin. Wybrano na nią 19 zdjęć z bogatego dorobku Jana Trembeckiego, który zmarł 6 lutego 2017 r. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Wystawa, na którą składają się fotografie pochodzące z archiwum Kuriera Lubelskiego, została przygotowana w porozumieniu z Mirosławem Trembeckim, fotoreporterem i synem autora prezentowanych zdjęć.

– Lubiłem fotografować Stare Miasto. Inaczej wyglądało rano, inaczej w południe, inaczej po południu – to fragment wypowiedzi Jana Trembeckiego, jaka towarzyszyła kolekcji „Lublin w obiektywie Kuriera”. – Na przykład, w całości oświetlony obraz świętego Antoniego z Bramy Krakowskiej sfotografować można było tylko o godzinie 11, a i to w określonym miesiącu. Cały obraz w słońcu był tylko przez moment, 10 – 15 minut. Wchodził cień i koniec – tak o warsztacie fotografa opowiadał mistrz Trembecki.

Zdjęcia dla Kuriera Lubelskiego robił od wiosny 1957 do 1998 roku. Przez 41 lat dokumentował to, jak zmieniał się Lublin. Uwieczniał ważne inwestycje i istotne wydarzenia z historii miasta.

Prace Jan Trembeckiego były wielokrotnie nagradzane. Wątek nagród tak został opisany w jego biogramie w „Leksykonie dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny”: „Zdobył III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej (także w 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975) oraz I nagrodę w Leningradzie na konkursie fotografii prasowej państw socjalistycznych. Jego zdjęcia „Zamieć” oraz „Ostatni lubelski dorożkarz” obiegły łamy wielu dzienników i tygodników, a to drugie znalazło się na wystawie fotograficznej World Press Photo w 1961 r.” Nic więc dziwnego, że zdjęciem, które zapowiada wystawę „Dawny Lublin” w RL, jest ten słynny „Ostatni lubelski dorożkarz”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski