Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak idzie rozbudowa znanego szpitala w Lublinie. Pacjenci wejdą tu w połowie 2023 roku

Trwa budowa nowego gmachu szpitala nr 1 przy Staszica. Inwestycja powstaje za 97 mln zł. Nowością będzie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych.

- Nowy budynek będzie miał osiem kondygnacji w części środkowej oraz formę kaskady, składającej się z trzech segmentów,
wpisujących się w skarpę i opadających w stronę rzeki. Obecnie najbardziej zaawansowane są prace w dolnej części - od strony Al.
Solidarności, ten moduł jest już w stanie surowym zamkniętym. Od strony ul. Staszica 16 rozpoczęły się prace na poziomie trzeciej kondygnacji naziemnej. W połowie tego roku planowane jest zakończenie tych etapów inwestycji - informuje Anna Guzowska, rzecznik SPSK1.

Nowy obiekt szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie powstaje za prawie 97 mln złotych. Wykonawcą robót jest firma Budimex. - Budowa jest ekstremalnie trudna ze względu na posadowienie budynków na terenie dawnego zbiornika wodnego. Część obiektu wpasowana jest w skarpę, stąd wykop robiony był na 16 metrów wgłąb, co było dużym wyzwaniem inżynierskim - wyjaśnia Radosław Mazio, kierownik kontraktu z firmy Budimex

Obiekt będzie liczyć 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Nad ostatnią kondygnacją powstanie lądowisko dla helikopterów. Obiekt będzie funkcjonalnie podzielony na dwie zasadnicze części: tzw. „taras dolny”, na którym zaplanowano blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi, szpitalny oddział ratunkowy, intensywną terapię. Z kolei tzw. „taras górny”, gdzie zaplanowano głównie oddziały łóżkowe, które będą przeniesione z dotychczasowych lokalizacji oraz ulokowanie diagnostyki obrazowej, laboratoriów i banku krwi.

Planowane zakończenie robót budowlanych to połowa 2021 roku. Od tego momentu szpital potrzebuje jeszcze około dwóch lat na wykończenie obiektów na zewnątrz i wewnątrz oraz ich wyposażenie. Pierwsi pacjenci trafią do nowego gmachu szpitala w połowie 2023 roku.

Rozbudowa szpitala przy Staszica w Lublinie. Byliśmy miejscu...

Przypomnijmy, że rozbudowa szpitala klinicznego nr 1 rozpoczęła się w 2016 r. od budowy nowego obiektu u zbiegu ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej. We wrześniu 2019 r. nastąpiło otwarcie nowoczesnego i kompleksowego ośrodka chirurgii onkologicznej i radioterapii. Na tej samej działce przebudowano pałac Lubomirskich, w którym wcześniej mieściła się Klinika Dermatologii. Od września 2019 funkcjonują tu nowoczesne sale szkoleniowo - wykładowe uczelni wraz z pokojami noclegowymi dla pacjentów korzystających z radioterapii w budynku obok. Przebudowany został również budynek kuchni szpitalnej.

Drugi z etapów inwestycji dotyczy nowego budynku przy ulicy Głuskiej, przeznaczonego dla mieszczących się tam dwóch Klinik Psychiatrii. Przebudowie poddano również dotychczasową siedzibę psychiatrii, a pomiędzy nowym i starym budynkiem powstał łącznik. Uroczyste otwarcie miało miejsce w grudniu 2019 roku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski