Zobacz, kto zasiada i ile zarabia w radach nadzorczych (RAPORT)

Aleksandra Dunajska
Kilka tys. zł miesięcznie może przynieść członkostwo w radzie nadzorczej samorządowej spółki. - Nie ma mowy o desancie politycznym. Nominacje są merytoryczne - zapewnia prezydent Żuk.

Kilkadziesiąt osób reprezentuje prezydenta i marszałka w radach nadzorczych podległych im spółek. Członkostwo jest łakomym kąskiem - wynagrodzenie miesięczne może sięgać nawet 4 tys. zł brutto.

W radach nietrudno znaleźć nazwiska dobrze znane z lokalnej polityki.

- Nie ma mowy o żadnym desancie politycznym do rad nadzorczych - przekonuje Krzysztof Żuk (PO), prezydent Lublina. - To nominacje o charakterze czysto merytorycznym. Przecież np. prof. Włodzimierz Sitko, kierujący radą nadzorczą MPWiK, jeśli jest kojarzony z jakąś opcją polityczną, to tylko lewicową.

Ale w radach nadzorczych spółek podległych prezydentowi są też osoby związane z PO. W Kamienicach Miasta działa Bogusław Gwiazdowicz, kandydat PO na posła w wyborach parlamentarnych w 2005 roku. W LPEC - Mariusz Gwozda, naukowiec z Instytutu Socjologii UMCS, ale też w 2010 r. kandydat na radnego miejskiego w Lublinie z list PO.

W MPK prezydenta Lublina reprezentuje m.in. Henryk Łucjan, członek PO i prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny. Wcześniej był przewodniczącym rady w MPWiK. - To, że ktoś jest członkiem partii, nie powinno go dyskryminować. Myślę, że w moim przypadku zdecydowało kryterium merytoryczne, nie polityczne. Wykorzystuję w radzie na rzecz spółki swoją wiedzę m.in. z zakresu finansów i rachunkowości - podkreśla Łucjan.

I przypomina, że zasiadał także m.in. w radzie nadzorczej państwowej Inwest-FS, kiedy wojewodą był Andrzej Kurowski z SLD. - Kiedy wojewodą został Wojciech Żukowski z PiS, natychmiast mnie odwołał. Wtedy to rzeczywiście było działanie polityczne - ocenia.

Rekrutacyjnym zagłębiem do rad nadzorczych jest sam ratusz (w radzie spółki, chociaż nie samorządowej, zasiada też prezydent Żuk. Chodzi o firmę Polskie LNG zajmującą się budową i eksploatacją terminalu gazowego w Świnoujściu).

Zbigniew Wojciechowski, były dwukrotny zastępca prezydenta Lublina i były poseł Polska jest Najważniejsza, reprezentuje Żuka w radzie nadzorczej Targów Lublin. - Z powodów oczywistych: Zbigniew Wojciechowski jest znany z dobrych kontaktów ze Wschodem, m.in. z Ukrainą. A chcemy, aby Targi były sprofilowane właśnie na współpracę ze Wschodem - tłumaczy Krzysztof Żuk. Wojciechowski w wyborach samorządowych w 2010 roku walczył z Żukiem o fotel prezydenta miasta. Nie wszedł do drugiej tury, a swoje poparcie przekazał kandydatowi PO. Po zwycięstwie Żuka został jego zastępcą. Na krótko. Z ratusza odszedł w 2011 roku, gdy objął mandat poselski (startował z listy PO) po tym, jak zrzekł się go Janusz Palikot.

Czy funkcja w radzie nadzorczej Targów była spłatą "zobowiązań" Żuka wobec Wojciechowskiego? - Gdybym miał płacić jakieś "polityczne faktury", to robiłbym to w 2011 r. A pan Wojciechowski pojawił się w Targach w 2012 roku. I jedynym kryterium jego wyboru były wiedza i doświadczenie - odpowiada Krzysztof Żuk.

W radzie nadzorczej MPWiK zasiada Wiesław Perdeus, wiceprezydent Lublina w okresie rządów Andrzeja Pruszkowskiego (PiS). Z tej ekipy wywodzi się też Janusz Mazurek, były wiceprezydent Lublina i radny z list PiS. Obaj są prawnikami związanymi z UMCS. - Myślę, że powołując mnie, prezydent wziął pod uwagę moje doświadczenie samorządowe - zaznacza Mazurek. Dwóch zastępców Żuka - jeden były i jeden obecny - jest w radzie lotniska. Chodzi o Włodzimierza Wysockiego i Stanisława Kalinowskiego.

Samorządową przeszłość i partyjną przynależność widać też w spółkach podległych samorządowi województwa. W radzie Lubelskich Dworców marszałka reprezentuje Henryk Makarewicz, były włodarz regionu z PSL. W jej spółce córce - Lubelskich Liniach Autobusowych - zasiada Andrzej Bieńko, także ludowiec, dyr. lubelskiego oddziału ARMiR. - To, że ktoś należy do partii politycznej, nie oznacza, że nie ma odpowiednich kompetencji do zasiadania w radzie nadzorczej. Podstawowym kryterium wyboru członków rady LLA było posiadanie uprawnień wymaganych przez przepisy oraz odpowiednia wiedza merytoryczna - podkreśla Teresa Królikowska, prezes LD.

Beata Krzyżanowska, rzeczniczka ratusza, podkreśla, że rady nadzorcze spółek tworzą osoby o bogatym doświadczeniu zawodowym, wysokich kwalifikacjach i uznaniu społecznym.- To doświadczeni pracownicy i przedstawiciele kadry zarządzającej lubelskich uczelni, osoby mające doświadczenie w zakresie pracy w podmiotach gospodarczych, byli prezesi spółek, wieloletni radcy prawni - wylicza. Krzyżanowska przytacza m.in. nazwisko prof. Mariana Żukowskiego (ekonomista z KUL), dr. Tomasza Demendeckiego (specjalista w zakresie prawa cywilnego i handlowego) i prof. Marka Opielaka (były rektor PL).

- W imieniu właściciela kontrolujemy spółki. Ale nasza praca nie ogranicza się do tej działalności: inspirujemy i kreujemy strategię rozwoju spółki. Do naszych kompetencji należy również m.in. wybór prezesa - mówi prof. Włodzimierz Sitko, przewodniczący rady MPWiK.

W radach nadzorczych zarabia się maksymalnie 4004,35 zł brutto miesięcznie (przewodniczący rad MPWiK, LPEC, MOSiR, MPK, lotniska). - Rada nadzorcza spółki akcyjnej powinna być zwoływana w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż trzy razy w roku obrotowym - informuje Beata Krzyżanowska. W praktyce posiedzenia odbywają się średnio raz w miesiącu.

Są też samorządowe spółki, gdzie rady pracują bez wynagrodzenia. Chodzi o Motor Lublin, SPR Lublin, Centrum Innowacji i Transferu Technologii LPNT.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Poinformowany

To typowe manipulacje PIS. Bardzo proszę wymien te trzy rady nadzorcze Żuka. Póki co Żuk jest w radzie nadzorczej spółki PLNG S.A. - w Warszawie, która buduje terminal gazowy w Swinoujsciu (Żuk nadzorowal te spółkę jako wiceminister). Co w tym złego? To nie obciąża samorządu Lublina tylko Skarb Państwa a Żuk jest kompetentnym członkiem Rady Nadzorczej.

d
dobre

Endrju Pruszkowski ze swoją gażą miażdży system

J
Ja się pytam

Co tam Panie Sylwku? Dla Pana stołeczka zabrakło i teraz się Pan żali? Może trzeba się gdzies tak wyzej lepiej podlizywać? Biedactwo... Pan Pruszkowski się nie podzieli? Parę groszy w ta czy w tą...

r
rts

co to za fuszera? piszesz o Kowalczyku który pracuje na własny rachunek(co w tym złego jeśli mogę wiedzieć?) a nie wspominasz ani słowem o 15 tysiącach Pruszkowskiego? ŻE-NA-DA

G
Gość

Bez pracy – Sylwester Tułajew i Małgorzata Suchanowska (oboje PiS)

Wiadomo .............. żeby mieć pracę trzeba mieć kwalifikacje i tu pojawia się problem

G
Gość

Bez pracy – Sylwester Tułajew i Małgorzata Suchanowska (oboje PiS)

Wiadomo .............. żeby mieć pracę trzeba mieć kwalifikacje i tu pojawia się problem

h
hobbit

Ładnie się Pis w spółeczkach poobsadzał bardzo ładnie

W
Wieniawka

Tułajewowi znów żal du*e ściska, ze za mało zarabia? Sam by ciepłym stołeczkiem nie wzgardził... Niech się dalej Pruszkowskiemu podlizuje to może i jemu coś skapnie z jego "malutkiej" wypłatki. Ponad 14 tysi? Jaja sobie robicie???????????????

T
Ta z Lublyna

Znów PiS psioczy? a PRZEPRASZAM BARDZO, czy oni czynem społecznym dla dobra miasta pracują? Stołków swoimi ludźmi nie obsadzają? Za rządów PiSu rady nadzorcze za darmo pracowały? Jakoś nie mogę sobie przypomnieć. Aaa bo tylko mi się śniło. Zgarniali kasę aby dla siebie i jeszcze się żarli o resztki. Masakra jakaś.
Jak Pruszkowski łaskawie nam panował lepiej było? Zgarniał 2 razy więcej kasy niz Żuk. Teraz też zarabia niczego sobie...no przecież jak sie na pewnym standardzie żyje to loty nie tak łatwo obniżyć.

l
lsm

czy tylko mnie irytuje ze pisowski darmozjad idol tulajewa pan pruszkowski zarabia 14 kafli w spolce ktora od x lat nic nie buduje choc powinna? i nawet premie ostatnio dostal haha nie no jaja jak berety

p
płacąca

Żuk- sam opowiadał, ze jest tylko w trzech radach nadzorczych

L
Lub lin

gdzie nie zerkniesz stołek obsadzony pisowcem a biedny Sylwester Tułajew skarży się dziennikarzom na inne kluby
co za hipokryta

I
Irasiat

Zawsze będziecie tutaj marudzić? To dlaczego się nie uczycie i nie pogłębiacie swojej wiedzy, żeby Wam i Waszej rodzinie żyło się lepiej? Czym możecie zaimponować? Z szacunkiem dla kierowców, gdyż któryś z przedmówców wywołał ich do tablicy - co może zrobić lub czym zabłysnąć taki kierowca (wielki szacn!) w radzie nadzorczej? No, proszę Was..! A niech zarabiają nawet miliony, aby tylko realizowali swoje zobowiązania. Jak nie, to się ich rozliczy i tutaj jeden z drugim (marudzący) powinien trzymać rękę na pulsie, a nie marudzić w tym miejscu! Psioczycie na tego, czy tamtego, a oni przy każdych wyborach przechodzą dalej. Z tym coś zróbcie, jeżeli Wam nie odpowiada. Widocznie zasługują na to stanowisko ponownie, gdyż ich wybraliście i pozwalacie na to.
Niech moc będzie z Wami!!!!!!

ż
żuczek jest ok

fachowcy Żuka którzy wydadzą 2 miliardy zadłużając miasto na 400 milionów czy fachowcy Pruszkowskiego i Wasilewskiego którzy wydali ŁĄCZNIE ZALEDWIE 1,5 miliarda przy zadłużeniu 700 milionów

w
wyborca

przecież to jest chore żeby pruszkowski zarabiał prawie 2 razy więcej niż żuk

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3