Żołna, pliszka i gąsiorek. Zmiany klimatyczne wpływają ich zwyczaje. Jakie gatunki ptaków możemy oglądać na Lubelszczyźnie?

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Żołna to niewielki, zaledwie 25-centymetrowy ptak o wielobarwnym umaszczeniu
Żołna to niewielki, zaledwie 25-centymetrowy ptak o wielobarwnym umaszczeniu Grzegorz Grzywaczewski
- Ocieplenie klimatu sprzyja wzrostowi liczebności ptaków - przyznaje prof. Ignacy Kitowski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Jakie są najpiękniejsze gatunki ptaków, które możemy oglądać na Lubelszczyźnie?

Przekonuje Pan, że wraz ze zmianami klimatycznymi przybywa niektórych gatunków ptaków. Coraz częściej występują też u nas gatunki kojarzone z obszarami gorącymi i suchymi.
Dobrym tego przykładem jest żołna. To niewielki, długość ciała nie przekracza 25 cm, ptak o wielobarwnym umaszczeniu. Można się dopatrzyć kolorów takich jak rdzawy brąz, błękit i złotooliwkowy. To wybitnie ciepłolubny gatunek, niezwykle silnie związany z obszarami gorącymi i suchymi, ze strefą stepów i pustyń. Przez Polskę przebiega północna granica zasięgu żołny. Jeszcze nie tak dawno główne stanowiska żołny znajdowały się na obszarze Polski południowo-wschodniej. W pozostałych częściach kraju gniazdowanie gatunku notowano bardzo rzadko. Jednak od początkiem lat 90-tych notuje się wyraźną ekspansję w kierunku zachodnim i północnym, czego wyrazem był pojawienie się wielu nowych stanowisk m.in. na obszarze Podlasia, Mazowsza, Dolnego Śląska, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Pomorza.

A w województwie lubelskim?
Na Lubelszczyźnie gatunek był w zasadzie przez wiele lat związany z południowo-wschodnią częścią regionu (wschodnia Zamojszczyna) i nielicznie na południowej Chełmszczyźnie. Obecnie jednak notuje się go już coraz częściej na obszarze Chełmszczyny, szczególnie tej wiosny pojawiło się kilka nowych stanowisk w okolicach Chełma. Ekspansja żołny niewątpliwie pozostaje w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi polegającymi na wzroście średnich temperatur wiosny i lata, okresu w którym ptaki odbywają rozród. Łagodna bezśnieżna zima i ciepła wczesna wiosna powoduje niską śmiertelność owadów będących bazą pokarmową ptaków, co gwarantuję obfitość pokarmu w okresie rozrodu. Ocieplenie klimatu sprzyja wzrostowi liczebności ptaków. Część gatunków wędrownych przylatuje do nas coraz wcześniej.

Żołna - niewielki, długość ciała nie przekracza 25 cm, ptak o wielobarwnym umaszczeniu. Można się dopatrzyć kolorów takich jak rdzawy brąz, błękit i złotooliwkowy. To wybitnie ciepłolubny gatunek.

Najczęściej spotykane gatunki ptaków na Lubelszczyźnie. Znasz je?

Czy są tego przykłady?
Z badań prowadzonych na terenie Lublina wynika, że np. pokrzewka kapturka przylatuje trzy tygodnie wcześniej niż jeszcze 70 lat temu. To niepozorny gatunek, który trudno zaobserwować. Z racji podnoszenia się temperatury, a mieliśmy wyjątkowo ciepłą zimę, ten gatunek przylatuje wcześniej. To pokazuje, że coś się dzieje z temperaturami i zwierzęta na to odpowiadają. Poszerzaniem obszaru występowania i przyśpieszeniem przylotu do Polski.

Obserwowanie przyrody uspokaja. Jakie są najpiękniejsze gatunki ptaków, które można oglądać w województwie lubelskim?
Wspomniałem już, że coraz częściej można natknąć się na żołnę. Jednym z najpiękniejszych polskich ptaków jest kraska, z tym, że sytuacja jej populacji w Polsce jest bardzo trudna, siedliska zanikają. I raczej można ją uznać za gatunek który wyginął w regionie. Choć być może ocalały jakieś efemeryczne stanowiska na południu. Swoją liczebność natomiast silnie zwiększa piękna pliszka żółta. Wiążemy to ze wzrostem powierzchni upraw rzepaku. W krajobrazie rolniczym można też zaobserwować gąsiorka. Cechą gatunku jest nabijanie zdobyczy na kolce, a samca gąsiorka można poznać po czarnej masce wokół oczu. Najbardziej majestatycznie prezentują się ptaki szponiaste: bielik i orlik krzykliwy. Bielika wypatrzymy w sąsiedztwie jezior i rozległych rzek. Orlik krzykliwy występuje na pograniczu pól i lasów. Najczęściej występującym ptakiem szponiastym jest myszołów, ale jest on dosyć pospolity i trudno dopatrzyć się u niego szczególnych walorów estetycznych. Na terenach podmokłych można też zaobserwować bardzo często błotniaki stawowe. Rozpiętość ich skrzydeł sięga nawet 130 cm. Od połowy maja najlepiej oglądać wilgę o żółto-czarnym ubarwieniu, która przylatuje do nas gniazdować aż z południowej części Afryki.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie