Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Żółte koszulki” z Azotów dobrze wiedzą jak troszczyć się o ludzi i środowisko

Hanna Bednarzewska
Wolontariusze w Szkole Podstawowej nr 4 w Puławach przygotowują pokój do odrabiania lekcji
Wolontariusze w Szkole Podstawowej nr 4 w Puławach przygotowują pokój do odrabiania lekcji ZA Puławy
Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. od lat realizują projekty z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Podjęły też nowe działania - głównie nakierowane na aktywizację i docenienie własnych pracowników.

Trzy inicjatywy z zakresu odpowiedzialności środowiskowej realizowane były w ramach międzynarodowego Programu „Odpowiedzialność i Troska”, którego Grupa Azoty PUŁAWY jest uczestnikiem od 1995 r.

Puławy Ekologicznie

Rekordowa zbiórka plastikowych butelek

W 2016 roku, już po raz dwunasty Grupa Azoty PUŁAWY włączyła się w ogólnopolską akcję zakładów chemicznych pod nazwą „Drzewko za Butelkę”. To akcja odbywająca się pod patronatem Ministra Środowiska oraz Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mająca na celu połączenie edukacji ekologicznej, aktywności społecznej, dbałości o środowisko naturalne oraz o własne miasto i gminę. Ideą akcji jest rywalizacja w formie zabawy pomiędzy klasami szkolnymi i grupami przedszkolnymi w uzbieraniu jak największej ilości pustych plastikowych butelek. Zebrane przez dzieci butelki trafiają do powtórnego przerobu, a symbolem działań są posadzone na terenie placówek drzewka. Najlepsze klasy i grupy przedszkolne otrzymują nagrody finansowe i rzeczowe. W dwunastu edycjach akcji jej uczestnicy zebrali łącznie ponad 5,6 mln butelek i posadzili około 3200 drzewka.

Partnerami akcji są: Zakład Usług Komunalnych w Puławach (podmiot odpowiedzialny za odbiór oraz recykling zebranych butelek typu „pet”) oraz Starostwo Powiatowe w Puławach sprawujące nadzór nad placówkami oświatowymi biorącymi udział w akcji). W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 2105 uczniów z 26 placówek oświatowych naszego powiatu (17 szkół podstawowych oraz 9 przedszkoli). Uczestnicy zebrali rekordową liczbę 1 mln 129 tys. 356 plastikowych butelek.

Mistrzowie fotografii przyrodniczej

Grzegorz Sierocki i Tadeusz Mogielnicki to dwaj zwycięzcy w ogólnopolskiej edycji konkursu fotograficznego „Złap Zająca”. W dziesiątym konkursie skierowanym do pracowników firm realizujących Program „Odpowiedzialność i Troska”, do krajowego etapu zakwalifikowano łącznie 189 zdjęć z 13 rywalizujących firm, podzielonych na cztery kategorie: Krajobraz i jego elementy, Z życia roślin, Z życia zwierząt i - po raz pierwszy - Pomnik przyrody. W kategorii Z życia zwierząt dwie pierwsze nagrody zdobył pracownik Grupy Azoty PUŁAWY Grzegorz Sierocki. Z kolei w czwartej edycji konkursu fotograficznego „Złap Zająca -Junior” skierowanego do dzieci pracowników, do krajowego etapu konkursu zakwalifikowano łącznie 64 zdjęcia z 9 rywalizujących firm, podzielonych na trzy kategorie wiekowe. W kategorii najstarszej 14-16 lat wszystkie trzy nagrody, dwa wyróżnienia i Grand Prix internautów zdobył syn pracownicy puławskiej spółki, Moniki Mogielnickiej - Tadeusz.

Puławska obserwatorka przyrody

Pracownica Grupy Azoty PUŁAWY - Marta Lewkowicz została wyróżniona przez Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” za udział w Konkursie „Obserwatorzy przyrody”. Konkurs ten to nowa inicjatywa Sekretariatu wprowadzona w 2016 roku skierowana do pracowników i ich rodzin.

Konkurs „Obserwatorzy przyrody” polega na trwającej kilka miesięcy obserwacji wybranego obszaru i prowadzenie na nim badań. Pani Marta jako miejsce obserwacji wybrała teren znajdujący się w miejscowości Sieciechów (oddalony ok. 25 km od Puław) zwany Dzwonowym Dołem położony na polu zwanym ,,Piasecznicą”. Obserwacje prowadziła głównie z dziećmi od maja do listopada z przerwą na wakacje. W ramach obserwacji identyfikowała gatunki drzew występujące na obserwowanym obszarze, dokonywała pomiarów wysokości i stopnia zwartości drzewostanu przy pomocy samodzielnie zbudowanego chyłomierza i gęstościomierza, sprawdzała zanieczyszczenie powietrza w oparciu o skalę porostową, obserwowała liście przy wykorzystaniu skali kolorystycznej z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych.

Siła Wolontariuszy Grupy Azoty PUŁAWY

Największym rozgłosem cieszył się konkurs wolontariacki, który po raz pierwszy został zorganizowany w puławskiej spółce. Ta inicjatywa prospołeczna nie tylko zaktywizowała pracowników Grupy Azoty PUŁAWY, ale przyniosła też wiele korzyści lokalnym beneficjentom: 10 projektów, 73 wolontariuszy i ponad 2 tys. godzin pracy społecznej (to równowartość rocznej pracy na pełen etat). Wolontariusze Grupy Azoty PUŁAWY podjęli wyzwania z własnej inicjatywy, w czasie wolnym od pracy, nie otrzymując dodatkowego wynagrodzenia. Ubiegłoroczny Program Wolontariatu Pracowniczego zakończył się realizacją 10 zwycięskich projektów, na realizację każdego z nich spółka przeznaczyła kwotę 5 tys. zł:

1. Sala do terapii dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju

Rezultatem projektu są komfortowo zaadoptowane i wyposażone sale do terapii indywidualnej oraz grupowej dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju, prowadzone przez fundację. Prace objęły malowanie, zakup mebli i urządzeń, transport i montaż. Beneficjent: Fundacja „Krok po Kroku” w Puławach.

2. Plac zabaw dla małych dzieci

Został zbudowany i zaaranżowany plac zabaw dla najmłodszych przedszkolaków w formie „osady wiejskiej” z miejscem do zorganizowania pikniku dla dzieci. Plac spełnia nie tylko funkcje rozrywkowe, ale także edukacyjne. Beneficjent: Przedszkole nr 18 w Puławach.

3. Sportowy Dzień Dziecka w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym im. Siostry Klary Staszczak OSB

Wolontariusze zorganizowali Sportowy Dzień Dziecka dla podopiecznych ośrodka i mieszkańców miasta. W programie znalazły się gry i zabawy dla dzieci na terenie ośrodka, rywalizacja sportowa, bieg po lesie dla młodzieży i dorosłych. Podczas wydarzenia prowadzona była akcja charytatywna polegająca na zbieraniu bielizny dla dziewcząt i chłopców, wychowanków ośrodka (wpisowe na biegi dla osób z zewnątrz). Beneficjent: Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Siostry Klary Staszczak OSB.

4. Ogródek dla podopiecznych Hospicjum w Puławach

W ramach projektu został zrewitalizowany teren zielony na terenie puławskiego Hospicjum. Część terenu została wyłożona kostką brukową, wstawiono nowe ławki, został zakupiony parasol ogrodowy, urządzono nowe kwietniki z roślinami ozdobnymi. Ponadto z już istniejącej części zieleni zostały usunięte dziko rosnące rośliny i chwasty. Beneficjent: Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.

5. Cichy pokój do odrabiania lekcji

Jedna z sal w szkole została zagospodarowana na pokój ciszy do odrabiania prac domowych, powstały kąciki nauki wyposażone w pomoce dydaktyczne, w tym zestaw komputerowy. Projekt objął przygotowanie pokoju, położenie gładzi, malowanie, tapetowanie, montaż mebli, urządzenie pokoju. Beneficjent: Szkoła Podstawowa nr 4 w Puławach.

6. Sala rekreacyjno-edukacyjna dla dzieci z miejscowości Parchatka.

Zostały urządzone trzy sale w byłej Szkole Podstawowej w Parchatce (obecnie siedziba Klubu Sportowego „Sokoły”). W salach powstały kąciki wspólnych zajęć wyposażone w zestawy gier edukacyjnych, sportowych i jedno stanowisko komputerowe, pomocne w odrabianiu lekcji. Na zewnątrz wydzielono część terenu na ruchome boisko do badmintona, ringo. Beneficjent: Klub Sportowy „Sokoły” w Parchatce.

7. Kreatywne boisko dla najmłodszych

Rezultatem projektu jest zagospodarowanie starego asfaltowego boiska, które stało się miejscem aktywnego wypoczynku dla uczniów i mieszkańców. Boisko służy także poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Beneficjent: Szkoła Podstawowa nr 4 w Puławach.

8. Wymiana dachu na obiekcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie

Po realizacji projektu garaż OSP Rogów posiada nowe zadaszenia, zostały także wzmocnione ściany i strop budynku. Została zdemontowana więźba dachowa, wykonana nowa konstrukcja dachu, pokrycie blachodachówką, montaż rynien na budynku garażu. Wszystkie prace przy projekcie zrealizował Zespół Wolontariacki i osoby wspierające. Beneficjent: Ochotnicza Straż Pożarna w Rogowie.

9. Sala fitness dla uczniów gimnazjum i liceum

Projekt zakończył się całkowitym zaadoptowaniem dotychczas niewykorzystanego pomieszczenia, które urozmaiciło prowadzenie zajęć wychowania fizycznego dla młodzieży oraz spędzanie wolnego czasu, w korelacji ze zdrowym trybem życia. Beneficjent: ZSO nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.

10. Rewitalizacja i odbudowanie populacji pstrąga potokowego na rzece Chodelce

Rzeka Chodelka została zarybiona narybkiem pstrąga potokowego w ilości 10 000 sztuk. Wykonano prace renowacyjne na zdegradowanym tarlisku w miejscowości Chodel, które polegało na wyłożeniu dna rzeki warstwą żwiru. Beneficjent: PZW Okręg Lublin.

Konkursy dla pracowników

Pion Personalny opierając się na wynikach badań dotyczących zaangażowania pracowników spółki, przeprowadził w 2016 roku trzy konkursy, które pozwoliły docenić kapitał intelektualny całej kadry przedsiębiorstwa. Konkurs „Pracownik po godzinach” wyłonił 10 osób, których aktywność po godzinach pracy czyni ich dobrymi ambasadorami firmy. Nagrodzono pięciu „Pracowników z pasją” i pięciu „Wolontariuszy”. Sześcioosobowe jury brało pod uwagę cztery parametry: długość zajmowania się daną działalnością, skala zaangażowania, pożyteczność społeczna, efektywność - czyli osiągnięcia, sukcesy oraz dorobek.

Do obrad jury i wyników konkursu odniosła się pomysłodawczyni całego projektu Kierownik Sekcji Rozwoju Zasobów Ludzkich Dorota Szymańska: - Przede wszystkim bardzo się cieszę, że nasi pracownicy zechcieli podzielić się z nami swoimi pasjami i zajęciami. To na pewno nie jest cały potencjał naszej spółki. Sam wybór zwycięzców był bardzo trudny. Nie jest łatwo porównywać pracę w ochotniczej straży pożarnej, z działalnością w organizacji społecznej, czy np. honorowym krwiodawstwem. Czy wyżej cenić pracę instruktora młodzieży, fotografa pasjonata, czy może sportowca?

Drugi konkurs dla pracowników miał charakter testu i sprawdzał wiedzę pracowników o spółce. Pracownicy, którzy podjęli wyzwanie musieli odpowiedzieć na 50 pytań z bardzo szerokiego zakresu tematycznego: historia, produkty, działalność prospołeczna, kwestie personalne i ciekawostki. Laureaci wykazali się jednak naprawdę dużym poziomem wiedzy. Pewność wygranej gwarantowało zdobycie co najmniej 40 punktów na 50 możliwych. Czworo pracowników zdobyło 39 punktów i oni rywalizowali w dogrywce o trzy ostatnie premiowane nagrodą miejsca. Musieli odpowiedzieć na dodatkowych 10 pytań i dopiero w ten sposób wyłoniona została zwycięska dziesiątka, która otrzymała nagrody.

Od 8 do 20 grudnia zorganizowano natomiast ogólnozakładowy plebiscyt, w którym pracownicy spółki wybierali swojego mentora - osobę chętnie dzielącą się wiedzą, życzliwą i uprzejmą. Do urn wrzucono w sumie 639 kuponów. Głosy były dość rozproszone i padły w sumie na 223 osoby. Nagrodzono 10 osób z największą liczbą głosów. Najwięcej zdobył ich Robert Barszcz - Koordynator Ratownictwa Chemicznego w Zakładowej Straży Pożarnej. Cała dziesiątka otrzymała również nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski