18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żółwie mają swój wodny raj

Barbara Majewska
Cztery psiaki ze schroniska znalazły nowy dom
Cztery psiaki ze schroniska znalazły nowy dom Jacek Babicz
Lubelskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt jest prawdopodobnie jedynym w Polsce, gdzie obok psów i kotów żyją także egzotyczne zwierzęta. Żółwie, legwany, jaszczurki, pająki ptaszniki, węże i skorpiony trafiły tu, bo zostały porzucone przez swoich właścicieli. W niedzielę, na dniu otwartym w placówce, każdy mógł zwiedzić lubelskie egzotarium.

Żółwie ozdobne, chociaż są atrakcją schroniska, stanowią jednocześnie jego prawdziwą... plagę. - Mamy ich w schronisku już ponad trzydzieści. Właściciele kupują je, gdy są jeszcze maleńkie, wielkości pięciozłotowej monety. Jednak żółwie szybko rosną, a gdy ich skorupa przekroczy 30 cm, stają się uciążliwe i wtedy lądują w Bystrzycy albo w Zalewie Zemborzyckim - wyjaśnia Bartek Gorzkowski, opiekun zwierząt w lubelskim egzotarium. Do tego żółwie ozdobne to w Polsce gatunki inwazyjne, które wypierają naszego rodzimego żółwia.

- Dlatego nie powinny żyć na wolności. Niestety, tylko w ciągu pięciu lat napłynęło do nas około 445 tys. tych zwierząt - podkreśla Wojciech Urynowicz ze Stowarzyszenia Hodowców Żółwi Emys w Krakowie. Przyjechał do Lublina na dzień otwarty schroniska i uczestniczył w oficjalnej inauguracji oczka wodnego dla żółwi gnieżdżących się do tej pory w ciasnych terrariach.

- W Polsce brakuje takich miejsc, które byłyby schroniskami dla bezdomnych żółwi. W Warszawie umieszczamy je w zoo na wybiegu, np. z antylopami. Przyjmujemy jednak tylko te, które zostały wyłapane przez strażników miejskich. Nie wolno nam brać żółwi od osób prywatnych, bo nie jesteśmy schroniskiem - podkreślał Mariusz Lech, kierownik sekcji gadów w stołecznym ogrodzie zoologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski