Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoo Poznań. Dyrektor Zgrabczyńska: Tygrysy już na granicy były w bardzo złym stanie. Do nas przyjechały prawie zwłoki, zwierzęta umierające

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
W czwartek, 7 listopada podczas konferencji prasowej w poznańskim zoo, pokazano w jakich warunkach przewożone były tygrysy. Zwierzęta przebywały w ciasnych klatkach, które krepowały ich ruchy. Dodatkowo koty były niedożywione i niedopojone.
W czwartek, 7 listopada podczas konferencji prasowej w poznańskim zoo, pokazano w jakich warunkach przewożone były tygrysy. Zwierzęta przebywały w ciasnych klatkach, które krepowały ich ruchy. Dodatkowo koty były niedożywione i niedopojone. Łukasz Gdak
Dyrektor poznańskiego zoo, Ewa Zgrabczyńska podczas czwartkowej konferencji odniosła się do komentarza Bogdana Konopki, głównego lekarza weterynarii, który stwierdził, że stan tygrysów po przybyciu na granice był dobry. - Te tygrysy przyjechały w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Od pierwszego momentu, kiedy otwarto drzwi koniowozu, ten transport powinien być zatrzymany bez względu na to, jak wyglądały dokumenty, czy braki w tych dokumentach - mówiła dyrektor zoo.

Tygrysy zostały przewiezione do poznańskiego zoo w czwartek, 31 października. Wcześniej podróżowały z Włoch do Rosji i zostały zatrzymane na granicy polsko-białoruskiej. Spędziły długi czas w ciężarówce w dramatycznych warunkach.

Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii stwierdził we wtorek, że stan tygrysów po przybyciu na granicę był dobry.

- Kiedy one przybyły na granicę, były w dobrej kondycji. Te warunki by się stopniowo pogarszały, a do dzisiaj być może żaden z nich nie został by przy życiu - mówił podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Poznań: Powiatowy lekarz weterynarii kontroluje zoo. Dyrektor Zgrabczyńska mówi Wyborczej "to donos". PIW: to standardowa procedura

Dramatyczna kondycja tygrysów

Tymczasem, Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego Zoo kwestionuje tę opinię.

- Nie mogło być dobrze. Stan zwierząt, kiedy wjechały na granicę świadczył o tym, że przez okres wielu dni wcześniej, a być może przez część historii swojego życia były utrzymywane w warunkach zagrażających ich zdrowiu i życiu. One były wycieńczone, chude. Te tygrysy przyjechały w stanie zagrożenia. Od pierwszego momentu, kiedy otwarto drzwi koniowozu, ten transport powinien być zatrzymany bez względu na to, jak wyglądały dokumenty czy braki w tych dokumentach - tłumaczy.
- Do nas przyjechały prawie zwłoki. Zwierzęta umierające z powodu wyniszczenia organizmu. Z wystającymi kręgosłupami, bez grama mięśni. Zwierzęta, które nie mogły podnieść się i ciągnęły za sobą tylne łapy ze względu na to, że one były spakowane w tych puszkach przez okres długoterminowy, odwodnione, z poranionymi łapami. Żaden z tych tygrysów nie był w stanie dobrym - dodaje.

Czytaj także: Tygrysy już bezpieczne w poznańskim i człuchowskim zoo. Jak przebiegał ich transport? O szczegółach akcji

Kiedy tygrysy opuszczą Poznań?

Na razie nie wiadomo, kiedy zorganizowany zostanie transport tygrysów za granicę. Kwarantanna została wyznaczona przez powiatowego lekarza weterynarii na 30 dni. Dyrektor Ewa Zgrabczyńska przyznaje jednak, że liczy na jak najszybszy transport zwierząt do Hiszpanii.

- Tygrysy zabezpieczone przez Ogród Zoologiczny w Poznaniu za zgodą ministerstwa trafią do Hiszpanii. Kwarantanna, którą wyznaczono na 30 dni, może odbyć się już tam. Mam więc nadzieje, że te koty ruszą w podróż bardzo szybko, dlatego że ten azyl w Hiszpanii daje niesamowite możliwości. U nas zostanie dwójka najsłabszych, dla których taka podróż byłaby zagrożeniem - wyjaśnia Ewa Zgrabczyńska.

Czytaj również: Przewóz tygrysów do Rosji. Są zarzuty dla włoskich kierowców uczestniczących w przewozie

Zobacz, w jakich warunkach tygrysy przewożono z Włoch do Rosji:

W czwartek, 7 listopada podczas konferencji prasowej w poznańskim zoo, pokazano w jakich warunkach przewożone były tygrysy. Zwierzęta przebywały w ciasnych klatkach, które krepowały ich ruchy. Dodatkowo koty były niedożywione i niedopojone.

Zoo Poznań. Dyrektor Zgrabczyńska: Tygrysy już na granicy by...

Zobacz też:

Dziś tygrysy: Merida, Toph, Gogh, Aqua, Softi, Kan i Samson, bo tak nazwali je pracownicy zoo, dochodzą do siebie. Wszystkie są nerwowe i potrzebują odpoczynku, ale każde pokazuje inne cechy charakteru.

Zoo Poznań: Jak czuje się dziewięć tygrysów uratowanych z ni...

Wszystkie słonie świata zagrożone wyginięciem. Te gatunki um...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski