reklama

ZTM Lublin: Dwa dokumenty to dla kontrolerów za mało

Kamil KrupaZaktualizowano 
Małgorzata Genca/archiwum
Pani Jolancie, mieszkance Lublina, grozi mandat za jazdę bez dokumentu upoważniającego do ulgowych przejazdów. - Pokazałam kontrolerowi legitymację rencisty oraz dokument o niezdolności do pracy, ale zażądał dodatkowych dokumentów. To jakaś dziwna papierologia - dziwi się kobieta.

Pani Jolanta została skontrolowana w autobusie linii 10. - Wylegitymowałam się najpierw legitymacją, ale dla kontrolera to było za mało. Potem wyciągnęłam dokument o zaświadczający o niezdolności do pracy - opowiada.

Lublin: Nie miał biletu, więc pobił kontrolera

Kontrolerzy poprosili jeszcze o dokument zaświadczający o stopniu niepełnosprawności.

- Postąpili w sposób właściwy. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, prawo do ulgowych przejazdów mają osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności - tłumaczy Tomasz Siedlecki z Zarządu Transportu Miejskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje każdemu renciście dwa dokumenty. - To legitymacja i orzeczenie o niezdolności do pracy - tłumaczy Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiej delegatury ZUS. - Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje specjalny zespół - dodaje.

Tomasz Siedlecki tłumaczy, że podczas kontroli rencista powinien mieć ze sobą właśnie taki dokument. - Rentę może pobierać osoba, która nie musi mieć orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Na przykład, gdy pobiera rentę rodzinną - wyjaśnia.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kanar

Oczywiście nakaz padł od górnie a my tym samym się narażamy ludziom. Z nie zapłaconych kar prowizji nie dostajemy.

d
ds. marketingu

Polityka w tym taka, iż jest luka prawna pomiędzy emerytem a rencistą. Nasz zakład wpadł na pomysł że zarobi na rencistach. Po prostu wiadomo było że żaden rencista nie nosi ze sobą orzeczenia lekarskiego. Wyłapanie rencistów nie stanowi problemu. Elementem docelowym nie jest to by rencista zapłacił kare ale koszt wyjaśnienia czyli 10 zł. Tym samym kasa zakładu znacznie się podreperuje. Więc wszyscy kontrolerzy dostali szczegółowe wytyczne by zwrócić szczególną uwagę na rencistów.

z
zły

[cyt][cyt] jeśli firma MPK chce wiedzieć więcej to niech zwraca się w spornych sytuacjach na piśmie do ZUS-u jaką grupę inwalidztwa posiada dana osoba skoro ZUS nie zadał sobie trudu by taką informację umieścić na tym blankiecie choć jest tam miejsce i nie wolno obciążać tym inwalidów ![/cyt]
Od kiedy to zus zajmuje się ustalaniem, jak będzie wyglądała legitymacja rencisty? Wzór legitymacji ustaliło ministerstwo w rozporządzeniu.[/cyt].............................No fajnie piszesz że wzór ustaliło -ministerstwo tylko w porozumieniu z KIM ot tak siadł sobie ktoś i wymyślił czy narysował bez żadnej analizy ?! jeśli tak to o czym to świadczy bo ktoś to później zatwierdzał w tym rozporządzeniu no ale ok ale jeśli piszesz taką informację to dodaj jakie to ministerstwo kiedy jaki numer rozporządzenia itd. to raz a dwa to sadzę że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem bo jeśli nawet to legitymacja wydawana obecnie przez przez ZUS ma wystarczająco wiele danych by takie uprawnienia skorygować inaczej mówiąc sprawdzić !!! , a jeśli już to wspomniałem iż nie było by błędem by dodatkowo zaznaczyć na tym zielonym kartoniku coś dodatkowego lub w innym kolorze kartonik co wspomoże i skróci drogę do rzekomego zrozumienia zawiłości owego dokumentu choć jest to i teraz bardzo łatwe jeśli kontroler jest rozgarnięty i przeszedł stosowne krótkie przeszkolenie i potrafi myśleć !!! -zaś inwalidów nie wolno obciążać dodatkowym stresem czy dodatkowymi czynnościami które leżą po stronie przewoźnika i kontrolerów ; i dla utrwalenia raz jeszcze podaję że symbol RI mówi wyraźnie RENTA INWALIDZKA ! , a jeśli są wątpliwości należy jak zawsze wyjaśniać je u źródła ew. pozyskać inną drugą legitymację, stając na drugą- miejską komisję i wtedy uzyskuje się dodatkową legitymację o czym niewielu rencistów wie !.

z
zły

[cyt]Ale nie musisz okazywać ochroniarzowi tak jak kontrolerowi.Oboje w takich przypadkach mają wtedy obowiązek wezwać policję.Tylko w przypadku kontrolerów mniej ci się to opłaca.Oprócz mandatu dochodzi jeszcze za przestój i od policjantów też.[/cyt].........A jeżeli już to każdy ocenia samodzielnie i nie musi polegać na opinii kontrolerów więc uwaga słuszna tyle ze prawo stanowi iż nie można być ukaranym dwa razy za to samo przewinienie więc straszenie policjantami od których coś otrzymamy jest nieprawdą oczywiście za żaden przestój tez nie zostaniemy ukarani jak tu sugeruje adwersarz .

z
zły

[cyt]Ale nie musisz okazywać ochroniarzowi tak jak kontrolerowi.Oboje w takich przypadkach mają wtedy obowiązek wezwać policję.Tylko w przypadku kontrolerów mniej ci się to opłaca.Oprócz mandatu dochodzi jeszcze za przestój i od policjantów też.[/cyt]

d
dobry

Ale nie musisz okazywać ochroniarzowi tak jak kontrolerowi.Oboje w takich przypadkach mają wtedy obowiązek wezwać policję.Tylko w przypadku kontrolerów mniej ci się to opłaca.Oprócz mandatu dochodzi jeszcze za przestój i od policjantów też.

k
kas

[cyt] jeśli firma MPK chce wiedzieć więcej to niech zwraca się w spornych sytuacjach na piśmie do ZUS-u jaką grupę inwalidztwa posiada dana osoba skoro ZUS nie zadał sobie trudu by taką informację umieścić na tym blankiecie choć jest tam miejsce i nie wolno obciążać tym inwalidów ![/cyt]
Od kiedy to zus zajmuje się ustalaniem, jak będzie wyglądała legitymacja rencisty? Wzór legitymacji ustaliło ministerstwo w rozporządzeniu.

p
piotr

Synu nie pyskuj, a kto jest lepszy ani mnie ani tobie oceniać

P
Pływak

Ludzie z klasą oni wiedzą na oko od kogo zażądać owe dokumenty,pomyłki każdemu się zdarzają .Jest regulamin,przeczytaj i się dostosuj, dla samego siebie,dla swojej satysfakcji,że znam regulamin.Najmądrzejsi są ci co nie znają przepisów lub regulaminu bo leniwcom nie chce się przeczytać, oni czytali w gazecie jakie mają prawa i już,a w gazetach piszą tak, a w rzeczywistości jest inaczej.

z
zły

Ale mam i inne pytanie czy ochroniarz w sklepie z jakiś powodów może żądać od nas dowodu osobistego ? bo z tego co wiem to NIE ! i mamy prawo odmówić Więc na jakiej podstawie ochroniarz zatrudniony w MPK ma prawo żądać od nas dowodu osobistego czy jakiegokolwiek dokumentu skoro nie posiada stosownych przeszkoleń i nie jest funkcjonariusze zaufania publicznego na którego żądanie fakt winniśmy takowy dokument okazać np. policja ,straż itd ? Czy ktoś może ten fenomen objaśnić ?! powiedzmy zakup alkoholu jest uzasadnienie choć krótkie kursy powinni sprzedawcy mieć na okoliczność choćby zachowania tajemnicy osobowej ale zapominam że mamy w tym kraju wolną amerykankę !.

z
zły

[cyt]po co dodatkowe dokumenty od wszystkich? Przecież renta rodzinna ma w legitymacji swiadczenie oznaczone literką R/ ...Więc tylko te osoby powinny więc mieć ewentualnie dodatkowe zaświadczenie ze są
uprawnione do ulgowych przejazdów/ moga to byc osoby na rencie- z powodu swojego kalectwa od urodzenia lub przed ukończeniem 160go roku życia, które po śmierci rodziców otrzymuja rente rodzinna,ale z powodu swojego inwalidztwa/, Trzeba douczyc kontrolerów, a nie żądać stosu dokumentów!Renta inwalidzka ma literkę I lub GI.[/cyt].........................................................................................................Niezupełnie jest tak; literka -R- oznacza rentę a -E- emeryturę dopiero druga literka następująca po -R- jest wskazówką jaka to jest renta RI RS itd ...........I to jest fakt legitymacja rencisty jest oznaczona w specyficzny sposób jest tytuł napisany grubymi literami poniżej jest nazwisko i imię pod spodem jest pesel a pod nim nr. świadczenia gdzie w pierwszym członie pisze jak wół np. RI czyli renta inwalidzka ew. RS renta socjalna itd. po tej informacji jest podany nr świadczenia poniżej do kiedy ważna oraz informacja że dokument ważny z dowodem tożsamości i te dokumenty powinny w zupełności wystarczyć do ustalenia uprawnień zaś wożenie ze sobą orzeczenia jest łamaniem praw człowieka i tajemnicy danych gdyż żądanie orzeczenia na którym są wskazane min. badania oraz ich specyfika a to może być krępujące i te dane nie powinny być dostępne osobom trzecim a jeśli firma MPK chce wiedzieć więcej to niech zwraca się w spornych sytuacjach na piśmie do ZUS-u jaką grupę inwalidztwa posiada dana osoba skoro ZUS nie zadał sobie trudu by taką informację umieścić na tym blankiecie choć jest tam miejsce i nie wolno obciążać tym inwalidów !- Po za tym można poza komisją ZUS zgłosić się- kiedyś to było na Tumidajskiego do orzecznika i tam dostaje się orzeczenie niezależne od komisji ZUS-owskiej bo przynależnej do U. Miasta i bodaj przez urząd , takie masło maślane ale warto procedury podobne tyle że otrzymuje się dodatkowy dokument z tzw. stopniem niepełnosprawności i nie trzeba wtedy wozić jakichkolwiek papierów dodatkowych !. Jednak uważam że jest to niedograne i karygodne zaniedbanie ze strony urzędników a istniejące i wynikłe błędy ze stron urzędników jedynie utrudniają życie co naszych realiach Polski jest normą , nad czym powinni od wielu lat pochylić się urzędnicy ale tego nie robią z sobie znanych powodów zresztą to nie jedyna bolączka inwalidów ale nadal ludzi sprawnych inaczej .

M
Marcin

i jego artykuły na poziomie... Żałosne.

a
alik

A ty co - leczysz swoje kompleksy w internecie - tutaj tacy frustraci ja ty, mogą bezkarnie wyzywać innych od debili. Wystukiwać głupoty na klawiaturze każdy potrafi. I co - poczułeś się lepszy?

x
xyz

po co dodatkowe dokumenty od wszystkich? Przecież renta rodzinna ma w legitymacji swiadczenie oznaczone literką R/ ...Więc tylko te osoby powinny więc mieć ewentualnie dodatkowe zaświadczenie ze są
uprawnione do ulgowych przejazdów/ moga to byc osoby na rencie- z powodu swojego kalectwa od urodzenia lub przed ukończeniem 160go roku życia, które po śmierci rodziców otrzymuja rente rodzinna,ale z powodu swojego inwalidztwa/, Trzeba douczyc kontrolerów, a nie żądać stosu dokumentów!Renta inwalidzka ma literkę I lub GI.

p
piotr

WIELKA SZKODA ŻE NIE POPROSILI DEBILE O PRÓBKI KAŁU I MOCZU

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3