Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Lublin: Kontrolerzy zdejmą zielone kamizelki. Będą pracować w nowych uniformach

Małgorzata Szlachetka
Lubelscy kontrolerzy na razie chodzą w czasie pracy w odblaskowych kamizelkach. Na przełomie  listopada i grudnia po raz pierwszy założą jednolite uniformy, uszyte według nowego wzoru
Lubelscy kontrolerzy na razie chodzą w czasie pracy w odblaskowych kamizelkach. Na przełomie listopada i grudnia po raz pierwszy założą jednolite uniformy, uszyte według nowego wzoru Małgorzata Genca
Gapowicz - rekordzista z Lublina został ukarany mandatami na ponad 17 tysięcy złotych. Wkrótce o bilet będą go pytać osoby "pod krawatem". W tym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego ujawni projekt uniformu, jaki na przełomie listopada i grudnia założą wszyscy kontrolerzy.

- Obecny strój kontrolerów, z tymi odblaskowymi kamizelkami, nie wzbudza szacunku, przez co pewnie ich praca jest trudniejsza. O tym, że może być inaczej, przekonała mnie wizyta w Belgii. Zobaczyłem tam kontrolerów, którzy mieli na sobie iście generalskie mundury - komentuje nasz Czytelnik, pan Bolesław z Lublina.

- To będzie jednolity strój, raczej bez elementów odblaskowych - zdradza Justyna Góźdź, rzeczniczka lubelskiego ZTM.

Lublin w tej sprawie bierze przykład z innych miast. - Uniformy obowiązują na przykład we Wrocławiu - przypomina Góźdź.

15 listopada Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę ze spółką MKK. Zakłada ona m.in. zwiększenie liczby kontroli, a w przypadku nocnej komunikacji to, że kontrolerzy wsiądą do autobusu w towarzystwie ochroniarzy.

Praca kontrolera w liczbach

Od stycznia do października tego roku kontrolerzy miejskiej komunikacji wystawili w Lublinie ponad 24 tysiące mandatów. W całym 2012 roku zostało wypisanych ponad 33 tysiące wezwań do zapłaty za jazdę bez ważnego biletu. Gapowicze stanowią 2,5 procent wszystkich pasażerów, a ściągalność kary wynosi około 35 procent. - To zadowalający poziom - zaznacza rzeczniczka ZTM.

Biletów najczęściej nie kasują studenci (28 proc. wszystkich gapowiczów), za nimi są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (19 proc.) oraz osoby w wieku 25-30 lat (16 proc.).

Najwięcej, bo aż 130 wezwań do zapłaty ma 42-letni bezrobotny. Jest z tego tytułu zadłużony na ponad 17 tys zł.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski