MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Lublin: Od dziś droższe bilety i mandaty. Są zmiany w siatce połączeń

Małgorzata Szlachetka
Czytelniczka Kuriera skarży się na przepełniony autobus nr 20 i korektę jego trasy od dnia 1 marca.
Czytelniczka Kuriera skarży się na przepełniony autobus nr 20 i korektę jego trasy od dnia 1 marca. Anna Kurkiewicz
30-minutowy normalny kosztuje teraz 3,20 zł, wcześniej 2,80. Inaczej pojadą autobusy: 10, 14, 16. Tymczasem wątpliwości pasażerów budzą korekty, które ZTM Lublin planuje od dnia 1 marca.

Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej pozwoli na dodatkowe wozokilometry - przekonuje ZTM.

Najpopularniejszy bilet 30-minutowy normalny, ważny na całej trasie przejazdu, zdrożał z 2,80 zł do 3,20 zł, a ulgowy ze 1,40 zł do 1,60 zł. Likwidacji ulegają droższe bilety nocne w autobusach linii N1, N2 i N3 - od dziś kasujemy te same bilety, co w ciągu dnia.

Nowością są bilety 60-minutowe, dwugodzinne, 12-godzinne oraz 120-godzinne. Zniknęły za to bilety 90-minutowe, 6-godzinne, 24-godzinne i 72-godzinne.

Drożej ma kosztować jazda na gapę: 160 i 128 zł, wcześniej 140 i 112 zł. Jeśli zapłacimy w ciągu 7 dni, mandat wyniesie odpowiednio 112 oraz 89,60 zł.

Nieskasowane bilety papierowe o starych nominałach można wymienić na aktualne w punktach sprzedaży biletów ZTM (al. Kraśnicka 25 i Zielona 5). Bilety elektroniczne będą przekodowane. Pasażerowie mogą to zrobić w ciągu trzech miesięcy, licząc od 1 lutego.

Od dziś w godzinach szczytu w dzień powszedni częściej będzie kursować linia trolejbusowa nr 159, co 7-8 minut. Trasa linii nr 14 została wydłużona do Węglinka, autobus nie będzie już zajeżdżać na przystanek os. Poręba. Nowy odcinek trasy „14” wygląda tak: (...) Jana Pawła II - al. Kraśnicka - Węglinek (powrót: Gęsia - Jana Pawła II). W przypadku linii nr 10 zmienia się przystanek końcowy, z Węglinek 02 na Węglinek centrum handlowe 02, przy Gęsiej.

Istotną zmianą jest wydłużenie trasy autobusu nr 16 ulicami Strzembosza, Cynamonową oraz Dożynkową do pętli Rudnik. Jest to odpowiedź na potrzeby dzielnicy Ponikwoda.

Przepełniona „20”

Więcej zmian czeka pasażerów miejskiej komunikacji za miesiąc.

Np. korekta trasy linii nr 20: od 1 marca z „dwudziestki” mają być wyodrębnione dwie linie. Ta o numerze 20 będzie kursowała z Jastkowa do Dworca Głównego PKP, a nowa linia nr 30 na trasie Kruczkowskiego - Budowlana - Zemborzycka - Kunickiego - plac Bychawski - al. Piłsudskiego - Lipowa - Al. Racławickie - al. Warszawska -Zbożowa.

Czytelniczka Kuriera skarży się tymczasem, że już teraz autobusy na linii nr 20 są przepełnione. „(...)odkąd trasa została przedłużona do Jastkowa, warunki jazdy uległy znacznemu pogorszeniu. Liczba pasażerów znacząco się zwiększyła, autobusy jeżdżą małe (np. kurs z godz. 6.36 z Jastkowa), przez co już na Dębówce jest okropny tłok” - alarmuje Czytelniczka. I dodaje, że po zmianie trasy „20” od 1 marca część pasażerów będzie skazana na przesiadki. „Mieszkańcy Głównej, Kmiecej, Deszczowej, Dębówki, Jastkowa i al. Warszawskiej za skrzyżowaniem ze Zbożową, żeby dojechać na Kunickiego, Zemborzycką, Kruczkowskiego czy Budowlaną będą musieli się przesiadać” - precyzuje Czytelniczka.

Zarząd Transportu Miejskiego odpowiada na to, że „niestety, liczba pojazdów o zwiększonej pojemności jest ograniczona”. - W związku z likwidacją linii nr 150, od marca nastąpi zwiększenie częstotliwości kursowania linii nr 20 w dzień świąteczny w godzinach popołudniowych, do 30 minut - dodaje Justyna Góźdź z ZTM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski