Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Lublin stawia przy wiatach nowe kioski. Właściciele starych protestują

Monika Fajge
Robert Frączek
- Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Zarząd Transportu Miejskiego chce nas puścić z torbami. Kioski, które prowadzimy przy przystankach miejskich, to dla wielu z nas jedyne źródło utrzymania - alarmują drobni przedsiębiorcy.

O co chodzi? Do końca września w mieście ma stanąć 28 tzw. ponadstandardowych wiat. Będą zlokalizowane w centrum, przy najbardziej uczęszczanych przystankach, m.in w rejonie Al. Racławickich, ul. Narutowicza, Lubartowskiej, 3 Maja, Fabrycznej i Królewskiej, a także przy dworcach głównych PKS i PKP. Dziesięć z nich (przy Al. Racławickich, Tysiąclecia i ul. Fabrycznej) ma zostać wyposażonych w kiosk.

I tu zaczynają się "schody". - Przecież przy tych przystankach kioski już stoją. Prowadzimy je od ponad dziesięciu lat. To małe rodzinne interesy - mówi Agnieszka Wawer, właścicielka kiosku przy placu Zamkowym. - Utrzymanie kiosku kosztuje od 500 do 800 zł, opłacamy też podatki. Jeśli obok naszych kiosków pojawią się te z ZTM to nie wytrzymamy konkurencji - argumentuje.

Kioskarze boją się, że w tej sytuacji Zarząd Dróg i Mostów nie przedłuży im pozwolenia na zajęcie pasa drogowego. - Obecnie obowiązujące wygasa z końcem roku. Płacimy za to kilkaset złotych miesięcznie. Co będzie w styczniu, nie wiadomo - żali się kobieta. - Mąż nie pracuje, utrzymujemy się tylko z kiosku. Wzięłam kredyt. Jeśli będę musiała zamknąć biznes, jak go spłacę - dodaje Ewa Dworniczak, właścicielka kiosku przy Rondzie Honorowych Krwiodwaców.

W obronie drobnych przedsiębiorców stanęła Marta Wcisło, radna miejska. - Zamierzam napisać w tej sprawie interpelację do prezydenta Lublina. Ci ludzie uczciwie zarabiają na swoje utrzymanie, płacą podatki, nie można im ot, tak odciąć źródła utrzymania - argumentuje radna.

W najbliższy wtorek kioskarze spotkają się w ratuszu z zastępcą prezydenta Grzegorzem Siemińskim i dyrektorem ZTM Lechem Pudło. - Szukamy wyjścia z tej sytuacji. Chcemy, by osoby, które obecnie prowadzą kioski przy przystankach, nadal pracowały. Niewykluczone, że mogłyby prowadzić działalność w nowych kioskach, zobaczymy - mówi Beata Krzyżanowska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Uspokaja też miejski przewoźnik. - Postaramy się znaleźć takie rozwiązanie, które będzie zgodne z prawem, a jednocześnie uwzględni interesy osób prowadzących działalność gospodarczą w funkcjonujących już kioskach. Każdy przypadek będziemy rozpatrywać indywidualnie - zapewnia Justyna Góźdź, rzecznik ZTM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski