Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Lublin: Student ma ulgi bez względu na wiek

Kamil Krupa
Małgorzata Genca/archiwum
- Obawiam się, że ktoś mógł mnie wprowadzić w błąd - mówi pani Agata, która chciała kupić bilet okresowy. Jest studentką, ale skończyła 26 lat. Kiedy pani w okienku zaproponowała jej bilet ulgowy, nie chciała wierzyć, że taki przywilej jej przysługuje. - A jednak tak jest. Wystarczy tylko być studentem, ograniczenia wiekowe nie mają tu nic do rzeczy - potwierdzają urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego.

W praktyce oznacza to, że nawet w wieku 40 czy więcej lat można korzystać z tańszych biletów komunikacji miejskiej. Warunkiem jest posiadanie legitymacji studenckiej. Koszt przejażdżki miejskim autobusem wynosi dla żaka 1 zł 20 gr, czyli połowę taniej niż dla osoby, której nie przysługuje żadna ulga.

Pasażer ZTM Lublin: kontroler mnie szarpał

- Studiuję zaocznie i pracuję. Mam ukończone 28 lat. Trudno mi uwierzyć, że w moim wieku przysługuje mi jeszcze dodatkowa ulga - dziwi się Czytelniczka, która poprosiła nas o wyjaśnienie tej sprawy.

- Student uczelni wyższej ma prawo do korzystania z ulgowych przejazdów komunikacją miejską na podstawie ważnej legitymacji wydanej przez szkołę wyższą, bez względu na wiek. Podczas kontroli jest tylko zobowiązany do okazania ważnej legitymacji studenckiej - wyjaśnia Justyna Góźdź, rzeczniczka prasowa Zarządu Transportu Miejskiego.

Dodaje, że podstawą dla takiego udogodnienia jest ustawa, która mówi, że student to osoba ucząca się na studiach jednolitych magisterskich bądź studiach pierwszego stopnia czy uzupełniających magisterskich.

Identycznie interpretują te przepisy pozostałe miasta w Polsce.

ZTM Lublin kupuje 80 autobusów niskopodłogowych

- Nie ma u nas ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o korzystanie przez studentów z ulgowych biletów w komunikacji miejskiej - przyznaje Tomasz Staniaszek z Działu Sprzedaży Biletów Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

- U nas są ograniczenia wiekowe, ale dotyczą tylko kolejki miejskiej, a nie samych autobusów - powiedziano nam w Dziale Organizacji Sprzedaży Biletów ZTM Gdańsk.

Jak się okazuje, liczba studentów, którzy ukończyli 26 lat, jest niemała. Tylko na samym Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej uczy się 2200 takich osób. - To studenci z rocznika 1984 i starsi - mówi Anna Guzowska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Przyjmując, że każdy z nich dwa razy dziennie przez pięć dni korzysta z komunikacji miejskiej, daje to ponad 100 tys. zł miesięcznie mniej w budżecie ZTM.

Lublin: nowy przystanek przy Dożynkowej

- Jeśli nasi pasażerowie nie są pewni co do przysługujących im uprawnień i mają wątpliwości, zachęcamy, żeby kontaktowali się z naszym Biurem Obsługi Klienta. Tam uzyskają wszelkie informacje na temat obowiązujących uprawnień - zapewnia Justyna Góźdź.

Biuro pracuje od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-16.45. Informacji można również zasięgnąć telefonicznie pod nr. 81 466 29 36.

Taryfę ulgową ustawa daje żakom nie tylko na przejazdy miejską komunikacją. W przypadku połączeń PKPi PKS studenci, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia, mogą jeździć z jeszcze wyższą - 51 proc. zniżką. Tak jest od 1 stycznia br., kiedy to weszła w życie ustawa podwyższająca zniżki dla studentów. Wcześniej mieli 37 proc. zniżkę na pociągi PKP i 49 proc. na autobusy PKS.

Po 26 urodzinach muszą płacić za bilety bez żadnych ulg.

Czy Waszym zdaniem ulgi dla studentów niezależnie od wieku to dobry pomysł?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski