Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM Lublin zatrudnia nowych ludzi. To kontrolerzy-rewizorzy, którzy pojawią się w autobusach

Małgorzata Szlachetka
Kontrolerzy-rewizorzy będą w pracy nosić jednolite stroje w granatowym kolorze.
Kontrolerzy-rewizorzy będą w pracy nosić jednolite stroje w granatowym kolorze. Jacek Babicz/archiwum
Od niedawna bilety w komunikacji miejskiej w Lublinie sprawdzają kontrolerzy z zewnętrznej firmy Reflex, wyłonieni w przetargu. Zarząd Transportu Miejskiego uznał jednak, że to za mało i zatrudnia do pomocy swoich ludzi.

Dodatkowych kontrolerów będzie dziesięciu. Mają stworzyć trzy zespoły. Sprawdzanie biletów zaczną od najbliższej niedzieli. Kontrolerzy-rewizorzy będą w pracy nosić jednolite stroje w granatowym kolorze.

- Będą pracować z wykorzystaniem czytników z dołączoną drukarką. Identyfikator upoważniający do wykonywania czynności kontrolnych również będzie zgodny z przyjętym i obowiązującym wzorem. Zatem z punktu widzenia pasażera, obsługa podczas ewentualnej kontroli, nie będzie się różniła od zasad i standardów, które są pasażerom już dobrze znane - informuje Justyna Góźdź, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przypomnijmy, że niedawno w Lublinie pracę rozpoczęło 30 kontrolerów radomskiej firmy Reflex, która została wyłoniona w przetargu. Pisaliśmy w Kurierze, że ekipa kontrolerów tworzyła się w bólach, bo kandydaci przedstawieni przez firmę mieli problem ze zdaniem egzaminu, który ZTM określał jako niewykraczający "poza elementarne zagadnienia niezbędne do wykonywania zawodu kontrolera biletów". ZTM Lublin obecnie bada także skargę pasażera, który nie był zadowolony ze sposobu, w jaki potraktował go kontroler Reflexu w czasie sprawdzania biletów. - W autobusie nie było monitoringu, dlatego musimy poznać wersję wszystkich świadków - mówi Justyna Góźdź.

Zapytaliśmy, czy wprowadzenie dodatkowych, wewnętrznych kontrolerów wynika z tego, że ZTM nie jest zadowolony z jakości usług wykonywanych przez firmę Reflex. ZTM jednak zaprzecza. - Ta decyzja nie ma związku z jakością pracy Refleksu. Decyzja o zwiększeniu obsługi kontrolerskiej z pewnością wpłynie na zmniejszenie zjawiska „jazdy na gapę” oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej - mówi Justyna Góźdź. I dodaje: - Warto wskazać, że łączenie różnych modeli realizacji zadań kontroli, tj. zlecania kontroli biletów firmom zewnętrznym i równoległe jej prowadzenie w ramach własnej działalności organizatora, funkcjonuje z powodzeniem w innych miastach w Polsce, np. w Poznaniu czy Warszawie.

ZTM zwraca także uwagę, że po tym, jak kursuje nowa linia nr 55, łącząca Lublin ze Świdnikiem, kontrolerzy mają więcej pracy.

Kontrole biletów prowadzone przez dwie grupy kontrolerów mają na razie być do listopada. Jeśli system się sprawdzi, będzie obowiązywać dłużej. - Nowa usługa nie wiąże się z przekazaniem dodatkowych środków przez miasto na komunikację - zapewnia Justyna Góźdź.

ZTM Lublin informuje, że ogłoszenie o naborze zostało opublikowane na stronie internetowej, tablicach ogłoszeń Miejskiego Urzędu Pracy oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie ZTM w Lublinie. Ofertą zainteresowało się 40 osób, z czego 24 zgłosiło się na egzamin. Na dziesięciu wybranych kandydatów sześciu ma już doświadczenie w kontroli biletów. Pracowali w MKK, spółce-córce komunalnej spółki MPK w Lublinie. MKK przed Refleksem obsługiwała sprawdzanie biletów w Lublinie.

Gapowicze w miejskiej komunikacji Lublina stanowią 2,5 procent wszystkich pasażerów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski