MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy chcą odwołania dyrektora lubelskiego pogotowia. Marszałek zapowiada audyt

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Dyrektor lubelskiego pogotowia, Zdzisław Kulesza
Dyrektor lubelskiego pogotowia, Zdzisław Kulesza Kacper Kochmański
Cztery związki zawodowe działające w lubelskim pogotowiu złożyły do marszałka "wotum nieufności" wobec dyrektora. Grożą, że jeśli ten zostanie na stanowisku, pójdą na zwolnienia lekarskie. Natomiast jeden związek stanął w obronie szefa placówki. Urząd zapowiada, że po zakończeniu epidemii, przeprowadzi w pogotowiu audyt.

Związkowcy zarzucają dyrektorowi Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego brak należytej współpracy z nimi, brak zabezpieczenia pracowników w środki ochrony osobistej i w środki dezynfekcyjne oraz brak procedur zabezpieczających pracowników pogotowia.

Jak mówią, czarę goryczy przelało ostatnie zachowanie dyrektora, który wyjechał na urlop wypoczynkowy w obliczu pojawiającego się zagrożenia epidemiologicznego. Dlatego związkowcy proszą marszałka o odwołanie swojego szefa w trybie natychmiastowym.

- Nie widzimy możliwości dalszej współpracy z dyrektorem. Jeśli nic się nie zmieni, rozważamy ewentualne przejście na pojedyncze zwolnienia lekarskie

- mówią pracownicy pogotowia.

Dyrektor Zdzisław Kulesza odpiera wszystkie zarzuty związków zawodowych. - To nieprawda. Środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne były i są dostępne. Jeśli chodzi o mój urlop, to otrzymałem na niego zgodę od marszałka. Poza tym, moi zastępcy zapewnili w tym czasie ciągłość zarządzania - wyjaśnia szef lubelskiego pogotowia.

O urlopie dyrektora pisaliśmy już wcześniej. Urząd marszałkowski potwierdził, że w momencie, gdy dyrektor złożył wniosek o urlop (24 lutego) w Polsce nie było jeszcze ani jednego oficjalnie potwierdzonego przypadku koronawirusa. - A zatem pracodawca nie miał podstaw, aby odmówić udzielenia wypoczynku - wyjaśniał Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

Urząd marszałkowski precyzuje, że związki zawodowe działające w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie skierowały do marszałka ostatnio dwa stanowiska. Jedno z 19 marca, sygnowane przez cztery zakładowe organizacje związkowe, które zawiera krytykę pracy dyrektora oraz drugie stanowisko z 23 marca, jednej organizacji związkowej, które poddaje w wątpliwość te zarzuty i udziela poparcia dyrektorowi pogotowia.

- Niezależnie od powyższych stanowisk, marszałek już 16 marca zlecił przeprowadzenie audytu w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie. W związku z zagrożeniem epidemicznym działania audytora zostały wstrzymane. Zostaną podjęte w najbliższym możliwym terminie - odpowiada Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski