Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia w lubelskiej oświacie. Prognozy ZNP mówią o 356 nauczycielach

Agata Wójcik
archiwum
Członkowie ZNP skończyli właśnie zbieranie danych na temat zwolnień planowanych w przyszłym roku szkolnym. - Dotkną one przede wszystkim nauczycieli ze szkół podstawowych i małych wiejskich placówek - informuje Adam Sosnowski, prezes Lubelskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego i zauważa, że ich skala ma być podobna jak w ubiegłych latach.

I tak z informacji zebranych od związkowców z poszczególnych szkół wynika, że od września do pracy może nie wrócić 356 nauczycieli z naszego województwa (na 40 tys. czynnych zawodowo). Najwięcej, bo aż 46, zwolnień szykuje się w powiecie bialskim. Duża liczba pedagogów może pożegnać się z pracą także w powiatach zamojskim (30 osób) i chełmskim (25).

Poza tym, 1372 nauczycieli może mieć ograniczone zatrudnienie, czyli może pracować w niepełnym wymiarze godzin.

ZNP przygotował także dane, które prognozują, jak będzie wyglądało zmniejszenie etatów w roku szkolnym 2016/2017. W edukacji wczesnoszkolnej może być ich mniej o ponad 230, a w świetlicach o 113.

- Sytuacja nauczycieli ze szkół podstawowych rozstrzygnie się we wrześniu. Do tego czasu rodzice mają bowiem czas na decyzję. Chociażby taką, że chcą posłać dziecko jednak do przedszkola, a nie do pierwszej klasy - wyjaśnia Sosnowski.

Jak w Lublinie?
Ze wstępnych informacji przekazanych przez dyrektorów szkół wynika, że planują oni rozwiązanie umowy o pracę z 23 nauczycielami. Ze szkołą może się pożegnać także 27 osób, dla których zabrakło godzin, a jednocześnie nabyły już uprawnienia emerytalne.

Najwięcej, bo czterech nauczycieli może stracić pracę w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie. - Od połączenia dwóch szkół w jedną placówkę mieliśmy nadmiar kadry. Przez lata wielu nauczycieli miało zmniejszony wymiar godzin. Ale w tym roku, z powodu niżu demograficznego, nie uda się nam uniknąć zwolnień - wyjaśnia Ryszard Krzyżowski, wicedyrektor placówki.

W Lublinie zwolnienia dotkną głównie nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych. W edukacji wczesnoszkolnej co prawda ich nie będzie, ale dyrektorzy nie planują przedłużenia umowy z 12 pedagogami, którzy mieli podpisane umowy na czas określony.

Redukcji udało się uniknąć dzięki utworzeniu oddziałów przedszkolnych przy podstawówkach, proponowaniu nauczycielom pracy w świetlicach szkolnych czy przejścia na emeryturę.

Miasto zgodziło się także na tworzenie małych, 12-osobowych klas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski