Zwolnienie lekarskie (L4) na dziecko – co trzeba wiedzieć o zwolnieniu na opiekę?

ak
Zwolnienie na dziecko: jak otrzymać L4 na dziecko i czy jest ono płatne? Dowiedz się!
Zwolnienie na dziecko: jak otrzymać L4 na dziecko i czy jest ono płatne? Dowiedz się! Pixabay.com
Udostępnij:
Zwolnienie lekarskie na dziecko chociaż raz w życiu miał okazję wykorzystać niemal każdy rodzic, choć jak pokazuje statystyka, zdecydowanie częściej na L4 na dziecko idą matki. Niemniej jednak warto znać podstawowe informacje o tym, jak wygląda zwolnienie na opiekę nad dzieckiem – kto może je otrzymać, ile jest płatne, jak z niego korzystać? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Kto może otrzymać zwolnienie na dziecko?

Chorobowe na dziecko otrzymać może jego rodzic, bez względu na płeć. Ojciec i matka mają w tym zakresie równe prawa, jednak do zasiłku opiekuńczego, przyznawanego w czasie zwolnienia na dziecko, upoważnienie mają tylko ci, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to więc, że zwolnienie na opiekę nad dzieckiem uprawnia do otrzymania zasiłku opiekuńczego wszystkich, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a w przypadku pozostałych osób – ci, którzy opłacają dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Ile trwa zwolnienie lekarskie na dziecko? Wymiar chorobowego na opiekę nad dzieckiem

Chociaż niektóre dzieci bywają bardziej chorowite od innych, to jednak zwolnienie lekarskie na dziecko nie jest nieograniczone. Rodzic ma oczywiście prawo sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, jednak wymiar przysługującego mu zwolnienia jest ograniczony i zależy od wieku dziecka:

  • 60 dni zwolnienia na dziecko w ciągu roku – przysługuje rodzicom dzieci do 14. r.ż. (niezależnie od ilości dzieci)
  • 14 dni zwolnienia na dziecko w ciągu roku – przysługuje rodzicom dzieci, które ukończyły 14. r.ż.

ZOBACZ TEŻ: Wniosek urlopowy. Darmowy wzór do wydruku >>>

Zwolnienie na dziecko – ile płatne?

Zwolnienie lekarskie na dziecko jest płatne dopóki czas jego trwania nie przekracza podanego wyżej wymiaru. Świadczenie, które uzyskuje rodzic w czasie, kiedy przebywa na zwolnieniu na opiekę nad dzieckiem to zasiłek opiekuńczy i, jak już wspomnieliśmy, by go otrzymywać, należy posiadać ubezpieczenie chorobowe. Wysokość zasiłku to 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika – czyli tak samo jak w przypadku L4 samego pracownika.

Zwolnienie na dziecko: jak otrzymać L4 na dziecko i czy jest ono płatne? Dowiedz się!

Zwolnienie lekarskie (L4) na dziecko – co trzeba wiedzieć o ...

UWAGA! Może być jednak tak, że zasiłek opiekuńczy nie zostanie przyznany. Dzieje się tak wtedy, gdy pracownik wziął zwolnienie lekarskie na dziecko, chociaż w domu, w czasie choroby dziecka, przebywała osoba, która mogła się nim zaopiekować.
WAŻNE! Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem można uzyskać także na chore dziecko małżonka z jego poprzedniego związku. Nie musi być ono przysposobione, by przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Urlop wypoczynkowy a zwolnienie na dziecko

Kiedy idziemy na urlop wypoczynkowy, a w jego czasie zachorujemy, możemy uzyskać zwolnienie lekarskie i wówczas nasz urlop zostaje przerwany, a za czas choroby otrzymujemy świadczenie chorobowe. Czy tak samo wygląda to, kiedy na urlopie wypoczynkowym zachoruje nasze dziecko?
Niestety nie. Jeśli w czasie urlopu dziecko się rozchoruje, możemy wziąć od lekarza zwolnienie lekarskie na dziecko, jednak nie spowoduje to przerwania naszego urlopu. Oznacza to zatem, że nie otrzymamy zasiłku opiekuńczego. Urlop wypoczynkowy jest pełnopłatny, dlatego za czas spędzony na nim, nawet pomimo opieki nad chorym dzieckiem, otrzymamy jedynie wynagrodzenie urlopowe. Zasiłku opiekuńczego nie otrzymamy również w sytuacji, gdy urlop wypoczynkowy, na którym przebywamy w trakcie choroby dziecka, jest urlopem bezpłatnym (w sytuacji, gdy wykorzystaliśmy już przysługujące nam dni urlopu na dany rok).

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Pobierz darmowy wzór

Kto bierze chorobowe na dziecko? Dane ZUS są jednoznaczne

ZUS zbiera informacje o tym, kto i na jak długo bierze zwolnienia lekarskie na opiekę nad dzieckiem. Dla przykładu w 2016 roku wszyscy ubezpieczeni w ZUS wzięli łącznie niemal 9 tysięcy dni zwolnienia na potrzebę sprawowania opieki nad dzieckiem. Kiedy dziecko choruje, jego rodzic znika z pracy przeciętnie na 5 dni, by się nim zaopiekować. W ponad 80% przypadków na zwolnienie na dziecko idzie jego matka.
Mimo, że chorobowe na dziecko jest prawem pracownika, niektórzy pracodawcy patrzą na nie nieprzychylnie, zwłaszcza jeśli sytuacja często się powtarza (a o to nie jest trudno, kiedy ktoś ma małe dzieci i nie może liczyć na pomoc babci czy dziadka). Dlatego też często pracownicy, których dziecko choruje, jeśli tylko mają taką możliwość, korzystają z pracy zdalnej, co pozwala im mieć dziecko na oku i nie korzystać ze zwolnienia lekarskiego.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

Źródło: regiopraca.pl /x-news.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bogdem

Nie ma czegoś takiego jak L 4. Taki symbol zlikwidowano bardzo dawno- chyba już 20 lat temu. Dlatego nie można pisać w czasie teraźniejszym o czymś czego nie ma.

Dodaj ogłoszenie