Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydowskie bajgle wracają do Lublina. Hades Szeroka zaczyna je serwować na śniadania

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Prace nad uzyskaniem odpowiedniego smaku trwały dwa miesiące. Było kilkadziesiąt prób i w końcu się udało. Hades Szeroka zaczyna serwować bajgle, jakie przed wojną sprzedawano na każdym rogu, a dziś są podstawą diety nowojorczyków.

Teoretycznie sprawa jest prosta. Żeby zrobić bajgla trzeba wody, mąki i drożdży. Ciasto należy wyrobić i odstawić. Potem trzeba ulepić kształt i podgotować. Na koniec bajgle trafiają do pieca. I tak to robiono przed wojną w Lublinie. I tak dziś się to robi w USA.

Ale z wypieczeniem prawdziwego bajgla w restauracji Hades Szerokiej nie poszło tak prosto. - Prawie dwa miesiące próbowaliśmy - mówi Elżbieta Cwalina, właścicielka restauracji. - Sprawdzaliśmy, czy to ciasto jest odpowiedniej konsystencji, ma odpowiednią sprężystość - tłumaczy.

W końcu jednak się udało. - Osoby, które znają bajgle nowojorskie, mówią że to jest ten smak - dodaje Cwalina.

Od środy Hades Szeroka zaczyna serwować bajgle na śniadania. Można je jeść same, lub z dodatkami jak np. wegetariański smalec z fasoli.

Takie właśnie bajgle sprzedawano powszechnie w przedwojennym Lublinie. Było to proste danie, które każda matka mogła upiec w domowym piecu. Jednak po wojnie, gdy zabrakło tu żydów, bajgli już nie było.

- Częścią kultury jidisz, tej materialnej, sensualnej jest właśnie bajgiel - tłumaczy Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. To on właśnie sprawił, że w Hades Szerokiej zaczęto pracować nad bajglami. - Kiedy zbieraliśmy w ośrodku historie mówione, każdy zapytany o smaki dawnego Lublina, mówił o tych bajglach. Mówił: ach bajgle, pamiętam ten bajgle. Zacząłem szukać ich w Lublinie i nie znalazłem - dodaje.

Zresztą Lublin dla popularności bajgli na świecie ma duże zasługi. Przed wojną w Lublinie wypiekał je pochodzący z Chełma Hersz Lender. Kiedy wyjechał do USA, tam rozkręcił interes i na skalę masową zaczął piec bajgle. To on je wypromował.

- Był pierwszą osobą, której się udało typowo etniczny produkt wyprowadzić poza getto mniejszościowe. I bardzo szybko bajgiel stał się produktem bardzo popularnym i w tej chwili jest wszędzie znany - mówi Pietrasiewicz.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski