Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Żyję dzięki WOŚP”. Sprzęt za miliony trafia co roku do lubelskich szpitali

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Przed nami, w niedzielę, kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze względu na pandemię będzie on mniej huczny, ale to nie znaczy, że mniej hojny. Akcję można wesprzeć na przykład poprzez udział w licytacjach. Wśród lubelskich propozycji są m.in. lekcja golfa z rektorem, obiad z doktorem Haidarem, lot balonem, czy trening z piłkarkami ręcznymi.

- W wieku 16 lat zachorowałam na białaczkę. Pierwszy raz zetknęłam się z urządzeniami od Wielkiej Orkiestry, kiedy wylądowałam na oddziale hematoonkologicznym w szpitalu dziecięcym w Lublinie. To były przede wszystkim pompy infuzyjne, które dawkowały chemioterapię i inne leki oraz pulsoksymetry. Z kolei podczas zabiegów operacyjnych to był np. respirator - wylicza Katarzyna Filipowska. I zwraca uwagę, że gdyby nie te dary, oddziały szpitalne nie mogłyby aż tak dobrze funkcjonować.

- To wsparcie stanowi duże ułatwienie dla personelu i leczonych dzieci, bo za moich czasów na niektóre badania trzeba było jeździć karetką do innego szpitala, a teraz można zrobić je na miejscu - wyjaśnia.

Obecnie Katarzyna ma 26 lat. Skończyła finanse i rachunkowość, pracuje w zawodzie. Jest zdrowa, ale cały czas pozostaje pod kontrolą poradni i hematologów. Wolontariuszką Wielkiej Orkiestry jest od osiemnastego roku życia. W tym roku, ze względu na obniżoną odporność, zaangażowała się w akcję od strony organizacyjnej. Odpowiada za licytacje w sztabie Cartmax w Olimpie. - Mam świadomość tego, że żyję dzięki WOŚP, dzięki tym urządzeniom od Orkiestry. Można powiedzieć, że spłacam w ten sposób dług wdzięczności. W swoim życiu wiele już zobaczyłam, innym osobom w potrzebie również trzeba pomóc - tłumaczy Katarzyna.

Kolejnym dorosłym dzieckiem Orkiestry jest Michał Mitura. Urodził się 24 lata temu z poważną wadą serca. Przeszedł operację przełożenia wielkich pni tętniczych. Leczony był w Lublinie i w Łodzi.

- Gdyby nie sprzęt WOŚP, to by mnie tu nie było. Wszędzie spotykałem się z serduszkami na sprzęcie. Większość urządzeń dla noworodków zapewniała Orkiestra. Przez całe liceum aktywnie uczestniczyłem w akcjach WOŚP, bo byłem wolontariuszem. Teraz zawsze staram się coś wrzucić do puszki, aby się odwdzięczyć i dać szansę innym potrzebującym. Taką, jaką ja miałem - podkreśla Michał.

Tony urządzeń z serduszkami na Lubelszczyźnie

Sprzęt za miliony od WOŚP trafia co roku do placówek zdrowia. Szpital dziecięcy w Lublinie otrzymał do tej pory urządzenia o wartości ponad 18 mln złotych. - Wielka Orkiestra gra dla nas od 25 lat. Co roku otrzymujemy sprzęt zakupiony dzięki kolejnym edycjom akcji. Jest on w pełni wykorzystywany, zarówno do diagnostyki jak i ratowania życia. Praktycznie nie ma miejsca w szpitalu, gdzie nie byłoby sprzętu z serduszkiem WOŚP. To są oddziały szpitalne, pracownie, poradnie. Taką perełką, którą posiadamy od 1996 roku jest radiator, który służy do naświetlania preparatów krwi dla pacjentów hematoonkologicznych. Do dzisiaj jest używany - mówi Agnieszka Osińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Od 1996 roku szpital otrzymał w darze od WOŚP między innymi: rezonans, tomografy, tzw. sztuczne nerki, pompy insulinowe, pompy infuzyjne do dawkowania leków, aparaty USG, sprzęt do lokalizacji naczyń krwionośnych, urządzenia do ogrzewania pacjenta, aparat do znieczulania dzieci w diagnostyce gastrologicznej, zestaw do trudnej intubacji u dzieci, echokardiograf, zestaw do endoskopii.

- Zawsze są to najwyższej klasy urządzenia, z najnowszymi możliwościami, które pozwalają nam na światowe standardy leczenia - mówi rzeczniczka szpitala dziecięcego w Lublinie.

Wkrótce do tego szpitala trafi kolejny rezonans magnetyczny dla dzieci o mocy 0,4 Tesli. Co ważne, to urządzenie otwarte i pozwoli dzieciom przełamać barierę klaustrofobii. Również rodzice będą mogli towarzyszyć dziecku w badaniu. Rezonans będzie głównie przeznaczony dla pacjentów reumatologicznych i ortopedycznych z bólami stawów i kręgosłupa. - Będzie także dedykowany pacjentom z przeciwwskazaniami, którzy np. ze względu na wstawione stenty muszą być badani rezonansem do 1 Tesli. Bardzo cieszymy się z tego sprzętu na miarę XXI wieku. Otrzymają go trzy szpitale w Polsce: Lublin, Warszawa i Katowice - mówi Agnieszka Osińska.

Natomiast od 18 lat WOŚP współpracuje z oddziałem neonatologii i intensywnej terapii noworodka w szpitalu przy Jaczewskiego. - Fundacja zna nasze potrzeby, ponieważ okresowo przesyła nam do wypełnienia ankiety. Na przestrzeni lat otrzymaliśmy pokaźną ilość sprzętu, który w sposób ciągły jest wykorzystywany w naszym oddziale. Mowa o aparaturze do wsparcia oddechu nCPAP, respiratorach do wentylacji mechanicznej, inkubatorach transportowych czy aparaturze diagnostycznej. Otrzymana aparatura uzupełnia zasoby szpitala. Cenimy sobie każdą pomoc – mówi dr n. med. Eulalia Majewska, kierująca oddziałem neonatologii i intensywnej terapii noworodka w SPSK4.

Z kolei klinika endokrynologii przy Jaczewskiego od ośmiu lat uczestniczy w programie leczenia kobiet ciężarnych z cukrzycą typu 1 osobistymi pompami insulinowymi. - Dzięki programowi Fundacji WOŚP każda kobieta z cukrzycą typu 1, już w okresie planowania ciąży, może wypożyczyć bezpłatnie pompę insulinową z systemem ciągłego monitorowania glikemii. Pompy insulinowe dostarczają insulinę w sposób najbardziej zbliżony do funkcjonowania ludzkiej trzustki w porównaniu do innych metod leczenia cukrzycy – mówi dr hab. n. med. Beata Matyjaszek – Matuszek, kierownik endokrynologii w SPSK4.

Zaś szpital przy al. Kraśnickiej dostał od Orkiestry m.in. respirator do intensywnej terapii dzieci, inkubatory, łóżeczka dziecięce, leżanki, glukometry, inhalatory. Szpital nr 1 przy Staszica ze środków zebranych przez WOŚP otrzymał na przestrzeni lat np. ultrasonograf, laser okulistyczny, specjalistyczną aparaturę do badania słuchu noworodków, respirator noworodkowy, aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków.

- To bezcenna pomoc i z dumą eksponujemy serduszka na urządzeniach podarowanych przez WOŚP, które ratują życie najmniejszym pacjentom - zaznacza Anna Guzowska, rzecznik SPSK1.

Orkiestra zagra mimo pandemii

W tym roku odbędzie się już 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie miał on inny charakter niż zwykle z powodu trwającej pandemii. Mimo to w najbliższą niedzielę 31 stycznia, wolontariusze wyjdą z puszkami na ulice wielu miast i miasteczek. Hasłem przewodnim jest "Finał z głową". Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii. Trzynaście lat temu do polskich szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe.

- Po 13 latach urządzenia, które wtedy kupiliśmy, po prostu się zużyły. W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych - mówi Lidia Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

W Lublinie powstało sześć sztabów. Między innymi w szkołach, stacji krwiodawstwa czy przy Cartmaxie w lubelskiej Galerii Olimp. - W tym roku szczególnie stawiamy na bezpieczeństwo, ale to nie oznacza jednak, że nie będzie możliwości poczucia finałowego klimatu. Planujemy prowadzić transmisję na żywo z naszego sztabu, podczas której będzie można zobaczyć, w jaki sposób pracują wolontariusze, będziemy na bieżąco też aktualizować kwotę pieniędzy, którą zebraliśmy. Główną atrakcją będą warsztaty online, np. trening z trenerem personalnym, nauka makijażu, zajęcia artystyczne dla dzieci - wylicza Natalia Rogala, szefowa sztabu przy Cartmaxie.

Również inne instytucje angażują się we wsparcie, chociażby poprzez licytacje WOŚP. W tym roku pojawiło się wiele oryginalnych propozycji. Na przykład Uniwersytet Medyczny zaoferował m.in. lekcję golfa z rektorem, dzień spędzony w sali operacyjnej kliniki okulistyki, lunch czy spotkanie przy kawie z dziekanem. Natomiast do wylicytowania na stronie Allegro jest też m.in. spacer z ks. Alfredem Wierzbickim, trening z piłkarkami ręcznymi MKS Perła Lublin, wspólny obiad z zawodnikiem Motoru, kolacja z Januszem Palikotem, obiad z doktorem Riadem Haidarem i wspólne zwiedzanie Sejmu. Z kolei przedsiębiorcy z Kazimierza Dolnego proponują lot helikopterem, rejsy po Wiśle, a także noclegi czy posiłki w restauracji. Środki z licytacji trafią na konto Fundacji WOŚP. We wsparcie dla WOŚP zaangażowała się również lubelska galeria VIVO! Tym razem centrum handlowe podświetli elewację obiektu na kolor czerwony. Na elewacji, w ramach „Światełka do nieba”, pojawią się cztery serduszka WOŚP. Ponadto w galerii będą w niedzielę wolontariusze ze sztabu nr 5383, którzy zbiorą datki do oznakowanych puszek. Darczyńcy, którzy zasilą konto WOŚP, będą mogli skorzystać z mobilnego stoiska baristów i bezpłatnie napić się kawy.

W tym roku WOŚP można wesprzeć również w inny sposób, aniżeli tylko wrzucając pieniądze do puszki. Można je wpłacać również przez internet do tzw. e-skarbonki, czyli wirtualnej puszki wolontariusza. Dzięki temu automatycznie wpływają one na konto wybranego sztabu. Z kolei różne instytucje czy sklepy w całej Polsce udostępniły w swoich miejscach stacjonarne puszki. Listę tych miejsc z naszej najbliższej okolicy można znaleźć na stronie internetowej wosp.org.pl.

Do czwartkowego popołudnia na cel 29. finału WOŚP udało się już zebrać 30 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski