MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zyski Puław coraz wyższe. Będą duże inwestycje

Redakcja
Zyski Puław coraz wyższe. Będą duże inwestycje
Zyski Puław coraz wyższe. Będą duże inwestycje Ewelina Lachowska
448 mln zł netto zarobiły w ubiegłym roku Zakłady Azotowe „Puławy”. Co trzecia złotówka zarobiona przez Grupę Azoty, właściciela przedsiębiorstwa, pochodziła właśnie z Puław. Puławskie Azoty zarobiły ok. 186 mln zł więcej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym, który wówczas obejmował 1,5 roku. Przychody ze sprzedaży w 2015 r. przekroczyły 3,8 mld zł.

Puławy mogą się pochwalić największymi zyskami spośród poszczególnych firm wchodzących w skład Grupy Azoty. Polska chemia zarobiła w ubiegłym roku prawie 692 mln zł netto. Oznacza to, że prawie 65 proc. zysków to zasługa Puław.

Podstawowym przedmiotem działalności firmy jest produkcja i sprzedaż podstawowych chemikaliów, nawozów i związków azotowych oraz wyrobów z tworzyw sztucznych. Jednym z najważniejszych wydarzeń w ubiegłym roku było oddanie do użytku Nowego Kompleksu Nawozowego, czyli instalacji do produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu. Zdaniem prezesa Azotów, to przedsięwzięcie umocniło pozycję firmy jako lidera na rynku nawozów.

- Oprócz decyzji dotyczących rozbudowy mocy produkcyjnych i unowocześniania naszych zakładów, umacnialiśmy również nasze kontakty biznesowe. Jednym z sukcesów negocjacyjnych było podpisanie umowy na kwotę 770 mln zł na dostawy mocznika PULREA i melaminy przez najbliższe pięć lat do firmy Kronopol – przyznaje Marian Rybak, prezes Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy”.

Do 2021 r. Puławy zapowiadają zrealizowanie inwestycji za ponad 2,2 mld zł. Pod koniec stycznia bieżącego roku firma poinformowała o podpisaniu porozumienia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie finansowania budowy bloku gazowo parowego o mocy 400 MW oraz modernizacji elektrociepłowni.

- Za cztery lata zrealizowany będzie projekt energetyczny składający się z nowej elektrowni i zmodernizowanych bloków naszej obecnej elektrociepłowni oraz instalacja do granulacji mechanicznej nawozów na bazie saletry amonowej. Dwa lata później do użytku zostanie oddana zmodernizowana i rozbudowana instalacja do produkcji kwasu azotowego linią nowych produktów nawozowych – zapowiada Rybak.

Przeciętne zatrudnienie w zakładzie pozostało na poziomie zbliżonym do tego z poprzedniego okresu i wyniosło 4519 osób, z tego 147 osób było zatrudnianych poprzez agencje pracy tymczasowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski