Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa choinka w domu aż do Trzech Króli? Te triki warto znać, aby świąteczne drzewko wytrzymało jak najdłużej

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Żywe choinki mają to do siebie, że w warunkach domowych szybko tracą urok. Można temu zapobiec.
Żywe choinki mają to do siebie, że w warunkach domowych szybko tracą urok. Można temu zapobiec. Łukasz Kowalski
Choinka w domu to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Na rynku dostępne są drzewka żywe i sztuczne, o różnych rozmiarach. O ile sztuczna nie wymaga od nas działań, tak prawdziwa potrzebuje pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyć oko. Jak więc dbać o roślinę w warunkach domowych?

Spis treści

Żywa choinka w domu? Drzewko tylko od sprawdzonych sprzedawców

Lasy Państwowe co roku informują, że świeże choinki, o ile kupujemy je z legalnych źródeł, są lepszym rozwiązaniem. Drzewko rozkłada się samo, nie dochodzi do zaburzania środowiska, a zapach i wygląd są nie do podrobienia. Choć sztuczna nie gubi igieł i można ją wykorzystać przez wiele sezonów, nie jest niestety ekologiczna.

Wśród żywych choinek królują:

  • świerki,
  • jodły
  • sosny.

Najlepiej w warunkach domowych radzi sobie jodła (najlepiej kaukaska), najpóźniej gubi igły i brązowieje, warto też wziąć pod uwagę sosnę pospolitą. Mniej odporny jest np. świerk pospolity, a co ciekawe, to jego najczęściej wybierają Polacy.

Po świętach wielu z nas odpoczywa - cieszymy się prezentami, dojadamy pierogi. O wyjątkowości tego czasu przypomina nam stojąca w salonie choinka.

O żywe drzewko należy dbać

Pielęgnacja naszego chojaka zaczyna się już na stoisku lub w markecie. To, jaki egzemplarz wybraliśmy, decyduje o jego trwałości. Jędrne i intensywnie zielone drzewka wytrzymają dłużej. Także te, które wcześniej były aklimatyzowane, postoją w rogu nawet do Trzech Króli.

Zeschnięty dół może świadczyć o tym, że było ścięte na długo przed sprzedażą. Jeśli decydujemy się na choinkę w donicy, nie potrzebuje ona przesadzenia, jeśli jest ukorzeniona.

Nawadnianie choinki. Z dala od kaloryfera postoi dłużej

Przycięcie pnia po zakupie i „hartowanie” drzewa w ciepłej wodzie to stary sprawdzony trik na przedłużenie żywota. Niektórzy stosują też ekologiczny nawóz w postaci mieszanki wody z cukrem oraz solą. Po takiej kąpieli można postawić jodełkę na wybranym miejscu i regularnie uzupełniać brak wody, nawet po świętach. Nie zaszkodzi też zraszanie korony.

Ustawienie ciętej choinki też ma znaczenie. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20 stopni Celsjusza. Z dala od źródeł ciepła nie będzie schła i pocieszy oko przez kilkanaście dni po Wigilii.

Obecnie na rynku można dostać specjalne preparaty, które dostarczają iglakom witamin i mikroelementów. Niezależnie od tego, czy choinka jest cięta, czy doniczkowa, taki zabieg dodawania do wody specjalnej mieszanki pozwoli dłużej cieszyć się blaskiem rośliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żywa choinka w domu aż do Trzech Króli? Te triki warto znać, aby świąteczne drzewko wytrzymało jak najdłużej - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski